Skocz do zawartości

Milky Way smartfonem


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Małej matrycy smartfona się nie przeskoczy (w odniesieniu do canona R6 którym czasem focę).

Ale szczerze pisząc - w dziennych fotkach różnic prawie nie ma a jeśli już to widzę więcej szczegółów na fotkach z S23 :), masakra trochę.

Oczywiście foto z porządnym tele: ptaszków, przyrodnicze, sport, samoloty - smartfon tu się wyłoży. Również w portrecie,

jednak prawdziwy bohed a cyfrowe rozmycie tła to dwie różne bajki.

Z plusów dla S23 - zaskoczę Was: stabilizacja, Canon ze stabilizacją matrycy i obiektywu nawet nie zbliża się do tego co generuje cyfrowo to kieszonkowe gówienko :)

W filmikach z 4k przy 60fps w tym aspekcie przewaga telefonu jest miażdżąca po prostu. Oczywiście mamy gimbale itp, ale przy kręceniu z body robi się z tego kilkukilogramowy potworek,

a telefon wyciągam z kieszeni. 

Następnym razem zapnę S23 na EQ3-2 i trochę pofocę w rawach ze stackowaniem, sam jestem ciekawy efektów.

Ograniczenie niestety do krótkiego obiektywu, w obiektywie tele 10X (ekwiwalent ok 230mm dla pełnoklatkowej matrycy) nie ma możliwości zdjęć długoczasowych (zdaje się do 30 sek. max).

 

 

 

 

 

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kedar8 napisał(a):

Niestety jak w każdym smartfonie, po powiększeniu czar pryska i widać kichę.

 

Nie do końca się zgodzę, to raczej kwestia mojej beznadziejnej obróbki - tu masz 100% cropa ze środka fotki (w bw bo gdzieś mi wcięło astronomy tools w PS żeby to obrobić i szumi na maksa w kolorze).

Rozdzielczość moim zdaniem jest niezła. To oczywiście zabawa w astrofoto ale biorąć pod uwagę kieszonkowy "setup" i efekty to daje masę radochy :)

Co do braku przesunięć to się zastanawiam, czy S23 programowo nie śledzi gwiazdek w trybie astro jakoś orientując telefon  muszę doczytać bo nawet na dużych powerach nie widzę przesunięć

A może ich po prostu nie widać z powodu bardzo szerokiego pola i króciótkiej ogniskowej. Ciekawostka. M31 w zwykłym focenia trybie z 10x zoom (optyczny o dziwo) przy 30 sec. wyszła mi katastrofalnie pojechana. 

 

 

 

 

środekbw100%.png

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj następnym razem fotografować głównym aparatem, a nie szerokokątnym? Zawsze to kamera główna w smartfonie ma najlepszy sensor, natomiast szerokokątne mają jednak gorsze. Z DxOMark opis sensorów dla Samsunga Galaxy S23 Ultra:

  • Primary: 200MP 1/1.3″ sensor, 0.6 μm pixels, f/1.7-aperture lens, PDAF, AF, OIS
  • Ultra-wide: 12MP 1/2.55″ sensor, 1.4 μm pixels, f/2.2-aperture lens, PDAF, AF, OIS
  • Tele 1: 10MP 1/3.52″ sensor, 1.12 μm pixels, f/2.4-aperture lens, PDAF, OIS, 3x optical zoom
  • Tele 2: 10MP 1/3.52″ sensor, 1.12 μm pixels, f/4.9-aperture lens, PDAF, OIS, 10x optical zoom

Obstawiam, że z głównego aparatu zdjęcia będą znacznie lepsze :) Wiadomo, efekt nie będzie taki jak z DSLR, ale pobawić się można (sam wszedłem w astrofoto po zabawie z fotografowaniem z Huaweia P30 Pro :) ).

Edytowane przez Przemotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemotar napisał(a):

Może spróbuj następnym razem fotografować głównym aparatem, a nie szerokokątnym? Zawsze to kamera główna w smartfonie ma najlepszy sensor, natomiast szerokokątne mają jednak gorsze. Z DxOMark opis sensorów dla Samsunga Galaxy S23 Ultra:

  • Primary: 200MP 1/1.3″ sensor, 0.6 μm pixels, f/1.7-aperture lens, PDAF, AF, OIS
  • Ultra-wide: 12MP 1/2.55″ sensor, 1.4 μm pixels, f/2.2-aperture lens, PDAF, AF, OIS
  • Tele 1: 10MP 1/3.52″ sensor, 1.12 μm pixels, f/2.4-aperture lens, PDAF, OIS, 3x optical zoom
  • Tele 2: 10MP 1/3.52″ sensor, 1.12 μm pixels, f/4.9-aperture lens, PDAF, OIS, 10x optical zoom

Obstawiam, że z głównego aparatu zdjęcia będą znacznie lepsze :) Wiadomo, efekt nie będzie taki jak z DSLR, ale pobawić się można (sam wszedłem w astrofoto po zabawie z fotografowaniem z Huaweia P30 Pro :) ).

 To prawda, ale 200 mpx na mikroskopijnej matrycy będzie problemem w słabych warunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Z ciekawości sprawdziłem cenę tego telefonu :)

Wolę chyba w tej cenie 6D, montaż, teleskop i jeszcze na dobre wino zostanie :)

 

Ps. Efekt jak na telefon robi wrażenie!

:):):)

S23 ma tendencję do mocnego przeprocesowywania fotek, ale są softy które to neutralizują, w sumie tak jak pisałem - dobrego body smartfon nie zastąpi a 6d ma extremalnie niskie szumy (kosztem rozdzielczości) ofcrs.

W każdym razie gdyby ktoś się zastanawiał nad Iphone 14 max a S23 ultra to polecam ten ostatni, iphone robi ładne fotki i to wszystko :) 

Z drugiej strony Samsung wyłączył programowo 8k w S23 i to jest zdecydowanie be, userzy się wk...na maxa. Podobno pracują nad przywróceniem (od pół roku...)

Prowadzone są prace nad powiększaniem matryc w telefonach komórkowych idą na to bajońskie budżety - to jest przyszłość, myślę, że podobnie jak smartfony wyglebiły tzw. "małpki" to za kilka lat wyglebią "profesjonalnme" aparaty.

A może kilkanaście :) Tylko....fotograf ślubny z komórką???? Fuj... :):):)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 lat temu na chrzcinach u rodzinki w Australii lokalny cameraman kręcił zdarzenia kamerą a potem sprzedawał

fotki 10x15cm porobione z klatek z tej kamery. Wszyscy byli zadowoleni :)

 

Tak, że taki telefon to za wysokie wymagania jeśli chodzi o jakość zdjęć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ;)

https://www.youtube.com/watch?v=7VT_Y8DDBiY

Nie mogę znaleźć filmiku ale o ile pamiętam w ogólnej ocenie:

1) Canon R5 C 38 pkt (18k)

2) S23 ultra 28 pkt (7-8k)

3) Iphone 14 max 23 pkt. (7-9k.)

I z pod tym się podpisuję :)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panowie...idzie niuniknione....właśnie aktulanie na rynku pojawiają się telefony z matrycą Sony IMX 989 o przekątnej 1", taka przekątna była w pierwszych kompaktach bodajże Kodaka i tutaj już jest z czego łapać światło....nota bene na horyzoncie pojawia się nowa generacja matryc LYTIA o przekątnej 1/0.96"....Samsung poszedł trochę inną opcją i bawi się w zwiększanie pixeli 16x1 co aktualnie daje zdjęcie wynikowe 12MPX z pixelem łączonym o wielkości 3.2mikrometra. Dość mocno się zagłębiłem w ten temat i może napiszę oddzielny wątek (o ile będzie jakiekolwiek zainteresowanie na forum).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung rzeczywiście wdrożył  technologię dual pixel (z 4 do 1) w warunkach słabego oświetlenia różnica jest porażająca, w zasadzie znika szum na fotce.

Generalnie jednak - problemem no.1 jest sama wielkość matrycy (jak na razie), myślę że to kwestia kilku lat niestety.

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Expert raw, z zapisem jpg.

Trzeba jednak wgrać sofcik camera assistant i powyłączać najpierw "udogodnienia" w postaci hdr itp.

Dzienne fotki (w 12mpx) są też lepsze z google camera niż z rodzimego softu Samsunga, tak z pierwszych wrażeń na szybko.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebałem a.tools w PS. Mała próba pozbycia się tej paskudnej kaszy na fotce plus nieco pracy nad tłem i kontrastem.

Tak trochę na siłę chęć uzyskania czegoś z niczego  W sumie sprawdzam sobie czy warto się w to bawić i myślę że warto,

pod warunkim wykonania kilkunastu (?) fotek w RAW i ich złożenia. Nakręciłęm się ale niestety pogoda się totalnie zepsiła. 

 

 

MW-BW.jpg

MW-KOLOR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2023 o 14:16, Lysy napisał(a):

Samsung rzeczywiście wdrożył  technologię dual pixel (z 4 do 1) w warunkach słabego oświetlenia różnica jest porażająca, w zasadzie znika szum na fotce.

Generalnie jednak - problemem no.1 jest sama wielkość matrycy (jak na razie), myślę że to kwestia kilku lat niestety.

 

 

obecnie dostępne są różne matryce w różnych rozmiarach, a ich parametry jakoś drastycznie się nie zmienią w najbliższych latach. Zbliżamy się do kresu możliwości matryc wynikającego z samej fizyki i teraz pozostały już tylko drobne ulepszenia. Chyba, że dojdzie do jakiejś rewolucji ...

 

problemem raczej jest optyka smartfonów. Tu mamy sprzeczne wymagania dotyczące gabarytów więc też wielkiego postępu bym nie oczekiwał. Trend jest wyraźny. Obiektywy będą male ale coraz jaśniejsze aby obsłużyć mały piksel. Tu więc też w grę wchodzą drobne ulepszenia lub kompletna rewolucja

 

ja spodziewam się rozwoju oprogramowania i większego zaangażowania AI, która będzie poprawiać zdjęcia, wyostrzać, odszumiać i wstawiać elementy, które uzna za stosowne ewentualnie łączyć zdjęcia z wielu matryc i obiektywów. Jeśli kolejne modele będą robiły coraz lepsze zdjęcia to głównie za sprawą rozwoju softu, a nie matryc czy optyki

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to wszystko idzie w kierunku coraz większych matryc w smartofnach i oby tak szło :) 

Na razie w S23 mamy 200mpx na miroskopijnej matrycy i w dobrych dziennych warunkach fotki potrafią doganiać jakością

zaawansowane bezlusterkowce z obiektywami w cenie samego smartfona. Tak to wygląda. 

W słabych warunkach oświetleniowych gdzie podstawowe znaczenie ma nie tyle upakowanie co sama wielkość pixela już różowo nie jest.

Zastanawiałem się ostanio nad canonem R5C, w sumie dalej się zastanawiam.  Ale po obejrzeniu materiałów w sieci porównujących tę puszkę z iphone 14 pro czy S23 jestem już mniej entuzjastyczny w temacie.  

Wydawanie 30k na body z obiektywem, klatką, gimbalem (a trzeba ponieważ R5C nie ma stabilizacji matrycy...no comments), gdzie w przeciętnych  warunkach oświetleniowych różnice pomiędzy

zaawansowanym smartfonem a R5C pojawiają się na dopiero przy powiększaniu pixeli na obrazku do monstrualnych rozmiarów skutecznie mnie ostudziło :)

Z drugiej strony są plusy - możliwość przypięcia posiadanej szklarni (przez przejściówkę z EF na R) oraz bardzo dobrej jakości 4k i 8k (gorzej jest ze slow motion).  Oczywiście również możliwość prawdziwego tele.

Jest nad czym myśleć :)

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś parę minutek dziurę w chmurach. Droga mleczna z obiektywu 23mm w smartfonie (niestety S23 nie śledzi nieba :), poprzednie fotki były po prostu 4 minutowe a nie 10 :)

Smartfonik na montażu eq 3-2 ustawionym pi razy drzwi na biegun,  2x7 minut, dwie fotki w samsungowym RAW (raczej nie są to czyste Raw-y ;) złożone w Maxim.

W rogu porównanie NGC7000 z pojedyńczego jpg (4 minuty) i dwóch rawów (14minut łącznie).

Z dobrych wieści - obiektyw 10x (230mm) działa jednak w trybie astro, również w zapisie RAW, więc nie trzeba będzie się ograniczać tylko do szerokich panoram nocnego nieba :)

 

 

mwraw.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje to szkoda prądu, byle lustrzanka/bezlusterkowiec poradzi sobie lepiej. Takie zabawy tylko dla osób, które dysponują tylko i wyłącznie smartfonem ale i tak tylko do czasu, zanim przesiądą się na lustrzankę/bezlusterkowca, jak im spodoba się ta zabawa.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że to zabawa :) 

Co do przesiadek to następnie z lustrzanki/bezlusterkowca na dedykowaną kamerkę.

Potem jakieś lepsze apo, potem trochę dłuższe apo, potem lepszy montaż bo nie wyrabia na dłuższej ogniskowej...i tak to leci ;) 

 

Sprawdziłem pozostałe obiektywy w smartfonie i niestety - tylko szerokie pole daje ładne obrazki (na najkrótszej ogniskowej).

Na tele 230mm jest kicha, smartfon pracuje tu w trybie astro (można długo naświetlać) , ale brakuje zwyczajnie wielkości pixela

lub możliwości optyki wysiadają jednak?  Oczywiście zawsze można dopiąć telefon do teleskopu, są nawet całkiem zaawansowane adaptery do okularów

ale chyba nie w tym idea :)

 

Reasumując na koniec:

W astro rzeczywiście jak pisze Tomek - zabawa w szerokie pola i to w zasadzie wszystko, chlip, chlip ;)

Natomiast S23 polecam szczerze do fotek dziennych, głównie krajobrazowych i architektury (nawet zaawansowanych), do niewymagających portretów, efektowych timelapsów,

oraz do przyzwoitej jakości filmików w 4k z rewelacyjną stabilizacją obrazu.

Telefon daje sobie radę również w trybie makro  - w załączeniu (sorry, że totalnie offtopicowo) dzisiejszy pajączek zwany "zegarkiem"  (przekątna kadru ok 2,5cm).

Generalnie spełnia sie w dobrych warunkach oświetleniowych. Ale puszki z obiektywem nie zastąpi w pewnych obszarach na pewno.

 

 

 

 

 

 

macro1.png

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.