Skocz do zawartości

RCT 12" z diafragmą na LG i bez - porównanie


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że zrobiłem cd. testu to zamieszczam wyniki dodatkowe. Zestackowane RGB z maską i bez i zestakowane SHO z maską i bez. Czasy niestety nie są takie same bo np. RGB bez maski jest ok 40 min a RGB z maską tylko 18 min (subu po 90 sek każde).  

 

We wszytkich przykłądach ten sam róg klatki w skali 1:1 - praktycznie surowy stack bez obróbki jedynie minimalnie odszumiony (NoiseXTerminator na 60%) - poza tym nic nie dotykane. Zdjęcia bez maski są zrobione tuż przed demontażem teleskopu. Z maską po założeniu ponownym i ponownym kolimowaniu (jeszcze będą drobne poprawki kolimacji). 

 

RGB to pierwsze dwa a SHO dwa kolejne. 

 

 

Screenshot 2024-01-29 121630.png

Screenshot 2024-01-29 121650.png

Screenshot 2024-01-29 123311.png

Screenshot 2024-01-29 121709.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto się pobawić w takie udoskonalenia, wyraźnie poprawiają obraz. W swoich niutkach calkowicie pozbyłem się łapek trzymających lustro, i wycięta laserem obręcz z nierdzewki 1,5 mm spelnia jednoczesnie funkcję łapek jak i maski na brzeg lustra. Obręcz zaslania mi ok 3 mm z promienia lustra. 

IMG_20240129_124346.thumb.jpg.771562dfaa0ebdb96e391fe10f0c7f99.jpg

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Zdecydowanie warto się pobawić w takie udoskonalenia, wyraźnie poprawiają obraz. W swoich niutkach calkowicie pozbyłem się łapek trzymających lustro, i wycięta laserem obręcz z nierdzewki 1,5 mm spelnia jednoczesnie funkcję łapek jak i maski na brzeg lustra. Obręcz zaslania mi ok 3 mm z promienia lustra. 

IMG_20240129_124346.thumb.jpg.771562dfaa0ebdb96e391fe10f0c7f99.jpg

Wygląda ekstra. Proste i praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Zdecydowanie warto się pobawić w takie udoskonalenia, wyraźnie poprawiają obraz. W swoich niutkach calkowicie pozbyłem się łapek trzymających lustro, i wycięta laserem obręcz z nierdzewki 1,5 mm spelnia jednoczesnie funkcję łapek jak i maski na brzeg lustra. Obręcz zaslania mi ok 3 mm z promienia lustra. 

 

1.5 mm na krawędzi to sporo. Możliwe dyfrakcje na krawędzi. Moja jest z druku 3D z trzech części. Wewnętrzny pierścień jest 0.6 mm do minimalizacji dyfrakcji. 

 

 

419447258_221937804317876_4183701465006016619_n.thumb.jpg.58f4c782d2fdee9565b07484880ff1df.jpg

IMG_2854.thumb.jpg.dc7e15b6899fc7272b2294a4b6ae89c6.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

1.5 mm na krawędzi to sporo. Możliwe dyfrakcje na krawędzi. Moja jest z druku 3D z trzech części. Wewnętrzny pierścień jest 0.6 mm do minimalizacji dyfrakcji. 

 

 

419447258_221937804317876_4183701465006016619_n.thumb.jpg.58f4c782d2fdee9565b07484880ff1df.jpg

IMG_2854.thumb.jpg.dc7e15b6899fc7272b2294a4b6ae89c6.jpg

Tak, sporo. Mam w planach eksperyment z zastosowaniem dodatkowej obręczy pod spodem o srednicy mniejszej niz ta górna, z blachy 0,5mm. Wygladalo by to wlasnie w taki sam sposób jak u Ciebie. Ale to dopiero za jakis czas. Wtedy porównam.dwa takie same teleskopy z dwoma rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę takie maskownice wydrukować w jednym kawałku, mam stół 320mmx320mm

 

w mnie w wersji RC12 w rurze karbonowej (nie w kratownicy) mam łapki ale do tego mam klej, i zastanawiam się, czy usunięcie łapek nie załatwi sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można lustro najzwyczajniej wkleić na silikonie - wystarczy dać trochę między łapy dookoła a lustro.

Jak ktoś chce koniecznie mieć możliwość demontażu ;) to między elementy przykręcone do łap a lustro.

Trzyma elegancko, zero straty średnicy.

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kubaman napisał(a):

mogę takie maskownice wydrukować w jednym kawałku, mam stół 320mmx320mm

 

w mnie w wersji RC12 w rurze karbonowej (nie w kratownicy) mam łapki ale do tego mam klej, i zastanawiam się, czy usunięcie łapek nie załatwi sprawy.

 

 

Średnica zewnętrzna 356 mm. wewnętrzna 295.5 mm, wewnętrzna do pogrubienia 305 mm (prawie średnica szkła).  Srednica zewnętrzna ma zapobiec wypadnięciu maski z tuby - jest przyklejona na taśmie obustronnie samoprzylepnej. Leży na łapkach co daje swobodny przepływ powietrza choć w budce to nie jest aż tak istotne bo temperatura wewnątrz wieczorem jest praktycznie identyczna z zewnętrzną.

 

Klej i zmiany temperatury i rozszerzalność szkło i metal? Nie idź tą drogą bo to asking for trouble a LG drogie - coś ok 2500 euro. 

 

 

EDIT: zawsze warto wyczernić chociaż tą fazkę dookoła co zresztą zrobiłem u siebie też.

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Można lustro najzwyczajniej wkleić na silikonie - wystarczy dać trochę między łapy dookoła a lustro.

Jak ktoś chce koniecznie mieć możliwość demontażu ;) to między elementy przykręcone do łap a lustro.

Trzyma elegancko, zero straty średnicy.

 

 

Przy takim parkowaniu też? Jakoś mrówki mi po plecach łażą jak o tym pomyślę.

 

 

IMG_2887.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile wynosi średnica wewnętrzna otworu w LG? Przy lustrze  12”, o takiej grubości myślę, że można by zrezygnować z podparć na krawędzi zewnętrznej. Wycentrować je i zabezpieczyć przed wypadnięciem z celi, mocując na otworze wewnętrznym.

Poniżej filmik z tak zbudowaną celą.

Dodatkowo przy pełnej tubie oszczędza się dużo na średnicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.