Skocz do zawartości

Obserwacje nieba przez kamerę monitoringu :)


Rekomendowane odpowiedzi

Musi zostać 20-30 fps, żeby to miało ręce i nogi. Analiza na podstawie jednego nagrania nie jest możliwa, więc jeśli złapiesz coś ciekawego, dawaj znać. Mam swoją stację bolidową nieco dalej od Krakowa - gdy nagramy coś wspólnie, będę mógł wyznaczyć parametry orbity i lotu :) A, zacząłem też rozeznawać temat oprogramowania do skutecznego zapisu zjawisk "okołobolidowych" komercyjnymi kamerami IP, więc liczę, że niebawem będę w stanie coś zaproponować.

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, amatorastro said:

A ja mam pytanie ogólnie do kamer allsky. Jak to jest z wypalaniem matrycy przez Słońce? Nikt kamer na dzień nie zasłania, a taki skupiony punkcik powinien skutecznie matrycę wypalać...

Miałem stację bolidową, była włączona 24/h, nie zauważyłem żadnej degradacji matrycy. Nikt tego też nie zgłaszał. Moim zdaniem to tylko wyobraźnia ludzka zrobiła z tego problem: jasne Słońce to musi palić pixele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, jest wiele obaw dotyczących negatywnego wpływu Słońca na matrycę, ale nie zauważyłem i nie słyszałem o takowym. Jak już, to przy obserwacjach teleskopowych bez folii ND ;) Mimo wszystko, dla przedłużenia życia swojej kamery (i kamer moich znajomych), profilaktycznie stosuję programator czasowy, który odłącza zasilanie w ciągu dnia. System uruchamia się na 2 h przed zmrokiem (ogrzanie obudowy, pozbycie się rosy z kopuły) i wyłącza 2 h po zmierzchu.

PS. Kamery profesjonalnej sieci bolidowej FRIPON też nie mają żadnych osłon, a pracują od ponad 5 lat :) 

https://www.fripon.org/camera/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

No ale co da wyłączenie zasilania? Tu chodzi o to, że skupiona plamka energii smaży matrycę...

Swoją drogą ciekawe jaką temperaturę ta osiąga :)


Daje to, co napisałem - przedłużenie żywotności, oszczędność energii. Z tego samego powodu gasimy silnik auta po zakończonej jeździe :D Matryca sama od siebie nagrzewa się do ponad 50 stopni, więc jeśli można zaoszczędzić jej "stresu", czemu by nie? 

Swoją drogą, bardzo ładne startrailsy! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest jeden minus wyłączania kamery w dzień. Jak trafi się bardzo jasny, tzw. dzienny bolid, to obejdziemy się tylko smaczkiem. Tak jak pisałem, na kamerę nie ma to wpływu, jedynie trochę prądu zużyje. U mnie 4 kamery chodziły 24/7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Krzysztof z Bagien said:

On cały czas pisze o śladach samolotów i satelitów, że to są bolidy; że niby to śmieszne jest.

 

Wiem, ale przeczyta to ktoś kto się nie zna i weźmie na poważnie, że są to bolidy. Wiem, czepiam się,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, mkowalik said:

 

Możesz te bolidy pokazać?

Jak spojrzysz na początek tego wątku to ktoś się tam nabrał na te bolidy, może to wtedy było śmieszne. Teraz jak dla mnie to już nudne jest nazywanie samolotów bolidami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6.5.1. posty powinny zawierać treści merytorycznie związane z tematem, w którym są publikowane;

 

Twój wątek, ale nie twoje prywatne podwórko, mniej to na uwadze i na uwadze, że możesz ludzi wprowadzać w błąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli nie? Jesteś gotów wziąć na siebie taką odpowiedzialność?

 

Poza tym, to wiesz - obowiązku czytania nie ma, ale z drugiej strony każdy ma prawo to co publicznie piszesz przeczytać i wyrazić na ten temat swoje zdanie i też nic z tym nie możesz zrobić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 kamery to niecałe 5 lat, tutaj masz przykładowe podsumowanie za 2016. Statystyka pokazuje wszystkie zarejestrowane zjawiska. Bolid to bardzo jasny meteor. Nie mam statystyki ilości samych bolidów. Każdą noc przeglądałem ręcznie więc na pewno nie ma tutaj samolotów czy satelit, zresztą satelity były odrzucane przez software.

 

image.png.95ca414f53fbaa676a2c9614ecc24d8e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.