Skocz do zawartości

Krzyż do okularu


Rekomendowane odpowiedzi

Mam uszkodzony filtr (oczywiście szkieło już wyrzuciłem) z czego zrobić krzyż aby go używać z guiderem jako szukaczem? myślę o zamontowaniu go w obręczy filtra tak aby sobie wkręcać do okularu jak zwykły filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astro4u.net napisał(a):

Wiem, już myślałem nad tym ale chyba jest na to sposób poprzez skrócenie tulejki okularu.

 

Nie wiem, czy to dobry pomysł! Żeby wkręcać w miejsce filtra krzyż to musiałbyś "skrócić" okular, tak żeby ogniskowa zespołu soczewek ocznych okularu wypadła znacznie przed płaszczyzną zespołu soczewek kolektywu: zespoły soczewek ocznych i kolektywu mają znajdować się bliżej siebie, niż oryginalnie. W związku z tym dobrowolnie psujesz korekcję aberracji i nieco skracasz ekwiwalentną ogniskową okularu. Jeśli jesteś w stanie to zrobić (łatwe nie będzie) i akceptujesz pogorszenie i zmianę parametrów okularu, to czemu nie? Tylko zastanawiam się czy dzisiaj ma to sens! W czasach licealnych (PRL), kiedy robiłem okulary Ramsdena (a przynajmniej próbowałem) ze zdobytych z trudem soczewek płasko-wypukłych (na podstawie opisów Pana L. Newelskiego: np. 1, 2, 3) do mojego ATM-owego Newtona 250/F6, nie było sklepów z optyką i trzeba było to robić samemu, albo pożyczać ze szkoły Huygensy od mikroskopu. ;) Poza tym Kol. @tomekL dobrze prawi!

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 21:41, tomekL napisał(a):

Na moje jak zrobisz krzyż bez podświetlenia to efekt będzie taki, że pod ciemnym niebem będziesz się męczył, żeby go zobaczyć. Nie wiem czy gra warta świeczki.

dokladnie, bez podświetlenia zobaczysz go na księżycu i wtedy kiedy jego obraz bedzie przechodził przez gwiazdy.

Pytanie czy o to ci chodzi?

 

Próbowałem kiedyś coś takiego robić. Drukowałem krzyże na zwykłej drukarce na folii która kiedyś była używana do projekcji slajdów. Nawet jak wydrukujesz na czerwono to praktycznie nic nie widać.

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby krzyż był jako tako widoczny, musiałby być zamocowany do diafragmy okularu, tuż przed soczewkami. Da się to zrobić, oczywiście konieczna częściowa rozbiórka okularu.

Wstawienie krzyża daleko od tej płaszczyzny, na końcu tulei okularu (nawet skróconej) to porażka. Swego czasu robiłem taki krzyż z rozplecionych poliestrowych nici do wymiennego okularu w szukaczu swojego I-szego teleskopu astrokrakowej produkcji. Wyszedł dość gruby, ale dzięki temu był widoczny nawet bez podświetlenia

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2024 o 01:04, KrisJot napisał(a):

A może wykorzystać okular mikroskopowy z wbudowanym krzyżem?

To też jest wyjście, tylko okulary mikroskopowe mają inną średnicę tulei. Kiedyś przekalibrowałem ze dwa rosyjskie okulary mikroskopowe z oryginalnych 32mm na 31.7 mm czyli 1.25". Ręcznie, papierem ściernym bez tokarki. Namolna robota :icon_twisted: :Boink:

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2024 o 15:15, KrisJot napisał(a):

Ja był nawinął taśmę samoprzylepną, lub nasunął wydrukowaną tulejkę z tworzywa / żywicy.

:no::P Nie doczytałeś. Problem jest w drugą stronę. Kijek (tuleję okularu w tym przypadku) należy pocienkować, a nie pogrubasić :terefere:

Oryginalna w okularze mikroskopowym a la russe ma 32.0 mm i musimy odchudzić do 31.7 mm, aby pasowała do wyciągu w teleskopie. Z drugiej strony, to ma być od szukacza (chyba z guidera zrobionego?), więc jak będzie na stałe, to można przekalibrować gniazdo wsadowe, tylko technicznie jest to i tak dużo trudniejsze do zrobienia prymitywnymi środkami od zeszlifowania od zewnątrz tulei okularu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.