Skocz do zawartości

NGC 6820 / 6823 / Sh2-86


Little Ghost

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

Piękny kadr. Czy nie jest to odrobinę za bardzo odszumione? Z 14 godzin powinien wyjść materiał, który raczej odszumiania nie potrzebuje :)

 

Odszumiałam delikatnie, głownie ciemne części.  Mgławica nie jest z tych bardzo jasnych, tak naprawdę świeci słabo, noce były super gorące, niechłodzona kamera OSC dochodziła do 28C.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Little Ghost napisał(a):

 

Bez tlenu wyglądałoby mniej więcej tak 😉

 

Ha_6823copy.jpg.e18547214aa738d39637f8280b43bebc.jpg

Nie. Miałoby gwiazdki  :) :)  :). Pozostanę przy swoim - tlen nie daje wyłącznie rozjaśnienia partii mgławicy ale także ich zabarwienie - według mnie oczywiście , co nie musi być jakąkolwiek regułą.

Ja to widzę tak https://www.astrobin.com/305826/?nc=&nce=   choć to nieco inny obiekt ale chodzi o prezentację obszarów OIII

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Nie. Miałoby gwiazdki  :) :)  :).

 

Pełna zgoda 😀.

 

15 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

tlen nie daje wyłącznie rozjaśnienia partii mgławicy ale także ich zabarwienie

 

Wszystkie moje obrazy HOO wyglądają podobnie 🙁.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre zdjęcie. Kamerka kolorowa, filtr dual-band, więc zakładam, że relacja Ha do OIII au naturel.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Herbert West napisał(a):

Dobre zdjęcie. Kamerka kolorowa, filtr dual-band, więc zakładam, że relacja Ha do OIII au naturel.

A ja właśnie ostatnio się zastanawiałem nad ilością tlenu i wodoru przy kamerze OSC. Zazwyczaj wodoru jest w mgławicach dużo więcej, stąd sygnał jest mocniejszy, ale z drugiej strony OIII chyba leży głównie w kanale G, a jego w kamerach OSC jest dwukrotnie więcej niż R i B (matryca RGGB), więc ta relacja nie powinna być aż tak zaburzona. Czy przy kamerze mono tlenu zawsze zbiera się więcej niż wodoru? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sidiouss napisał(a):

Czy przy kamerze mono tlenu zawsze zbiera się więcej niż wodoru? 

 

Zbiera się tyle tlenu, ile go jest w mgławicy i ile przepuści filtr. ;) Akurat w tej mgławicy tlen jest dość słaby i w strukturach mgławicy pokrywa się mocno z wodorem. Więc trudno osiągnąć wyraźnie niebieski kolor bez dodatkowych zabiegów w obróbce.

A już szczególnie trudno jest wydobyć niebieski przy zbieraniu materiału na matrycy kolorowej z filtrem dual band. Obecność tlenu powoduje co najwyżej pojaśnienie niektórych partii wodorowych, a o niebieskim można pomarzyć. Co widać wyraźnie na obrazku koleżanki @Little Ghost.

 

19 godzin temu, Little Ghost napisał(a):

ASI 585MC

 

Ela, czy ja dobrze widzę, że zbierasz materiał na niechłodzonej kamerze? Czy może istnieje chłodzona wersja tej kamery?

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

Zbiera się tyle tlenu, ile go jest w mgławicy i ile przepuści filtr. ;) Akurat w tej mgławicy tlen jest dość słaby i w strukturach mgławicy pokrywa się mocno z wodorem. Więc trudno osiągnąć wyraźnie niebieski kolor bez dodatkowych zabiegów w obróbce.

A już szczególnie trudno jest wydobyć niebieski przy zbieraniu materiału na matrycy kolorowej z filtrem dual band. Obecność tlenu powoduje co najwyżej pojaśnienie niektórych partii wodorowych, a o niebieskim można pomarzyć. Co widać wyraźnie na obrazku koleżanki @Little Ghost.

 

Dokładnie tak jak piszesz Sławek. Bardzo dobra fotka, tym bardziej, że nie z chłodzonej kamerki.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, diver napisał(a):

Ela, czy ja dobrze widzę, że zbierasz materiał na niechłodzonej kamerze? Czy może istnieje chłodzona wersja tej kamery?

 

No to większego szumu raczej uniknąć się nie da. Ale poradziłaś sobie z nim bardzo dobrze. Gdybym nie zwrócił uwagi na tę kamerkę i na posta kolegi @Tuvoc, nie dostrzegłbym problemu z szumem. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.