Skocz do zawartości

Jakie okulary ??


J@cek

Rekomendowane odpowiedzi

Na ale generalnie tylko dla planet ?? czyli fakt iz orto nadaje sie tylko do planet nie jest aż takom wadą ....

 

To tzw. okular dedykowany czyli do konkretnych obiektow.

Jak chcesz miec okular bardziej uniwersalny to LVW. Ale jesli nie nosisz okularow na nosie i nie przeszkadza Ci maly ER to pomysl o czyms tanszym niz LVW. Za jeden LVW masz 2-3 inne okulary przyzwoitej jakosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tzw. okular dedykowany czyli do konkretnych obiektow.

Jak chcesz miec okular bardziej uniwersalny to LVW. Ale jesli nie nosisz okularow na nosie i nie przeszkadza Ci maly ER to pomysl o czyms tanszym niz LVW. Za jeden LVW masz 2-3 inne okulary przyzwoitej jakosci.

 

Sorki za głupie pytanie a te ER to co to jest :rolleyes: ?? Czyli w orto są obrazy takie same jak w LVW??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ER to jest odległość od soczewki okularu do oka. taka żeby widzieć wszystko co jest w środku. Takie orto wymaga bardzo bliskiego trzymania oka przy okularze a okulary lantanowe można trzymać 2cm od oka.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co innego robisz?

 

Okular można trzymać od oka znacznie dalej, (i to bez utraty ostrości widzenia!~)

np. ja trzymam w skrzyneczce pod szafą. :banan:

 

A ja Cie zaczepie o te srubki.

Zerknales moze w swoje sloiczki twist-off?

Pisalem Ci na PW.

 

Sorki za off-topic :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitudziurencja do ktorej trzeba oko wsadzic do srodka, mini pole, wiecznie zaparowany... ale kotrast niesamowity  :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

 

Oto i kwintesencja i podsumowanie kilkunastu powyzszych postow.

Teraz wybor nalezy do Ciebie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Cie zaczepie o te srubki.

Zerknales moze w swoje sloiczki twist-off?

 

"Mam ich dosyć w biorku..."

ale specjalnie dla Ciebie jakieś superanatomiczne pokrętełka sprokuruję! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto i kwintesencja i podsumowanie kilkunastu powyzszych postow.

Teraz wybor nalezy do Ciebie :Beer:

 

 

 

He łął no i nie wiem co mam powiedziec jako początkujacy to te ostatnie podsumowanie to tak jakoś mnie .... :unsure: Hmmm ciężka sprawa ... jeszcze czekam na receznzje tego zooma (ale to jesze troche moze potrwać ...) W nim już jest chyba leprzy komfort i nie trzeaba nigdzie oka wciskać :rolleyes: . Co do tego parowania to ono chyba tylko zimą jest uciażliwe (występuje)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He łął no i nie wiem co mam powiedziec jako początkujacy to te ostatnie podsumowanie to tak jakoś mnie .... :unsure:  Hmmm ciężka sprawa ... jeszcze czekam na receznzje tego zooma (ale to jesze troche moze potrwać ...) W nim już jest chyba leprzy komfort i nie trzeaba nigdzie oka wciskać  :rolleyes: . Co do tego parowania to ono chyba tylko zimą jest uciażliwe (występuje)??

 

wtedy kiedy jest spora roznica w temperaturze powietrza i temperaturze ciala, a glowa jest jedna z cieplejszych jego stref

 

polecam LV

 

mialem orto i sprzedalem

mam dosc patrzenia w glowke od szpilki :Boink:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Orto ma beznadziejny komfort to zdanie mocno przesadzone. Oczywiście, wprawdzie w Lantana się nie patrzyłem ale mam okular o podobnym ER, i jest różnica w komforcie znaczna, ale nie popadajmy w skrajność - wygoda obserwacji Ortem taka zła nie jest, jeśli (tak jak napisał Oskar) ma się napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Orto ma beznadziejny komfort to zdanie mocno przesadzone. Oczywiście, wprawdzie w Lantana się nie patrzyłem ale mam okular o podobnym ER, i jest różnica w komforcie znaczna, ale nie popadajmy w skrajność - wygoda obserwacji Ortem taka zła nie jest, jeśli (tak jak napisał Oskar) ma się napęd.

 

Na orto głównie psioczą okularnicy co zrozumiałe, zresztą nie wiem po co komu do planet widzieć cale dawane pole okularu, ja trzymam oko dalej i tez jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tez jestem za ortho. pomyslcie Panowie dlaczego Monocentryczny okular TMB kosztuje jedyne 200-250eur. 3 elemt. okular o bardzo malym polu i Ler.

Dlaczego firma Tmb udoskonalajac/Steinhl. wersje-org./ taki okular do obserwacji gl.Planet nie wprowadzila dodatkowego zestawu 2-czy 3 elemt szkla lantanowego by poprawic Ler i miec okular najlepszy z najlepszychpod kazdym wzgledem.

Aby dokonac prawdziwych porownan potrzebny jest:

1- B.dobry sprzet typu apo.

2- doswiadczonego obserwatora

3- duzej ilosci czasu- nawet pare lat,by miec pewnosci i widziec roznice.

 

Kiedys na forum ktos opublikowal moje tlumaczenie z cloudynights odnosnie okularow teleskopowych do Planet ,ku mojemu zdziwieniu wygral okular 3 soczewkowych o ukladzie zblizonym do Kellner reveresal.- dosc tani okular o b.malych stratach w soczewkach ,prawie zerowym odblasku tzw."duszka" i kiepskim ler.

To,ze Ler jest kiepski i nam to przeszkadza ni powinno klasywikowac ortho. na niskiem poziomie,swiadczy to tylko o tym ze nie wiemy tak naprawde co jest dobre i kupujemy to co jest nam wygodne.

Powtarzam,ani TMB anie University optics. tworzac nowe uklady ortho.nie udoskonalili ler np. wprowadzajac szklo lantanowe,powiekszajc dany okular o kolejne 2-3 soczewki.

Wlasnie koncze tlumaczenie GENEZY powstania ukladow okularowych ,od tych pierwszych prostych po najnowsze dzisiejsze rewelacje ,autor podkresla dokladnie ,ze nie wiemy co prawdziwy okular reprezentuje soba bo znamy go tylko z nazwy,tzn. Obecnie Plossle nie sa prawdziwymi plosslami tylko zwyklymi symetrycznymi ukladami.

Taki prawdziwy Zeissow-ski Asymetryk duzo by namieszal w srod nowozytych okularow i wielu nie bardzo by wiedzialo w czym lezy problem.

Prosze porownajcie plossla Tele Vue z innymi plosslami a da wam to duzo do myslenia.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ale galimatias sie tu zrobił. I teraz trzeba być mądrym i dokonać wyboru... oj ciężka sprawa... moze by tak najpier kupić orto ze względu na jego niższą cene i polukać nim troche a ewętualnie jak sie nie spodoba to wtedy kupić droższego lantan. Jeszcze leprzą opcją była by możliwość luknięcia obydwuma przed ich zakupem i problem miało by sie z głowy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ale galimatias sie tu zrobił. I teraz trzeba być mądrym i dokonać wyboru... oj ciężka sprawa... moze by tak najpier kupić orto ze względu na jego niższą cene i polukać nim troche a ewętualnie jak sie nie spodoba to wtedy kupić droższego lantan. Jeszcze leprzą opcją była by możliwość luknięcia obydwuma przed ich zakupem i problem miało by sie z głowy  :rolleyes:

 

Jesli masz kupic orto i za miesiac go sprzedac za 60% wartosci to od razu kup lantana.

 

A najlepiej faktycznie jedz na zlot i popatrz przez obydwa okularki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek sam popatrz w jakis sprzet , wybierz co Ci pasuje . Mozesz jechac na zlot do Kudlacz, mozesz skorzystac z zaproszenia DO na 30 . Z ksiazek , postow nie dowiesz sie co Ci pasuje . Musisz mieć już kierwszy krok i sam oceniac . Mam orto 4mm . Bardzo rzadko go uzywam . Tylko do Ksiezyca . Daje mi pow. 330 . Teraz z lustrem 235 mm mozna pokusic sie o inne obiekty ,ale nie ma co albo warunkow .

Jest jeszcze taki szczegół . Z gorszym okularem czy teleskopem musisz miec wieksze powiekszenie aby zobaczyc to co w dobrym sprzecie widac z mniejszym powiekszeniem i duzo wyrazniej . Kup okulary do posiadanego teleskopu . Do światłosilnych teleskopow pasuja jedne a do F10 inne . Tak to zrozumialem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.