Skocz do zawartości
  • 0

Montaż z napędem w jednej osi


Chojrak12

Pytanie

Czy może ktoś polecić prosty montaż paralaktyczny z napędem tylko w osi biegunowej ale bez pilota tylko ze zwykłymi mikroruchami coś jak TM Zeissa ale z obciążalnością do 20 kg.

Celem są obserwacje wizualne. chcę montaż po prostu ustawić Pi* drzwi i włączyć. Potem już wystarczą mi zwykłe mikroruchy. Dla mnie GoTo to jak jazda z nawigacją - dojadę wszędzie ale tak naprawdę nie wiem gdzie jestem.

Poza tym mam EQ6 i uważam, że sterowanie pilotem jest strasznie upierdliwe, nie wspominając o koniecznej zawsze wstępnej konfiguracji.

Edytowane przez Chojrak12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 hours ago, Chojrak12 said:

Poza tym mam EQ6 i uważam, że sterowanie pilotem jest strasznie upierdliwe, nie wspominając o koniecznej zawsze wstępnej konfiguracji.

 

To nie trackuje bez ustawienia ?

Sam mam EQ5 i dopiero od niedawna i sie go ucze ale jak odpale mowiac mu, ze startuje z ostatnio zaparkowanej pozycji (zwyczajnie mu naklamie) to on zaczyna kroczyc zgodnie z ruchem ziemi.

 

PS. Tak z czystej ciekawosci -  co wieszasz na nim, ze potrzeba 20kg ? Brzmi jak konkretny zestaw do wizuala...

Edytowane przez pawel7318
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdecydowanie. Co z tego?

 

Dwa klawisze na pilocie i masz sterowanie mikro-cokolwiek. Możesz nazywać jak chcesz :)

Jak chcesz koniecznie kręcić zamiast naciskać to stosujesz enkoder obrotowy i masz pokrętło...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"chcę montaż po prostu ustawić Pi* drzwi i włączyć. Potem już wystarczą mi zwykłe mikroruchy"

 

Dokładnie to można zrobić silnikiem krokowym, Arduino i enkoderem obrotowym.

Dla użytkownika może to wyglądać jak mechaniczne pokrętło a być o wiele dokładniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 16.12.2023 o 14:17, Chojrak12 napisał(a):

nie wspominając o koniecznej zawsze wstępnej konfiguracji

 

O, a w moim HEQ5 (nie SynScan) nic nie ustawiam, włączam zasilanie, włączam śledzenie nieba i gotowe. W kupionym niedawno iOptronie też tak jest, tj. nie trzeba obowiązkowo ustawiać pozycji, czasu, alignacji na gwiazdach; zwykły tracking działa od razu.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W moim HEQ5 też nic nie ustawiam do wizuala gdy nie korzystam z GOTO. Klikam tylko kilka razy, anuluję alignację i włączam tracking. Korekty położenia robię strzałkami. Zmiany prędkości skrutami. Całość zajmuje jakieś 5-10 sekund

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.12.2023 o 10:39, Miesilmannimea napisał(a):

Zdecydowanie. Co z tego?

 

Dwa klawisze na pilocie i masz sterowanie mikro-cokolwiek. Możesz nazywać jak chcesz :)

Jak chcesz koniecznie kręcić zamiast naciskać to stosujesz enkoder obrotowy i masz pokrętło...

Różnica sterowania przyciskami pilota a pokrętłem mikroruchów jest kolosalna. Sterowania pilotem nie znoszę to po prostu masakra jak mont rozpędza się i spowalnia a nie zatrzymuje tam gdzie chcę. Potem cofanie i to samo. To strasznie niekomfortowe.

Szukam montażu BEZ pilota ze zwykłym mechanizmem w osi biegunowej i udźwigiem ok. 20 kg. z pokrętłami mikroruchów.  Nie ma nic takiego na rynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minutes ago, Chojrak12 said:

Sterowania pilotem nie znoszę to po prostu masakra jak mont rozpędza się i spowalnia a nie zatrzymuje tam gdzie chcę. Potem cofanie i to samo. To strasznie niekomfortowe.

Wiesz, ze tam sie da zmieniac predkosc ?

 

44 minutes ago, Chojrak12 said:

Szukam montażu BEZ pilota ze zwykłym mechanizmem w osi biegunowej [..]

 

Masz na mysli zwykle pokretla na ta przekladnie slimakowa ? Jesli tak to chyba nic z tego bo silniki nie puszcza. Jakies sterowanie (czytaj pilot) bedzie do tego konieczne. Co najwyzej mogloby to byc nie na kablu-sprezynce a bezposrednio przy silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minutes ago, Chojrak12 said:

Różnica sterowania przyciskami pilota a pokrętłem mikroruchów jest kolosalna. Sterowania pilotem nie znoszę to po prostu masakra jak mont rozpędza się i spowalnia a nie zatrzymuje tam gdzie chcę. Potem cofanie i to samo. To strasznie niekomfortowe.


Nie wiem, jak w EQ6, ale zwykle można regulować prędkość i przy minimalnej sterowałem montażem całkiem komfortowo przy powiększeniu rzędu 200x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Chojrak12 napisał(a):

Różnica sterowania przyciskami pilota a pokrętłem mikroruchów jest kolosalna.

 

Kolejny raz napiszę - można zastosować enkoder OBROTOWY.

Będziesz kręcił kółkiem mając "mikroruchy" TAK SAMO jak przy napędzie czysto mechanicznym...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Chojrak12 napisał(a):

Różnica sterowania przyciskami pilota a pokrętłem mikroruchów jest kolosalna. Sterowania pilotem nie znoszę to po prostu masakra jak mont rozpędza się i spowalnia a nie zatrzymuje tam gdzie chcę. Potem cofanie i to samo. To strasznie niekomfortowe.

Szukam montażu BEZ pilota ze zwykłym mechanizmem w osi biegunowej i udźwigiem ok. 20 kg. z pokrętłami mikroruchów.  Nie ma nic takiego na rynku?

@Chojrak12 Jedynie co taki montaż kiedyś  robił to Uniwersal  ,szukaj starego montażu Uniwersała  na przekładniach ślimakowych do tego były mikro-ruchy mechaniczne  na pokrętłach  sprzężone z przekładnią ślimakową .Oczywiście montaż miał silnik w osi rektascensji .Na takim montażu wisiał Cassegrain   U 10 cali ważył 20kg a  może i więcej  .:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 21.12.2023 o 18:29, fornax napisał(a):

@Chojrak12 Jedynie co taki montaż kiedyś  robił to Uniwersal  ,szukaj starego montażu Uniwersała  na przekładniach ślimakowych do tego były mikro-ruchy mechaniczne  na pokrętłach  sprzężone z przekładnią ślimakową .Oczywiście montaż miał silnik w osi rektascensji .Na takim montażu wisiał Cassegrain   U 10 cali ważył 20kg a  może i więcej  .:smokin:

 

Dzięki fornax, takiego będę szukał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 21.12.2023 o 11:45, Miesilmannimea napisał(a):

 

Kolejny raz napiszę - można zastosować enkoder OBROTOWY.

Będziesz kręcił kółkiem mając "mikroruchy" TAK SAMO jak przy napędzie czysto mechanicznym...

Kręcenie kółkiem w pilocie to nie to samo co kręcenie mikroruchami mechanicznymi z powodu opóźnień. Ale to byłby jakiś krok naprzód. Czy są może gotowe rozwiązania tego typu do EQ6?

Edytowane przez Chojrak12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.