Skocz do zawartości
  • 0

Wypalenie środka M42


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. W końcu nastał czas na próbę zrobienia kolejnego zdjęcia moim sprzętem. Miesiąc ponad temu miałem okazję robić poprzednie, więc te głupie dwie h dziury w chmurach było dla mnie zbawienne. Żeby się nie rozpisywać, wiem że zdjęcie nie jest pozbawione wad i myślę, że większa ilość materiału byłaby lekiem na pewne rzeczy, ale nie na wypalone centrum mgławicy. Jakie jest remedium na to?

70 min materiału w klatkach po 2min, darki biasy i flaty. Canon 1100d na cg 5 GT guidowany przez Asi 224 i askar 180 pro jako łapacz fotonów. Najmniej podoba mi się centrum mgławicy...

PSX_20231218_122156.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Może nie jest, ale nie dopale już materiału pewnie na oriona, a to jest rzecz, która mi od początku przeszkadzała. Wstawiając zdjęcie oczekuje konstruktywnej krytyki żebym wiedział w jakim kierunku podążać. Poprzednie zbyt ciemne jak teraz patrzę. Musiałem wypośrodkować między wersja 1 i 2 i powstało to. Myślę że te zimy Oriona już pstrykać nie będę, bo jest masa innych obiektów, które czekają a chmury niweczą plany.

PSX_20231219_111757.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kiedyś się bawiłem w taki oto sposób:

- wziąłem stack i założyłem sobie że będę go powoli rozciągał z założeniem skoku rozciągania - chyba dałem 5 jednostek

- każdy krok po rozciągnięciu zapisałem do tifa 16 bit

- na koniec jakiś progs do HDRów :) 

wyszło całkiem dobrze ale założenie skoku o 5 jednostek było trochę za duże

 

Do Canona całkiem dobrze się sprawdza darmowy wynalazek FitStacker. Może być problem ze znalezieniem bo to na rosyjskim serwerze leżało.

Edit: jest https://ivan7enych.ru/software/fitstacker/ linkm do progamu http://ivan7enych.ru/soft/FITStacker14c.zip

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W PixInsight jest takie narzędzie "Masked Stretch". To działa w ten sposób, że całe rozciąganie jest rozłożone na wiele kroków (default jest 100 ale może być i 1000). Strechowanie w każdym kroku jest niewielkie, wręcz minimalne i po każdym kroku tworzona jest "auto" maska z luminancji (inverted bo najjaśniejesze partie są na masce ciemne). W każdym kolejnym kroku stretch odbywa się z maską z poprzedniego. Nie wiem czy w Sirillu jest jakiś ekwiwalent ale można próbować to robić "ręcznie" dzieląc całe stretchowanie na (powiedzmy) 5-10 kroków. Wynikiem jest silne rozciagnięcie ciemnych partii przy jednoczesnym "spłaszczeniu" tych bardzo jasnych fragmentów.

 

To powyższe to tylko jedna z metod ratowania zdjęcia. Tak jak napisał @Gość na chwilę to nie jest dobra droga. Albo pseudo HDR - kilka klatek na jasne partie i tyle samo na ciemne albo... cierpliwe naświetlanie zgodnie z zasadami fotografii dziennej - "na światła" - czyli nic lub prawie nic nie jest przepalone. Każda z metod ma "zady i walety". W pseudo HDR nie trzeba duzej ilości klatek w drugiej metodzie potrzeba naprawdę dużo materiału, żeby zadziałało.

 

Wrzuć surowego stacka - zawsze można się pobawić 🙂 Cudzym materiałem jest łatwiej bo se można ponarzekać, że źle zbierane 😉 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wrzucę wieczorem po powrocie z pracy. Problem polega na tym, że działam na darmowym sofcie czyli siril GIMP i taki efekt chciałbym zobaczyć. Obrobienie tego w pixach i terminatorach mi nie da zupełnie nic, bo tego efektu nie osiągnę. Jeśli ktoś się podejmie poprawy w sirilu to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Ftraw napisał(a):

..... Obrobienie tego w pixach i terminatorach mi nie da zupełnie nic, bo tego efektu nie osiągnę. ....

 

Zupełnie nie. Nawet bardzo nie. W 90% albo i więcej %  to samo można osiągnąć w darmowych narzedziach.  Jedyna różnica to łatwość i czas dojścia do celu - w tym te płatne biją na głowę te darmowe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, Ftraw napisał(a):

I teraz powstaje pytanie jak uzyskać tak dobry efekt. Pan Wiesław mówi, że pix tylko przyspiesza obróbkę. Ja bazuje na sirilu. Powiesz jakie kroki podjąłeś przy obrabianiu?

Przed rozciągnięciem materiału :
1. Crop
2. BlurXterminator
3. NoiseXterminator
3. GraXpert

Rozciąganie materiału:
1. GHS
2. Krzywe/Levels
3. Saturacja
4. Ostrzenie BlurXterminator.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Błędy w obróbce byłoby łatwiej wypunktować, gdybyś mniej więcej podał kroki jakie wykonujesz. Tak na pierwszy rzut oka rzuca się przede wszystkim zbyt mocne traktowanie całości krzywymi, a po artefaktach wnioskuję, że za mocno weszło wyostrzanie i redukcja szumu. Pobawiłem się trochę Twoim materiałem i wyszło w sumie podobnie do tego co wrzucił tex88, ale też workflow miałem podobny, dodając od siebie tylko potraktowanie HDRem samej M42 (ale środek to niestety przepalony, dla mnie nie do odratowania) i podkręcając trochę czerwień (jedno i drugie na maskach). Wydaje mi się, że w Sirilu można spokojnie osiągnąć podobny poziom.

orion.jpg

Edytowane przez Konuz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety rzucanie nazwami przy procesowaniu typu blurx starx itp nie mówi mi nic, bo nie używam tych programów. Pracuje na sirilu i takiego potraktowania materiału potrzebowałem. Rozumiem, że sekwencje sirila mogą być podobne, ale nie znam waszych kompletnie więc nie dojdę do tego efektu. Aktualnie szukam tutoriali na YT, ale w procesowaniu tylko na sirilu. Największy problem mam z ekstrakcją tła. Jaka metoda bym tego nie robił, to tło się wyczernia i wyrównuje, ale mgławica dostaje takiego światła że nie wygląda to dobrze.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie znam Sirila, ale na moje oko jest dość skromnym narzędziem do obróbki. Może @Ftraw pomyśl o jednej z najtańszych alternatyw do kompleksowej obróbki astrofoto np. APP?

 

Tu masz fajne wideo porównujące różne programy do tych celów... a nóż coś Cię natchnie?

 

Edytowane przez mago83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

APP jest bardzo dobre, ale do stackowania, nie do obróbki. Jeśli masz problem z ekstrakcją tła użyj GraXpert. Jest darmowy, a najnowsza wersja z AI nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych ustawień. Efekt jak na moim obrazku wyżej, bo sam z niego korzystam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poprawiłem mgławice uzyskując na niej detal, ale kosztem konia i płomienia. Nie robiłem jeszcze maska i nakładania na siebie. Myślę że problemem jest brak umiejętności i dobrego wyjaśnienia programu i procesu. Kusi jednak wypróbować darmową wersję pixa, ale zbiore pierw więcej zdjęć by nie stracić licencji na jedno czy dwa i chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak już lepsi się wypowiedzieli i pokazali jak zwykle magię różnych terminatorów to może dołożę coś od siebie czyli amatorka pełną gębą ;)

W ramach treningu bo sam obrabiam swój materiał już kilka miesięcy i dalej czegoś brakuje.

 

1 wersja

M4202a.thumb.jpg.4bfd2b9d58025a517410c71307d13fa6.jpg

 

Siril, Starnet, GraXpert

 

Crop

Background extr. w GraXpert

Starnet removal (na starmask asinh transf., GHS, SCNR- red.zielony szum i saturacja)

Asinh Transf.

GHS

SCNR-red.zielony szum

troche Saturacja

Star recomposition

.

 

2 wersja

M4203.thumb.jpg.a9bfe39f134d0008cc36d3a8555c607c.jpg

 

sam Siril i Starnet

wszystko podobnie tylko z Background Extraction w Siril i z Photometric Calibration (czasami lepiej czasami gorzej wg mnie zmienia kolory dlatego sprawdzam jak wychodzi)

.

 

Nie idzie mi jeszcze redukcja szumów i dekonwolucja czyli to co u kolegów wyżej chyba znakomicie robią te terminatory, tutaj coś próbowałem ale efekty słabe dlatego taki szum widoczny i pyły tak nie wychodzą. I nie potrafię trochę więcej czerwieni wydobyć w okół łba konia, wyciąganie tylko szum zwiększa.  Może kiedyś się nauczę.

 

W skrócie wszystko podstawowe co tutaj podają z drobnymi korektami zależnie od zdjęcia:

https://siril.org/tutorials/tuto-scripts/

 

PS. Mam podobne podejście do ciebie jeśli chodzi o Pixa, na początku jak ma się jak w moim przypadku materiału może na 2 jako takie zdjęcia, to szkoda 2K wydawać na program. Jak się uzbiera dobrego materiału to wtedy można myśleć i od nowa wszystko obrabiać, ale u mnie to daleko do tego momentu ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.