Skocz do zawartości

to spike or not to spike


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

Nie posiadam żadnego z nich więc autorytatywnie się wypowiem.

FSQ to plug and play. Jaką byś nie założył kamerę zawsze będzie dobrze. A Epsilon to dla mnie zagadka. Kolimacja musi być idealna, a to wymaga wiedzy, dużej staranności i precyzji. Od pół roku walczę z Newtonem F4 i lekko nie jest, a tu mamy chyba F/3.3. Za to jak ogarniesz bonus jest spory: efekt WOW masz w znacznie krótszym czasie. Jeszcze kwestia roszenia optyki. W FSQ jedna grzałka załatwia sprawę, w E130 sprawa trochę bardziej złożona. Jako wrodzony leń szukający prostych rozwiązań wybieram FSQ.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr trafił genialnie w sedno sprawy. Ja głosuję że FSQ ze względu na jego większą, bezpieczną mobilność - brak problemów z kolimacją, po złożeniu odrośnika niewielkie wymiary transportowe. Ale - mając Epsilona na stacjonarnym setupie - byłbym zachwycony. I nie rozdawałbym nalepek Takahashi :)

A propos przykładów - mam FSQ bodajże od 2008 roku. To starszy model z pierwszą soczewką fluorytową oznaczony FSQ 106N. I tu ciekawostka - do tego modelu Takahashi nie oferuje reduktora ogniskowej - inaczej jak do jego młodszego brata FSQ 106 EDX. Tylko extender 1.6 x. Z ciekawości zalozyułem kiedyś reduktor od EDX do swojego N. Takiej pięknej tęczy to ja w życiu nie widziałem :)  :) :).

Przykłady użycia Taka z różnymi kamerami, ale głownie w szerokim polu z STL 11000 są w mojej galerii na Astrobin, oraz  na mojej stronie

Pozwalam sobie zamieścić trzy : każdy z innej bajki - poniżej.

A co do dyskusji tytułowej - to spike or not to spike - jeśli spajki są generowane przez układ optyczny to tak. Ale żadnych nitek i Spike generatorów- mam być au naturel .

Praca SHO FSQ+STL 11k

rBfUFmPd3Ryo_16536x0_ieTZ0INm.png

 

Praca LRGB FSQ + STL 11K

 

69ci3osBvxGP_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

Praca HaOIIILRGB

 

EY5ZNve01Zn7_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. No to mnie jest obojętne czy są spajki czy ich nie ma- pod warunkiem że są  to spajki naturalne wynikające z konstrukcji optyki. Upiększanie softem lub nitką nie mieści się w moim pojęciu dokumentowania nieba :)  :) :)

Niektóre quadruplety generują inny, ciekawy rodzaj spajków. Ja to obserwuję w FSQ. Układ tych spajków tworzy koncentryczne kręgi z centrum w osi optycznej setupu.

image.png.0443abac53a2845a6871410b7cb5709a.png

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzędziel napisał(a):

Kolimacja musi być idealna, a to wymaga wiedzy, dużej staranności i precyzji. Od pół roku walczę z Newtonem F4 i lekko nie jest, a tu mamy chyba F/3.3

Tak, kolimacja musi być idealna, ale zrobi to nawet początkujący, jeśli będzie miał dedykowany, dwuczęściowy kolimator optyczny. Szybkie Epsilony a "inne" Newtony F4, to dwie różne bajki.  W zeszłym roku wypaliłem ok. 300 godzin materiału ze zdalnej astrobudki. Teleskop był kolimowany chyba w kwietniu i nic nie trzeba dotykać.

Największym problemem Takahashi są wyciągi. Oczywiście problem zaczyna się objawiać przy dużych matrycach. Dobrze skolimowany Epsilon produkuje piękne klatki z matrycą średnioformatową, tu przykład: 

 

M63 Widefield

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie gwiazdki mają być równe i ostre.

A fakt, czy mają spajki, czy nie jest drugorzędny. 

Foce od lat tylko Apo w zasadzie ale też coraz mocniej myślę o newtonie. Spajki są jednym z powodów,  ale bardziej z ciekawości niż z nieodpartej chęci ich posiadania na zdjęciu 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.