Skocz do zawartości

Obserwacje nieba przez kamerę monitoringu :)


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Z racja braku czasu i energii na coś lepszego skierowałem w niebo jedną z posiadanych kamer monitoringu :) Mam zamiar nagrywać każdą noc - no powiedzmy max 10h ;) i potem coś z tego co się nagra wymodzić. Oczywiście bez śledzenia (chociaż to też mi po głowie chodzi ;))

 

Pierwsze próby są utrudnione ze względu na pogodę - nic poza chmurami nie widać ;) Dzisiaj może coś się uda zarejestrować. Jak na razie czas naświetlania to 1/3s. Mogę maksymalnie naświetlać 1s.

 

Przynajmniej część z tych białych punkcików to chyba gwiazdy ;) FIlm przyspieszony jest 60x - 30s to 30min w oryginale.

 

CDN

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

U mnie przeskakuje po 5s. Jak zrobiłeś że skacze co klatkę?

Trzeba delikatnie kliknąć. Jak wciśniesz klawisz do połowy przeskoczy po 2,5s

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Mam zamiar nagrywać każdą noc - no powiedzmy max 10h ;) i potem coś z tego co się nagra wymodzić.

 

Jeśli można wiedzieć, to jakich rezultatów oczekujesz w związku z tym projektem? Jedyne nagrania astro-wideo z takich kamer jakie oglądałem dotychczas, to przypadkowe rejestrowanie bardzo jasnych bolidów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mc ślimack napisał(a):

 

Jeśli można wiedzieć, to jakich rezultatów oczekujesz w związku z tym projektem? Jedyne nagrania astro-wideo z takich kamer jakie oglądałem dotychczas, to przypadkowe rejestrowanie bardzo jasnych bolidów.

 

Idę w ciemno, chcę być zaskoczony :)

 

Jak będzie się trafiać czyste niebo to sprawdzę co da się osiągnąć - czy jest w ogóle sens nastawiać się na zdjęcia DS ;) czy na same bolidy jak piszesz. Jeśli to drugie to może uda się wykorzystać funkcjonalność monitoringu czyli wykrywanie ruchu? Wtedy można by nagrywać sam moment przelotu "czegoś" a nie bite 10h materiału :) Zobaczysię :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to świetny debiut, gratulacje. Pięknie poszedł. Ładny, jasny i idealnie wpasowany w kadr. Liczę na więcej takich przelotów. Pytanko natomiast o to, czy odtwarzanie filmu zostało nieco zwolnione, czy faza lotu była aż tak długa?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Zmieniłem ustawienia kamery tak, że klepie minimum 10fps za to podciąga obraz gainem i odszumia ;)

No i wyłączyłem ciągłą rejestrację, w zamian za to reaguje na ruch w obrazie.

 

Jest efekt! Udało się złapać pierwszy piękny bolid spalający się w atmosferze :)

 

 

Cześć, bardzo ciekawe zjawisko, świetny start. Bardzo powolny przelot jeżeli to rzeczywiście film bez spowolnienia. Dałem znać ludziom z PKiM, być może odezwą się do ciebie. 

Co do samych obserwacji bardzo ważne jest żeby były widoczne gwiazdy, to one pozwalają na określenie pozycji obiektu. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, na moje to nie wygląda na bolid ale raczej na samolot. Miałem przez sporo lat stację bolidową i nigdy mi się nie udało, nawet przy najjaśniejszych biolidach, zaobserwować takiego warkocza jak na tym filmie. jak dla mnie to ślad po samolocie. Druga rzecz, te rozbłyski pod koniec w kolorze wpadającym w czerwień. Nie ma możliwości, żeby taki kolor dawał bolid, na moje to błyskające światła samolotu, rożnie błyska bo nagrywa się pod różnym kątem. No i trzecie, gdyby to był bolid było by dosyć głośno o nim a tu cisza jak makiem zasiał.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Wcześniej w wątku zrobione jest zdjęcie z informacjami z astronometrii - kamera nie była ruszana więc wiadomo jak jest zorientowana.

Może ktoś zidentyfikuje co to leciało, sam nie znalazłem nic...

To już coś ale jednak zdecydowanie lepiej jeżeli gwiazdy są widoczne na tym samym nagraniu.

11 minut temu, tomekL napisał(a):

Powiem szczerze, na moje to nie wygląda na bolid ale raczej na samolot. Miałem przez sporo lat stację bolidową i nigdy mi się nie udało, nawet przy najjaśniejszych biolidach, zaobserwować takiego warkocza jak na tym filmie. jak dla mnie to ślad po samolocie. Druga rzecz, te rozbłyski pod koniec w kolorze wpadającym w czerwień. Nie ma możliwości, żeby taki kolor dawał bolid, na moje to błyskające światła samolotu, rożnie błyska bo nagrywa się pod różnym kątem. No i trzecie, gdyby to był bolid było by dosyć głośno o nim a tu cisza jak makiem zasiał.

To jest niestety bardzo prawdopodobne ale sprawdzić nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, tomekL napisał(a):

Powiem szczerze, na moje to nie wygląda na bolid ale raczej na samolot. Miałem przez sporo lat stację bolidową i nigdy mi się nie udało, nawet przy najjaśniejszych biolidach, zaobserwować takiego warkocza jak na tym filmie. jak dla mnie to ślad po samolocie. Druga rzecz, te rozbłyski pod koniec w kolorze wpadającym w czerwień. Nie ma możliwości, żeby taki kolor dawał bolid, na moje to błyskające światła samolotu,

 

Ciekawa i śmiała koncepcja. Teraz jak na to patrzę, też jestem w stanie w nią uwierzyć. Tak jak napisał Michał, jeśli jest godzina, to najlepiej będzie to zweryfikować przy pomocy Flightradar24.

 

Wcześniej pytałem o tempo odtwarzania, m.in. dlatego, gdyż ten upadek wygląda dość nienaturalnie, choć oczywiście nie jestem ekspertem. Mi od razu skojarzył się trochę z tym nagraniem sprzed 8 miesięcy, gdzie uchwycono wejście w atmosferę drugiego stopnia rakiety Chang Zheng 2D.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety samolot. Nie widzę możliwości, by meteor ponownie rozbłysł na niższej wysokości po ustaniu ablacji, a do tego niska prędkość... :)

 

@Miesilmannimea, rejestruj z prędkością 25 fps i ustaw czułość tak, by było widać chociaż kilka gwiazd w całym polu widzenia - wówczas będzie można przeprowadzić precyzyjne obliczenia dot. trajektorii/prędkości/jasności bolidu.

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.