Skocz do zawartości

dimis

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, dimis napisał(a):

ale i tak nie widac tak duzo jak na zdjeciu ponizej

 

Fakt. Jest zdecydowany progress w obróbce! Bardzo ładnie to wyszło. :thmbup:

Ale myślę sobie, że przesadziłeś z ilością materiału. M33 to dość jasna galaktyka, a Ty jak pamiętam niebo masz nie najgorsze. Więc pewnie podobny efekt uzyskałbyś z dwa a nawet trzy razy mniejszej ilości materiału. A ten nadmiarowy czas mógłbyś wykorzystać na zebranie innych obiektów. ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

 

Fakt. Jest zdecydowany progress w obróbce! Bardzo ładnie to wyszło. :thmbup:

Ale myślę sobie, że przesadziłeś z ilością materiału. M33 to dość jasna galaktyka, a Ty jak pamiętam niebo masz nie najgorsze. Więc pewnie podobny efekt uzyskałbyś z dwa a nawet trzy razy mniejszej ilości materiału. A ten nadmiarowy czas mógłbyś wykorzystać na zebranie innych obiektów. ;)

 

Sławku, wybacz ale herezje głosisz :) Nie ma takiego pojęcia jak nadmiarowy czas rejestracji w astrofoto!!!

Bardzo dobra fotka, dobrze pokazana wyjątkowa struktura tej galaktyki.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Sławku, wybacz ale herezje głosisz :) Nie ma takiego pojęcia jak nadmiarowy czas rejestracji w astrofoto!!!

 

Będę polemizował. Tempo wzrostu wartości funkcji pierwiastkowej sqrt maleje wraz ze wzrostem wartości jej podstawy. Więc gdzieś jest granica rozsądku dla wartości podstawy. ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A polemizuj , ale raczej nie ze mną,. Weź kogoś mocnego w teorii.

Ja jestem praktykiem i tego typu stwierdzenia do mnie nie trafiają i nie mają sensu w astrofotografii praktycznej. Inaczej - jak chcesz się ograniczać do "pocztówek" ze znanym obiektem w roi głównej i nic dalej - to stosuj te zasady. Ja używam głowy i "nosa" i jakoś nie muszę się ograniczać do nich, pomimo iż tempo wzrostu wartości funkcji pierwiastkowej sqrt maleje wraz ze wzrostem wartości jej podstawy. Fuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

 

Ja jestem praktykiem i tego typu stwierdzenia do mnie nie trafiają i nie mają sensu w astrofotografii praktycznej. Inaczej - jak chcesz się ograniczać do "pocztówek" ze znanym obiektem w roi głównej i nic dalej - to stosuj te zasady.

 

 

Te zasady działają tak samo na każdy obiekt, niezależnie czy mocny czy słaby.

Po prostu jasność fotografowanego obiektu jest częścią rozważań w tym przypadku.

 

Innymi słowy jeśli masz dwa razy ciemniejszy obiekt, to trzeba go cztery razy dłużej naświetlać, żeby uzyskać takie same SNR.

Jeśli 4 razy ciemniejszy, to trzeba go naświetlać 16 razy dłużej. Itd.

No i oczywiście jasność rozpatrujemy od jasności tła, czyli jak mamy 4 razy jaśniejsze tło, to znów 16 razy dłużej trzeba naświetlać.

 

To nie jest taka, że teoria nie przystoi do praktyki, to Twoje rozumienie teorii do niej nie przystaje.

Używanie "głowy i nosa" to taka współczesna metoda na wytłumaczenie niechęci, do próby zrozumienia czegoś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak łatwo potrafisz kogoś ocenić...a czytasz jakoś tak pokrętnie co napisałem. Skoro jesteś takim teoretykiem to proszę wylicz ile trzeba naświetlać taką M 33 pod niebem Bortle 5 optyką F5 i kamerką AS 2600MC ? Nów Księżyca. Konkretnie, ile klatek i jakiej długości?

Ja znam odpowiedź na to pytanie... czekam na Twoją.

A o moje rozumienie teorii się nie martw- daje radę na tyle na ile jest mi to potrzebne. I proszę bez takich ocen. To jest dyskusja na forum astro a nie sejm.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam autora za zaśmiecenia jego wątku (@dimis daj znać to od razu usunę wpis):

Ad vocem wcześniejszej dyskusji - niby od pewnego momentu ilość S względem N jest taka, że już nic więcej nie powinniśmy zyskać. A jednak komuś się zachciało kombinować i proszę:

Unveiling hidden features in M51 using 255hours - APOD 11/08/2023 - AAPOD2 12/08/2023

https://www.astrobin.com/7hwtz0/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wyglada w skrocie tak. Ha zbieram z reguly przy Ksiezycu. Reszta materialu zawsze bez Ksiezyca (lub jak jest daleko i z mala tarcza). Skoro foce cala noc, to jade taki obiekt cala sesje, dziele ja tylko na rozne filtry. Inny obiekt z pewnoscia wymagalby innego kadrowania (w srodku nocy), a ze nie mam automatycznego rotatora, to pozostaje przy dedykowanym obiekcie cala noc. Nie mam problemu, z tym, ze ktos bedzie naswietlal M33 polowe krocej. Nie moj cyrk, nie moje malpy. 

Jesli pojawi sie na rynku automatyczny rotator ze stajni ZWO, to stworzyloby mi mozliwosc pracy na 2 obiektach o roznym kadrowaniu. Poki co tak nie jest. Dodatkowo, wiem to moze kontrowersyjne, ale ja robie flaty po kazdej sesji.

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota! Detal na mgławicach w galaktyce zwłaszcza zwraca uwagę!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.