Skocz do zawartości

Zestaw do.....?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim wybuduje obserwatorium muszę mieć jakiś zestaw do astrofoto, a ze chcę wrócić po latach to wybrałem taki zestaw? 
Jak na takie coś to w zasadzie bezproblemowy. Pacząc na wpisy Łukasza zestaw ok? Czemu taki bo w obserwatorium będzie duuuzo większy sprzęt.
No i jeszcze zgoda inspekcji budżetowej. Opinie, wnioski, spostrzeżenia mile widziane 🙂 Kusi mnie tez model Askar FRA300

ASKAR FMA230 Sky-Watcher Star Adventurer GTi

 

skywatcher_star_adventurer_gti.jpg.2a23abdb2d12c69edb6eed05ecdfdbe5.jpg.862d4c1175a65835ac7f0f19673a28ea.jpg

askar_fma230.jpg.d4b9a36ab616e229f946baa778985774.jpg.61502de8da03e5b6f3e49cc54e388625.jpg

 

askar_60_fra300.jpg.4f619a86135b8988544ef629a2bd5881.jpg.1ccea480861918611268cf38e8b118c7.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o obserwatorium to zacznij od docelowego montażu. Moim zdaniem absolutne minimum to coś w rodzaju EQ6 / CEM 75. Docelowo to EQ8 / CEM120 - przynajmniej w tej klasie nośności. Wszystko poniżej to szkoda kasy. Można dyskutować czy dolna opcja (EQ6/CEM75) wystarczy bo to trochę zależy od zainteresowań czy wolisz szerokie czy wąskie kadry. Nawet jeśli preferujesz szerokie to i tak będziesz chciał zrobić tandem albo coś podobnego i słaby montaż nie da rady.

 

EDIT: Do budki zestaw nie musi być mobilny - ma być mocny i sprawdzony.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu, szczerze, dziwnie kombinujesz.

Po co inwestować w coś na chwilę. 

Zacznij od porządnego montażu pod obserwatorium i choćby lustrzanką z tele się pobaw. Chyba że masz  kamerę, to sobie ją podepnij pod jakiś obiektyw.

No chyba że to obserwatorium odwlecze się o jakieś kilka lat, to zrozumiem.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Robson_g napisał(a):

No chyba że to obserwatorium odwlecze się o jakieś kilka lat, to zrozumiem.

 

 

No właśnie i tu pies pogrzebany :) Myślałem że dam radę wcześniej, ale nidarady :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem powiem szczerze. Jesli miałbym w planach budowę budy, to od początku zbierałbym docelowe zabawki. Żadnych półśrodków. A jak będziesz budował za 5 lat, to po co Wac Pan zawraca dziś głowę ;)

 

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to widzę inaczej. Nie każdy ma możliwości finansowe na kupowanie od razu czegoś na poziomie eq 8, a chce się bawić w to wspaniałe hobby. Są rodziny, wakacje lub inne potrzeby finansowe a zarobki każdego z nas są bardzo zróżnicowane. Jeśli masz możliwość kupienia maksymalnie aktualnie takiego sprzętu to go bierz i rozwijaj się w tym hobby, bez budy która chcesz postawić za te powiedzmy parę lat. Do tego czasu twój warsztat będzie na odpowiednim poziomie, a nie na zerowym bo odkładałeś 5 lat na sprzęt za dziesiątki tysięcy złotych. W ciągu tych lat może zmienić ci się nawet nastawienie do samego hobby, lub sytuacja życiowa zweryfikuje twoje plany i może pozbawić cię marzeń o budce (czego ci oczywiście nie życzę). Sprzęt astro nie traci na wartości niesamowitej części i zawsze można go wystawić w trakcie zbierania na większy, bardziej stacjonarny. Porzucanie hobby na 5 lat odkładania ma tyle sensu, że pasja może minąć. Dla wielu ściana nie do pokonania są koszty, a odkładanie tyle czasu na docelowy sprzęt wydaje się bardzo odległym celem w naszym zabieganym życiu. Sam idę kroczkami do przodu, pierw wymieniam jedna rzecz potem kolejna. Za parę lat może dojdę do tego przysłowiowego eq 8, chociaż bardziej podobają mi się szerokie kadry powiedzmy 100-200mm więc wątpię. Chodzi o to, że hobby to hobby i czasem to gonienie króliczka daje masę satysfakcji. Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.