Skocz do zawartości
  • 0

ASI2600MC problem z utworzeniem flata.


warpal

Pytanie

Usiłuję zrobić właściwego flata do w/w kamery.

Próbowałem zrobić już chyba wszystko, co przyszło mi na myśl - czyli ADU od 5 do 65 tys., sztucznego, na niebie, debayeryzownego, nie debayeryzowanego, ale efekt mam mniej lub więcej taki po odjęciu od stacka:

2023-10-18T14_42.JPG.e11c503a2dcd229710e5d51acb5cb2df.JPG

 

Co robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
17 hours ago, tomekL said:

 

Ponieważ nie jestem pewien, więc się spytam. Czyli obecnie zalecany model to kalibracja przy użyciu: darków, flatów i darkflatów?

To nie jest kwestia obecnie. Zgodnie ze sztuką żeby mieć wszystkie dane do "odjęcia", musisz zrobić klatki któe trzeba zrobic, któe zawierają te informacje. To że któraś kamera ma tak mały szum [rzy ekspozycji poeidzmy 300sek, że można go zwyczajnie olać, to inna para kaloszy.

Najmniejszy zestaw dający pełną kalibrację to 

Dark, flat, dark flat

I możesz zrobić baze master darków. Jeszcze raz, dark flat, to zwykły dark, tylko dla innego, krótkiego czasu naświetlania, takiego samego jak flat.

Od Flata odejmujesz jego darkeim szum i bias (szum dla powiedzmy 3 sekund), zostaje winieta i brudy.

Od Light odejmujesz "jego" darkiem szum i bias (szum większy bo powiedzmy 300 sekund). Tu również odejmiesz amp glow, który jest szumem, niechcianym sygnałem. Doatkowo masz "Zwykły" szum terminczy i szum odczytu.

 

Lighta bez szumu dzielisz przez flata bez szumu. Tadaaaa. Masz wyrównaengo ligha bez paprochów.

 

Jak nie zrobisz darków (które zwierają bias aka offset) to musisz zrobić biasa, bo ten sygnał potrafi byś spory. I jak widać brak odjęcia biasu potrafi namieszać 🙂

 

Ja mam bazę darków, przed sesją szybko robię sesyjne flaty, je się robi szybko i nie musi być wszak ciemno.

Wszystko powyższe do kamer chłodzonych gdzie można zadabać o taką smą temperaturę zaszwsze. Przy DSLR, ciut gorzej, i pewnie przy każdej sesji powinno się robić darki, w zbliżonej temperaturze. Nie mam tu dośwaidzczenia.

 

Tu masz to narysowane jak działają 3 poprawne schmety kalibracyjne. 

http://deepskystacker.free.fr/english/theory.htm#CalibrationProcess

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Naprawdę nie sądzę, żeby brak BIASów mógł aż tak zaszkodzić. Poniżej dla porównania dwie klatki po kalibracji (z tego co Paweł zamieścił) - jedna bez Biasów druga z biasami - w obu użyty ten sam master flat Pawła.  Myślę, że nie widać różnicy. 🙂 

 

 

image.thumb.png.6da3eccf14ef5daee515ab1c96e797bc.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Naprawdę nie sądzę, żeby brak BIASów mógł aż tak zaszkodzić.

Dzięki jeszcze raz!

Do tej pory obywałem się faktycznie bez.

Coś musiałem poprzestawiać i stąd wyniknął problem. Ale mam nadzieję, że dzięki Twojej pomocy zniknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 19.10.2023 o 11:18, Wiesiek1952 napisał(a):

Masz gdzieś błąd w workflow. Wrzuciłem te Twoje na szybko i wyszło jak niżej.

 

Twoja kalibracja nie jest poprawna:

 

image.png.c48851625cd9f1ab11e359ddf0684cb7.png

 

Problem jest z biasem, po jego statystykach wiadać, że coś jest nie tak. Sigma 4,6? No to brak biasa.

 @warpal Czym zbierasz materiał? Nie poprzestawiałeś offsetów?

Ustawienie biasa w okolicy 600, daje poprawny obrazek:

 

image.png.661870324085cd6ff07e405199286498.png

 

image.png.7cc50266e9fa49a9296418dd8d0315c2.png

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, count.neverest napisał(a):

Twoja kalibracja nie jest poprawna:

Doszliśmy z @Wiesiek1952 do tego samego wniosku.

 

26 minut temu, count.neverest napisał(a):

Problem jest z biasem, po jego statystykach wiadać, że coś jest nie tak. Sigma 4,6? No to brak biasa.

 @warpal Czym zbierasz materiał? Nie poprzestawiałeś offsetów?

APT.

Offset był ustawiony na 0. Możliwe za to, że w APT miałem 50.

 

28 minut temu, count.neverest napisał(a):

Ustawienie biasa w okolicy 600, daje poprawny obrazek:

W którym to jest miejscu? Nigdy nie używałem tego parametru.

Nie mogę znaleźć.

Process>ImageCalibration ?

 

pix_cal.jpg.1c0cf20a693b1dcd5cd4043ef06ae21f.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, warpal napisał(a):

W którym to jest miejscu? Nigdy nie używałem tego parametru.

 

Tu nie pomogę, nie stackuję w pixie. Screen jest z Sirila, gdzie zamiast ścieżki do pliku masterbiasa podajesz po prostu wartość, w tym przypadku "=600". 

Klatki kalibracyjne, których potrzebujesz to wyłącznie flaty i raz wyliczona wartość z masterbiasa, jak wyżej, około 600).

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 18.10.2023 o 17:58, Maetrik napisał(a):

To pogląd własny wyrobiony na podstawie użytkowania kamery, nie widziałem nigdy u siebie nawet śladu ampglow w tej kamerce (ani MC ani MM) a klatek 20min nie robię, nie widzę sensu palić cmosem tak długich klatek ale nie o tym temat :)

Pozdrawiam

Mam obie 2600, MM i MC

Mają ampglow, śladowy ale mają.

MM ma jeszcze (też śladowy) ampglow w postaci około kilkunastu kometek wielkości kilku pikseli na powierzchni matrycy, jakby co któryś tranzystor świecił.

Tak że wróciłem do darków, choć przy krótszych czasach tego nie widać :)

 

Edytowane przez abo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.