Skocz do zawartości

Nowy montaż typu AZ - Bartonian, czyli nowy komfort obserwacji długim refraktorem


barti1972

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, dobrychemik napisał(a):

I znowu REWELACJA!

 

A dziękuję! Także również za ponownie pierwszy wpis :)

 

A w kontekście burzliwej debaty Twojego wątku obok o pewnym APO 140, aż kotłuje się w moich myślach, jakby to się podnosiło na tym montażu... :P

Kusi mnie kusi sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Kibicuje :)

 

Myślałem o rozwiązaniu tego problemu trochę inaczej - poprzez dodanie przekładni z przeciwwagą.

Miało by to tą zaletę, że nadal można by mieć montaż na słupie i wygodnie nim obracać...

 

Dziękuję!

 

Słupa właśnie chciałem bardzo uniknąć z racji drgań, bo wracamy do koncepcji głowicy - jako uchwyt teleskopu - i związanych z tym bezwładności.

 

A co do wygody obrotów: na filmie w 2:18 minucie widać rotację całości ręką.

Jest to bardzo łatwe, bo wysunięty refraktor przesuwa środek masy bliżej przednich podpór i w momencie podniesienia kręcimy jakby masą ok 3-4 kg, a nie 12 kg jako całość.

Kółka ustawione są tak,ze środek obrotu jest blisko nas i wszystko odbywa się bardzo szybko.

 

image.png.b6b0afd093df9cd1f566cd04ccf04e65.png

 

Pod tym względem nie widzę żadnych różnic w użytkowaniu AZ3 z mikroruchami.

Nawet jest szybciej i łatwiej, bo kręcenie dwoma gałkami zastąpiłem przyciskami, a docelowo to myślę nad jakimś... joystickiem. Komfort najważniejszy! :)

 

No i jest jeszcze zupełnie inne rozwiązanie: położyć to na platformie obrotowej w postaci koła z profilu aluminiowego (myślę o tym, wystarczy fi 800 mm).

Wtedy nie potrzebujemy żadnego silnika, a całość możemy obracać tak, jak to robimy z... Dobsonem.

 

Za to wolniej (na razie) jest z osią pionową, bo trzeba te 10-15 sekund odczekać, jeśli zmieniam położenie np z 20 na 60 stopni itp. Ogranicza mnie max 580 rpm na zwykłym DC z przekładnią.

Planuję zmienić na jakiś krokowiec np: taki za 76 zł

 

Silnik krokowy 57BYGH3302 - 1,5Nm pociągnie lekko i takiego Oskara 185 razem ze 140 jako szukacz 😜
Waga: 0.69 kg i wymiary 57x57 x 56, czyli bajka!

 

Niestety na sterowaniu się nie znam i muszę u kogoś zlecić coś na 3 prędkości np 1000/200/30 rpm i byłoby git!
 

 

 

Edytowane przez barti1972
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wyszło, brawo. Niech żyje ATM! Szkoda, że nikt nie produkuje takich konstrukcji fabrycznie, tylko obserwatorzy są skazani na robienie z kręgosłupa chińskiej ósemki.

Również w/g mnie komfort obserwacji jest jednym z najistotniejszych warunków udanej sesji. Oczywiście można pocierpieć kilka-kilkanaście minut w nienaturalnej pozycji zwłaszcza na samym początku zaraz po kupnie nowego teleskopu kiedy efekt wow przyćmiewa niewygody, ale po pewnym czasie coraz rzadziej teleskop wędruje na obserwacje, bo potem kark boli albo zniechęca wiecznie drgający obraz.

     

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2024 o 13:04, barti1972 napisał(a):

 

image.png.b6b0afd093df9cd1f566cd04ccf04e65.png

 

Jeszcze wygodniej by było, gdyby oś obrotu przechodziła przez obserwatora siedzącego na obrotowym stołku. Jedyna wada: potrzeba więcej miejsca, ale za to nie trzeba zmieniać lokalizacji siedzenia przy zmianie obserwowanego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Darek_B napisał(a):

Podałbyś jeszcze przybliżoną ilość roboczogodzin jaką poświeciłeś temu projektowi i najważniejsze: jakie były koszty materiałów?

 

Uuuu, nie jestem w stanie podać nawet w przybliżeniu. Robiłem tylko z doskoku czasem 4-6h w tygodniu, a czasem przez miesiąc nic. Nie mam pojęcia ile łącznie mi to zajęło. No może taki tydzień roboczy po 8h pewnie by się uzbierał, ale nie licząc prototypu, który zajął też sporo czasu i był z drewna.

 

Sam zamysł powstał rok temu. Zanim zacznę cokolwiek robić/kupić projekt powstaje najpierw przez wiele dni w głowie i w CAD. 60-70% czasu to było myślenie :)

Za to łatwiej policzyć koszty. 

- około 6 kg profili alu po 30zł za kg = 180 zł

- silnik 12DC z przekładnią - 60 zł

-śruba trapezowa TR10x2 - 20 zł i nakrętka 20 zł

- sterowniki PWM - 2x 20 zł = 40

- kółka ze śmietnika, bo ktoś wyrzucił fajne łyżworolki :) no ale to koszt jakieś 20zł

- silnik ruchu azymutalnego też z odzysku (rety jakie fajne rzeczy ludzie wyrzucają! ) - to liczmy też jakieś 60 zł.

- łożyska wózka 4x2zł = 8zł

- jakieś śrubki podkładki M8, M10, trochę blachowkrętów  - 30 zł

- wydruk 3D - jakaś rolka filamentu - czyli 90 zł

- akumulatory 2x6V już były, ale widziałem 12V za 40 zł.

Razem jakieś 560 zł.

 

EDIT: Zapomniałem dodać, ze z profilami alu jest ten problem, że mam fajną cenę, ale muszę brać od razu 6 mb sztangę.

Na szczęście są też na allegro oferty, gdzie sprzedają do paczkomatu odcinki 50 cm, co jest rewelacją, bo czasem potrzebuję tylko długość np 2x 5cm.

Ostatecznie licząc jakieś koszty wysyłek i odpadu, to trzeba doliczyć około 100-120zł.

 

Jeśli chciałbyś zrobić taki dla siebie, to jednak proponuję iść w silniki krokowe (cena 70-100zł), bo jest większy zakres regulacji obrotów, ale niestety nie znam się na sterowaniu nimi.

Szukaj przynajmniej z momentem pow 1,4 Nm, to już dźwignie przy TR10x2 nawet 20kg bez zająknięcia. Wtedy można pokusić się nawet o Tr10x4 i będzie szybciej i wciąż precyzyjnie.

 

 

 

20 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Jeszcze wygodniej by było, gdyby oś obrotu przechodziła przez obserwatora siedzącego na obrotowym stołku. Jedyna wada: potrzeba więcej miejsca, ale za to nie trzeba zmieniać lokalizacji siedzenia przy zmianie obserwowanego obiektu.

 

Bardzo ciekawy pomysł, bo faktycznie można tak ustawić kółka, aby pozorna oś obrotu była pod stołkiem.

Ciekawe czy nadal byłoby w miarę łatwo obrócić cały teleskop szybko ręką. Chyba nie.

Prawdopodobnie trzeba byłoby się zdać na obrót tylko na silniku i spokojnie, aby cały montaż nie fiknął od jakiegoś szarpnięcia :)

Myślę, że docelowo i tak chyba zrobię obrotową platformę, aby pozbyć się silnika i postawić montaż także na trawie, bo teraz musi być tylko na twardym podłożu.

Edytowane przez barti1972
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darek_B

Prośba do administratora:)

Na forum CN użytkownik zaproponował fajną nazwę, do analogii z Dobsonian (Wikipedia)

Bardzo mi się podoba i czemu nie:)

 

image.png.0936151b8d1a2f5cccc2fa7838eebf3f.png

 

Czy dałoby radę zmienić nazwę tematu na:

 

Nowy montaż typu AZ - Bartonian, czyli nowy komfort obserwacji długim refraktorem.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zmienił(a) tytuł na Nowy montaż typu AZ - Bartonian, czyli nowy komfort obserwacji długim refraktorem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.