Skocz do zawartości
  • 0

ASI2600MC problem z utworzeniem flata.


warpal

Pytanie

Usiłuję zrobić właściwego flata do w/w kamery.

Próbowałem zrobić już chyba wszystko, co przyszło mi na myśl - czyli ADU od 5 do 65 tys., sztucznego, na niebie, debayeryzownego, nie debayeryzowanego, ale efekt mam mniej lub więcej taki po odjęciu od stacka:

2023-10-18T14_42.JPG.e11c503a2dcd229710e5d51acb5cb2df.JPG

 

Co robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Paweł - tak wychodzi po pełnej kalibracji czy tylko kalibracja flatami?

Miałem podobnie w Pix'ie z ASI2600 ale tylko wtedy gdy wrzucałem do kalibracji tylko flaty.

Pomogło dorzucenie do kalibracji biasów. (Pisał o tym kiedyś kubaman w wątku dotyczącym kalibracji ASI294).

Edytowane przez simarik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czym obrabiasz i czym robione flaty? Nie musi być biasów jeśli masz darkflaty - to zresztą obecnie zalecany model obróbki w PI - darkflaty bez biasów. (bias jest w darkflat)

 

Jeśli masz cokolwiek robione w Maximie, czy to flaty czy biasy to kalibrację trzeba robić w Maximie. Maxim ma swój specyficzny sposób zapisu masterów klatek kalibracyjnych (sprzed 15 lat) i zapisuje w formatach typu unsigned Integer 16 a obecnie obowiązuje float 32.  Możesz zrobić klatki w Maximie ale mastery trzeba robić w PI - poza Maximem. PixInsight robi nadkorekcję, jakąś zupełnie szaloną dla masterów z Maxima. Spędziłem z tym trochę czasu i nie udało się sensownie rozwiązać problemu. 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W jakim programie zbierasz te darki? Może być istotne bo błąd - po mojemu - nie jest związany z brakiem biasów albo brakiem darkflatów. To raczej sposób zapisu klatek kalibracyjnych albo jakieś inne błędy. Korekcja flatów biasami czy darkflatami to proste działanie matematyczne (odejmowanie) piksel po pikselu. Nie bardzo jest miejsce na taki efekt chyba, że gdzieś dostały się do procesu klatki w jakimś cudacznym formacie (wspomniane int 16 zamiast f 32).

 

Daj znać co wyszło. 🙂 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, warpal napisał(a):

Popróbuję biasów i darkflatów, zobaczym

Same biasy wystarczą (robię tak z tą kamerą od dłuższego czasu i kalibruje się pięknie), do tej kamery nie trzeba żadnych cudów typu dark flaty (darków z resztą też nie trzeba)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Maetrik napisał(a):

Same biasy wystarczą (robię tak z tą kamerą od dłuższego czasu i kalibruje się pięknie), do tej kamery nie trzeba żadnych cudów typu dark flaty (darków z resztą też nie trzeba)

 To pogląd popularny w necie. Błędny. Zrób sobie darka 20 min a sam zobaczysz, że "bez amp glow" to reklama producenta. Jeśli jest amp glow przy 20 min to jest i przy 10 i przy 5 też - nazywają to residual amp glow. Fakt, że występuje głównie na obrzeżach klatki (zwykle z prawej strony więcej) i ta część zazwyczaj i tak jest obcinana po stackowaniu ale... czy na pewno do końca?  Jaki to problem zrobić te dwa-trzy master darki?  Raz do roku. W PI w WBPP to może z minutę dłużej na kanał się liczy. 

 

Nie piszę, żeby się spierać. Takie mam po prostu zdanie. 🙂 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minutes ago, Wiesiek1952 said:

Nie musi być biasów jeśli masz darkflaty - to zresztą obecnie zalecany model obróbki w PI - darkflaty bez biasów. (bias jest w darkflat)

 

Ponieważ nie jestem pewien, więc się spytam. Czyli obecnie zalecany model to kalibracja przy użyciu: darków, flatów i darkflatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

To pogląd popularny w necie. Błędny

To pogląd własny wyrobiony na podstawie użytkowania kamery, nie widziałem nigdy u siebie nawet śladu ampglow w tej kamerce (ani MC ani MM) a klatek 20min nie robię, nie widzę sensu palić cmosem tak długich klatek ale nie o tym temat :)

Pozdrawiam

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, tomekL napisał(a):

 

Ponieważ nie jestem pewien, więc się spytam. Czyli obecnie zalecany model to kalibracja przy użyciu: darków, flatów i darkflatów?

 

 

Tak. Zobacz sobie w WBPP w PI. Nawet jeśli dodasz biasy to WBPP nie będzie ich używać (nie ma tych zielonych ptaszków) o ile są darkflaty. WBPP obecnie używa biasów tylko przy konieczności kalibracji darków - np. masz darki po 200 sek a suby są 300 sek i WBPP musi te darki sobie przeskalować (EDIT: WBPP używa słowa "optimize")- wtedy używa biasów bo zakładana jest liniowa zmiana od zera (biasy) do danego czasu darka.  

 

 

 

EDIT: O tak jak na obrazku poniżej. Biasy nie są podświetlone na zielono dla tej (zaznaczonej) klatki Ha 300 sec.

Zrzut ekranu 2023-10-18 o 6.05.25 PM.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To spytam się o jeszcze jedną rzecz, bo wartościowy wątek. Jak robię sesję tego samego obiektu i nie ruszam kamery, tylko parkuję teleskop po danej nocce, to czy warto flaty i darkflaty robić po każdej nocce, czy wystarczy zrobić raz? Załóżmy, że fociłem nie dłużej niż tydzień. Ja bawię się po każdej nocy ale może szkoda "prądu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jedna uwaga - dark flaty mają jeszcze jedną zaletę nad samym biasem.

Jeśli robimy je na teleskopie, np. tylko wyłączając flatownicę, to pozbawiają nas lewego światła, które mogło złapać się na flacie :)

 

Mała rzecz, a potrafi cieszyć.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, tomekL napisał(a):

To spytam się o jeszcze jedną rzecz, bo wartościowy wątek. Jak robię sesję tego samego obiektu i nie ruszam kamery, tylko parkuję teleskop po danej nocce, to czy warto flaty i darkflaty robić po każdej nocce, czy wystarczy zrobić raz? Załóżmy, że fociłem nie dłużej niż tydzień. Ja bawię się po każdej nocy ale może szkoda "prądu".

 

 

Ja mam "otwarty" teleskop bo to RC. Flaty robię raz na 4-5 dni albo jak jest dłuższa przerwa między sesjami bo miesiąc leje. Odkąd zacząłem parkować nosem pionowo w dół to pewnie te 4-5 dni dalej za często ale tak się przyzwyczaiłem. Zresztą mam napisany w NINA kontener (template) do robienia skyflatów więc się i tak robią same w automacie - najczęściej przed ale czasem też po sesji. 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi!

 

Zrobiłem nowe biasy i flaty.

Darki nie są konieczne dla tej kamery. Jest oczywiście ampglow, ale tworzy tylko cienką ramkę przy krawędziach, więc tak naprawdę można to pominąć.

Niestety, dalej kiepsko.

Nie wiem, co robię źle. Do tej pory nie miałem takich problemów. Niestety po ostatnim rozkręcaniu/ skręcaniu sprzętu usunąłem poprzednie flaty, które działały. :Boink:

 

Jeśli ktoś miałby czas i chęć sprawdzenia o co tu chodzi, to będę zobowiązany.

Link do "nieruszanych" lightów, biasów i flatów (po 10 sztuk) :

https://drive.google.com/drive/folders/1OXIeJzW7P2j0ITuCzSbjWpQli_COTDTl?usp=sharing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, warpal napisał(a):

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi!

 

Zrobiłem nowe biasy i flaty.

Darki nie są konieczne dla tej kamery. Jest oczywiście ampglow, ale tworzy tylko cienką ramkę przy krawędziach, więc tak naprawdę można to pominąć.

Niestety, dalej kiepsko.

Nie wiem, co robię źle. Do tej pory nie miałem takich problemów. Niestety po ostatnim rozkręcaniu/ skręcaniu sprzętu usunąłem poprzednie flaty, które działały. :Boink:

 

Jeśli ktoś miałby czas i chęć sprawdzenia o co tu chodzi, to będę zobowiązany.

Link do "nieruszanych" lightów, biasów i flatów (po 10 sztuk) :

https://drive.google.com/drive/folders/1OXIeJzW7P2j0ITuCzSbjWpQli_COTDTl?usp=sharing

 

Zrób te darkflaty, wszystkim będzie lepiej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Patryk Sokol napisał(a):

Zrób te darkflaty, wszystkim będzie lepiej.

Chyba zrobię.

 

6 minut temu, spock napisał(a):

czasu staram się aby flaty były dłuższe od 1s i nie widziałem tego ponownie.

Jest opcja do wypróbowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz gdzieś błąd w workflow. Wrzuciłem te Twoje na szybko i wyszło jak niżej.

 

 

EDIT: Dawno nie widziałem (chyba w ogóle nie widziałem) tak czystych flatów bez paprochów. Trochę za krótko naświetlane (K = 0.32) choć idzie z tym żyć. 

 

 

 

 

image.thumb.png.8ff41c3408beb673517ef56a2fe118fe.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 hours ago, tomekL said:

To spytam się o jeszcze jedną rzecz, bo wartościowy wątek. Jak robię sesję tego samego obiektu i nie ruszam kamery, tylko parkuję teleskop po danej nocce, to czy warto flaty i darkflaty robić po każdej nocce, czy wystarczy zrobić raz? Załóżmy, że fociłem nie dłużej niż tydzień. Ja bawię się po każdej nocy ale może szkoda "prądu".

Jak to kamera chłodzona, to dark flaty robisz raz i wsadzasz do bazy masterów tla jak "długie darki".

Dark flat to również dark. Tylko dla krótkiego naświetlania. Możesz zrobić bazę masterow dla różnych czasów I temperatur I nie tykasz miesiącami. Bedzie miał darki dla 300 sekund i dla 2 sekund czy 5 sekund, tyle ile robisz flaty. Flatownica tu pomaga, bo pozwala zawsze robić flaty o tym samym czasie naswietlania, nie zależnie jakiego t-shirta zarzuciłem na teleskop 😉

 

Flaty gorsza sprawa. Obrócisz kamerkę, nawet przypadkiem albo do innej sesji i Ci się rozjedzie kalibracja winietowanie i paprochów.

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.