Skocz do zawartości

Evoguide 50ED jako budżetowy obiektyw?


amatorastro

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, amatorastro napisał(a):

Dzień dobry,

Czy ktoś z Was używał Evoguide 50ED jako budżetowy obiektyw do astrofotografii?
Oglądając filmiki na YT wygląda to obiecująco jak na taką cenę.

 

Jak oglądałeś np u Nocnego Marka https://www.youtube.com/watch?v=QoZ1JoaU32U&ab_channel=NocnyMarek to pewnie też już słyszałeś na live że tam jest pewien problem z backfocusem. Jest on bardzo krótki przez co np koła filtrowego tam nie wsadzisz, chyba że się stosuje flattener https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p14872_Starizona-EvoFF-v2-Field-Flattener-for-SW-EvoGuide-50ED.html

który niestety tani nie jest a i z dostępnością jest ogromny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też całkiem niedawno kombinowałem z małym lekkim obiektywem pod astrofoto i myślałem nad evoguide ale do tego jest potrzebny flattener ze starizony. Wg mnie gra nie warta świeczki żeby to sprowadzać  i skończyłem z askarem fma 180 pro i jestem bardzo zadowolony i Tobie też raczej polecam ten kierunek. Cena wyjdzie podobna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, amatorastro napisał(a):

Czy ktoś z Was używał Evoguide 50ED jako budżetowy obiektyw do astrofotografii?

 

Próbowałem, ale jakość do astrofoto okazała się mocno niewystraczająca (głównie rozjechana korekcja na kolorach). Więc dzisiaj służy mi jako high-endowy guider. ;)

 

DSC07313.jpg.547680288ca8c907c94aaeec9e588408.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 28.11.2023 o 21:51, diver napisał(a):

Próbowałem, ale jakość do astrofoto okazała się mocno niewystraczająca (głównie rozjechana korekcja na kolorach). Więc dzisiaj służy mi jako high-endowy guider.

 

Podziel się wrażeniami jak się spisuje w roli guidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JurekN napisał(a):

Podziel się wrażeniami jak się spisuje w roli guidera.

 

Używam go jako guidera do newtona 1000 (ogniskowa z korektorem 950) z kamerką ASI120 mini (bin 1x1). Jego ogniskowa 242 mm jest już wystraczająca do prowadzenia takiego newtona. W zupełności wystarczyłaby w roli guidera zwykła lunetka achromatyczna o  ogniskowej minimum 240 mm (lepsza byłaby oczywiście nieco dłuższa ogniskowa). Ale skoro już mam Evoguide 50ED z flattenerem , to zażartowałem że mam "high endowy" guider. ;)

Reasumując: do guidowania używa się kamerki mono, więc prosta optyka lunetki (nawet obarczona aberracją chromatyczną) jest wystarczająca.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, diver napisał(a):

 

Używam go jako guidera do newtona 1000 (ogniskowa z korektorem 950) z kamerką ASI120 mini (bin 1x1).

...

Ale skoro już mam Evoguide 50ED z flattenerem  ...

Reasumując: do guidowania używa się kamerki mono, więc prosta optyka lunetki (nawet obarczona aberracją chromatyczną) jest wystarczająca.

 

Właśnie myślałem o układzie z ASI120MM Mini i odpowiedziałeś na jeszcze niezadane pytanie :D

Dwa pytania wyciągające:

1. Czy flattener przy guidingu jest konieczny czy jego zastosowanie wynika z faktu, że go miałeś?

2. Napisałeś że zwykła lunetka jest wystarczająca. Czy w związku z tym inwestycja w Evoguide jest uzasadniona czy jest to jednak przerost formy nad treścią?

Dla wyjaśnienia, mówię o planowaniu od zera, a nie sytuacji, że Evoguide po prostu zalega w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JurekN napisał(a):

Dwa pytania wyciągające:

1. Czy flattener przy guidingu jest konieczny czy jego zastosowanie wynika z faktu, że go miałeś?

2. Napisałeś że zwykła lunetka jest wystarczająca. Czy w związku z tym inwestycja w Evoguide jest uzasadniona czy jest to jednak przerost formy nad treścią?

Dla wyjaśnienia, mówię o planowaniu od zera, a nie sytuacji, że Evoguide po prostu zalega w domu.

 

1. Flattener (korektor pola dla kolorów) nie ma właściwie praktycznego znaczenia, gdy używasz kamery mono i tylko do guidingu. Obecność u mnie flattenera w lunetce wynika wyłącznie z faktu że go miałem.

2. Gdybym kupował lunetkę przeznaczoną wyłącznie do guidingu, na pewno nie szukałbym lunetki APO (z korektorem) takiej jak Evoguide. Kupiłbym zwykłą lunetkę achromatyczną o ogniskowej dostosowanej do ogniskowej teleskopu. Ogniskowa lunetki guidującej nie powinna być krótsza niż ok. 1/4 ogniskowej teleskopu głównego. Im dłuższa tym lepsza, bo większa dokładność prowadzenia. Ale bez przesady, bo i tak seeing niweczy większość naszych starań. Więc np. do teleskopu 1000 mm dobra będzie lunetka o ogniskowej 240-300 mm o jasności f/4-f/5.

Kupując lunetkę do guidingu z pewnością warto zwrócić uwagę na jakość focusera helikalnego (bo zwykle takie bywają) i na dobre obręcze i śrubki do pozycjonowania lunetki. Ustawienie równoległości osi lunetki guidera do osi teleskopu głównego to jeden z podstawowych warunków dobrego guidingu.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.