Skocz do zawartości

Dostępność stron telescope-optics.net


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy i Szanowni,

 

Jestem fanem i częstym użytkownikiem stron telescope-optics.net napisanych przez Vladimira Sacka.
Nie podaję linku do kliknięcia, bo ostatnio te strony są często niedostępne, i o tym właśnie chciałbym podyskutować.

Jeśli ktoś nie zna tych stron, a telescope-optics.net nie działa, to można sobie zobaczyć jak te strony wyglądały w 2015 roku na http://optics.udjat.nl, kiedy to zostały tam skopiowane.
Jednak od tego czasu Sacek pododawał treści, tak że wersja 2015 jest sporo uboższa niż obecne telescope-optics.net.

Dla mnie te strony to bardzo zwięzłe, szczegółowe i przekrojowe zebranie wiedzy, które może zaspokoić ciekawość chyba najbardziej dociekliwego astroamatora.

Zakresem treści skierowanych do amatorów wyprzedza wszystkie znane mi książki o optyce, jest darmowe i pozwala na szybkie nawigowanie w treści za pomocą linków.

Strony są dość zaangażowane matematycznie, ale w przypadku optyki nie wiem, czy jest inne wyjście, jeśli ma być dogłębnie i szczegółowo.
Za to jest dużo wykresów i przykładów z symulacji optycznych, co wg mnie bardzo dobrze dopełnia zawiłości matematyki.

Strony są napisane po angielsku, ale w obecnych czasach szybko można tłumaczyć całe strony na polski i w przypadku telescope-optics.net wg mnie działa to dobrze.

Zauważyłem, że Sacek jest już linkowany w Wikipedii, w prezentacjach, i że kiedyś na Cloudy Nights też się już martwili niedostępnością telescope-optics.net.

 

A cała ta sprawa z telescope-optics.net zaczęła się od tego, że niedawno po raz pierwszy zdarzyło mi się, że strony były niedostępne, i przestraszyłem się, że może to być już na zawsze.
Na szczęście miałem na telefonie lokalnie zapisanych sporo z nich, i z tego, co czytałem w transporcie publicznym zrobiłem pewnie z 200 stron PDF-ów, co pewnie stanowi trochę więcej niż 50 % zawartości.

Po jakimś czasie strony wróciły, ale całe zajście dało mi do myślenia.

I napisałem do Sacka, w tym z pytaniem, czy zgodziłby się, aby spróbować zrobić backup jego stron.

A on odpisał, że obecnie nie ma bakapu oprócz plików na swoim komputerze i że jeśli nie byłoby z tym za dużo roboty, to bakap zewnętrzny jest dobrym pomysłem.

Po takiej odpowiedzi napisałem do @Paether, który od razu skopiował całą zawartość z telescope-optics.net do pliku, tak że cała treść jest już zabezpieczona, co na chwilę obecną jest pewnie najważniejsze.

Teraz za jego poradą założyłem ten wątek, żeby publicznie podyskutować, kto te strony zna, kto używa, i czy warto robić jakąś dalszą akcję w sprawie telescope-optics.net.

Jeśli byłoby zainteresowanie i poparcie, to może można by rozważyć podpięcie kopii tych stron gdzieś koło Astroppolis (np. coś w stylu "astropolis.pl/telesope-optics"), aby można było używać tam zgromadzonej wiedzy jak telescope-optics.net jest niedostępne, i długofalowo zabezpieczyć publiczny dostęp do lat pracy Sacka.

Ale jeśli spośród wszystkich użytkowników Forum tylko ja i @JSC czytamy Sacka, i nie będzie wielu nowych chętnych, to pewnie nie ma sensu robić z tego sprawy.
 

Bardzo proszę o wypowiedzi w temacie telescope-optics.net, w szczególności, czy warto, czy nie warto robić jakichś publicznie dostępnych kopii powiązanych z Astropolis.
Może @Paether zechce jeszcze coś dodać na samym początku dyskusji.

 

Serdecznie pozdrawiam, Marek

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał(a):

Po takiej odpowiedzi napisałem do @Paether, który od razu skopiował całą zawartość z telescope-optics.net do pliku, tak że cała treść jest już zabezpieczona, co na chwilę obecną jest pewnie najważniejsze.

 

Skoro o tym mowa, a autor nie widzi przeciwskazań, to warto żeby ta kopia była tutaj publicznie dostępna ;) 

Wystarczy rozpakować i kliknąć "index". Strona odpali się w przeglądarce jak oryginał.

TelescopeOptics.rar

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, na pewno nie jesteś jedyny; wydawało mi się, że każdy to zna i czyta regularnie ;)

A tak poważnie to jakoś nigdy nie trafiło mi się, żeby strona nie działała, ale faktycznie warto zrobić kopię zapasową, żeby czasem nie przepadło. Tylko pewnie dobrze by było raz na jakiś czas zrobić aktualizację, bo tam się jednak ciągle pojawiają nowe informacje.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.