Skocz do zawartości

Obserwacje nieba przez kamerę monitoringu :)


Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem ustawiłem ekspozycję manualnie - czas naświetlania 1s, gain jakiś na oko. W efekcie więcej gwiazd widać, oczywiście łysa pała udaje Słońce :)

Od 1:20 łysy zachodzi ;) i widać same gwiazdy... Ciekaw jestem jaki będzie efekt, gdy księżyc nie będzie zaśmiecał nieba blaskiem.

Chyba muszę darki zrobić :)

 

 

I trialsy bez księżyca:

StarStaX_2024-03-21.thumb.jpg.c90a4d8c2cc55ccf386da6cb73880cc1.jpg

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem obiektyw 2.8mm/f1.6 na 4.0mm/f1.0. Próbny obraz wygląda chyba ok. Przy okazji odkryłem w obudowie kamery kroplę wody ;(

Muszę zrobić osłonę p-deszcz. Niby IP67 a jednak...

 

Zmontuję kamerę i poczekam na pogodę, żeby zrobić jedną sesję z czystym niebem. A potem może podmienię filtr IR/UV na CLS/UHC...

 

 

20240322084408.thumb.jpg.9e169acc711dec393ce9f1df08aebb1c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Miesilmannimea said:

Jestem naukowczynią :)

W sumie chodziło raczej o to, że mając taka kamerę można ja zaprząc do pracy w sieci bolidowej, ale do tego trzeba rejestracji online, kosztem ładnego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Chętnie ją do tego zaprzęgnę jak dowiem się jak :)


Przecież już podpowiadaliśmy w innym wątku :) Rejestruj 24/7 w 25 fps (lub przynajmniej od zmierzchu do świtu) i czekaj na sygnał o bolidzie. Wtedy odnajdziesz go po dacie i godzinie (lub zrobisz to samodzielnie po zdarzeniu związanym z wykryciem ruchu - choć tego pewnym być nie można), a Twoje nagranie będzie przydatne naukowo, o ile będzie też widać gwiazdy w polu widzenia. Prosto, tanio, skutecznie.

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie PFN jest mnóstwo informacji. Fajne to allsky ale z takim fps do niczego sie nie nadaje. Taka zabawa tylko.

Masz widzieć gwiazdy przy 25 fps minimum.

Co ciekawe stare kamery dają rade.

Te filmiki z nocy przy kilku klatkach na sekunde są ładne ale na srejsbooka.

 

A.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem. Wygląda to na muzeum techniki niestety. Przecież w dziedzinie zarówno kamer jak i komputerów nastąpił taki postęp, że teraz bolidy mogłaby wykrywać spokojnie zwykła kamera jak do monitoringu z procesorem za pięć dolarów automatycznie je wykrywając i zgłaszając tylko gotowe okazy wraz z pięknym zapisem video...

Najwyraźniej "rynek ocenił", że nikogo to nie interesuje... W sumie racja. Po co komu informacja, że coś się spaliło w atmosferze?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2024 o 12:06, Snejk napisał(a):

Nagraj proszę kilkanaście sekund w 25 fps w bezchmurną noc, wrzuć na Dysk Google i podeślij linka na PW :) Zrobię astrometrię i dam znać, do czego zdolne jest to maleństwo!

 

Udało mi się złapać dwie minuty bez gwiazd. Ciekawe czy da się coś z tego wyciągnąć. Tu jest plik:

https://www.dropbox.com/scl/fi/9h4tvlrj4zzkyof5e0zxu/NIEBO_25fps.ts?rlkey=jh406joqf97u833rr7f1udu5v&dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na chwilę kamerę tak, żeby łapała północny horyzont - liczyłem na słynną zorzę ;)

No i udało się - zarejestrowała się piękna zorza krakowska ;) Za prawym dolnym rogiem zdjęcia leży Kraków.

Przy okazji jak zawsze złapało się kilka bolidów i trialsy :)

 

zorza.thumb.jpg.440c9b58a877d987256646b719129cff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Udało mi się złapać dwie minuty bez gwiazd. Ciekawe czy da się coś z tego wyciągnąć. Tu jest plik:

https://www.dropbox.com/scl/fi/9h4tvlrj4zzkyof5e0zxu/NIEBO_25fps.ts?rlkey=jh406joqf97u833rr7f1udu5v&dl=0


No i takie nagrania to ja rozumiem! :) Udało mi się dopasować pozycje gwiazd przy 25 fps. Pole widzenia wyniosło 81.46 x 44.62 deg., a po zestackowaniu i zabawie poziomami można było dostrzec gwiazdy do jasności ~5 mag. Jasny obiektyw 4 mm zdecydowanie "robi robotę"! Oczywiście, kompresja i ostrość dają w kość, ale mimo to, średni błąd kalibracji wyniósł 0.87 arcmin (0.43 px). To bardzo dobry rezultat, a nagranie bolidu z Twojego sprzętu byłoby na pewno użyteczne. Tylko muszą to być bolidy, nie samoloty :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.