Skocz do zawartości
  • 0

Wyrobiony otwór podczas kalibracji lunetki biegunowej


dakwather

Pytanie

Witam, 

 

Podczas justowania lunetki biegunowej niestety jeden z gwintów (trzech małych śrub imbusowych) się wyrobił. Niestety nie mogę śruby dokręcić, odkręcić - kręci się w kółko. W tym przypadku nie mam możliwości skalibrowania lunetki i cieszenia się tym jakże mało wymagającym hobby 😕 Jakie są alternatywy w takiej sytuacji? Naprawić w jakiś sposób (jaki) ten gwint, załatwiać nowa lunetkę biegunowa (trochę głupio wydawać kasę na nowa lunetkę przez jeden wyrobiony gwint), może jakieś inne propozycję?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Przewiercić i nagwintować na nieco większy kaliber i wsadzić tam odpowiednio większą śrubkę?

 

Rozumiem, że przed operacją trzeba by wyjąć lunetkę z głowicy? Musiałbym wtedy załatwić gwintownice i znaleźć odpowiednią śrubkę, one są miniaturowe, a domyślam się, że długość powinna być taka sama lub bardzo podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0
Godzinę temu, dakwather napisał(a):

 

Rozumiem, że przed operacją trzeba by wyjąć lunetkę z głowicy? Musiałbym wtedy załatwić gwintownice i znaleźć odpowiednią śrubkę, one są miniaturowe, a domyślam się, że długość powinna być taka sama lub bardzo podobna.

No raczej tak, bo i wiertło i gwintownik (nie gwintownica - bo to jest powiedzmy przyrząd do nacinania gwintu na rurach, więc nie szukaj gwintownicy, bo to nie to :)) muszą przejść na wylot, poza tym będzie troszkę wiórów, więc trzeba to jakoś móc wyczyścić. Nie wiem jak to tam u Ciebie jest rozwiązane, ale długość śrubki chyba nie ma specjalnego znaczenia, najwyżej będzie trochę wystawać (no chyba, że to wystawanie będzie sprawiać problem, bo o coś zahaczy itp.).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.10.2023 o 23:25, kudi145 napisał(a):

W ten zestaw naprawczy bym nie szedł. Za dużo kombinacji. Wykręcasz dwie dobre śruby, wyciągasz lunetkę i robisz tak, jak kolega Krzysztof z Bagien napisał. W lunetce jest bodajże sruba M4. Przewiercasz otwór wiertłem fi4 gwintujesz gwintownikiem M5 i wkręcasz śrubkę M5. Tą uszkodzoną możesz przewiercić, jak nie dasz rady jej usunąć w inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak zrobię, dzięki. Dam znać jak efekt. Właśnie, dobre spostrzeżenie @WojtasSP320, faktycznie sporo tego smaru.. Zdążyłem już co nie co szkiełko umazać, znacie dobry sposób, żeby to szkiełko wyczyścić z tłuszczu? Jeszcze dwa pytania:

1. Czy po ponownym montażu lunetki biegunowej są jakieś wymagane operacje oprócz kalibracji lunetki biegunowej?

2. Czy w przypadku, gdy grawer na szkiełku był w pozycji 0 osi RA obrócony o pewien kąt, aby to teraz wyregulować muszę włożyć szkiełko odpowiednio zorientowane czy są inne dokładniejsze sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.