Skocz do zawartości

Obserwacje nieba przez kamerę monitoringu :)


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

A tak w ogóle to co to za kamera? 

Ja mam jakąś tam z Chin, ale maksymalny czas pojedynczej klatki to chyba 0,1s i nic dłuższego się nie da :(

 

Całkowicie przypadkowa kamera z monitoringu IPC2124LE-ADF28KM-G.

Zacząłem mieć z nią problem polegający na tym że nie do końca dogaduje się z moim rejestratorem (brak dźwięku) więc za kare kazałem jej niebo pokazywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Snejk napisał(a):

@Miesilmannimea, rejestruj z prędkością 25 fps i ustaw czułość tak, by było widać chociaż kilka gwiazd w całym polu widzenia

 

Wydaje mi się, że na nagraniu z bolidem/samolotem widać co najmniej kilkanaście gwiazd. Na dole na środku jest Wielki Wóz z uciętym dyszlem, na lewo od środka jest Gwiazda Polarna, a poniżej niej gamma i beta UMi. W prawym górnym rogu są Kastor i Polluks. Oprócz tego widać jeszcze kilka słabszych gwiazd. A sam obiekt to raczej samolot - poza smugą kondensacyjną i tempem przelotu wskazują też na to błyski występujące w regularnych odstępach około 1 s.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Piotrek Guzik napisał(a):

 

Wydaje mi się, że na nagraniu z bolidem/samolotem widać co najmniej kilkanaście gwiazd. Na dole na środku jest Wielki Wóz z uciętym dyszlem, na lewo od środka jest Gwiazda Polarna, a poniżej niej gamma i beta UMi. W prawym górnym rogu są Kastor i Polluks. Oprócz tego widać jeszcze kilka słabszych gwiazd. A sam obiekt to raczej samolot - poza smugą kondensacyjną i tempem przelotu wskazują też na to błyski występujące w regularnych odstępach około 1 s.


Zgadza się, już teraz widać gwiazdy! To była bardziej uwaga "na przyszłość" z mojej strony, by starać się rejestrować jak najwięcej klatek, a jednocześnie utrzymać czułość :) W przypadku bolidów spadkowych takie nagranie będzie mega pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając optymalnych ustawień kamery znalazłem coś ciekawego :)

 

W ustawieniach obrazu dostępne są dwa algorytmy odszumiania: "denoise 2D" i "denoise 3D".

2D wygląda, że robi coś w obrębie pojedynczej klatki - efekt jakiś tam jest ale raczej mało sensowny.

Natomiast wersja "3D" robi coś ciekawego - oczywiście w instrukcji nic nie napisali, trzeba się domyślić :)

 

Na poniższym filmie pierwsze 10s to obraz bez odszumiania, potem załączam "denoise 3D"

 

Jak Wam się wydaje, co kamerka robi? Moim zdaniem ...stackuje klatki :)

To jest czas ekspozycji 1/10s, dłuższy nie ma sensu ze względu na LP. Kurcze może by tak jej założyć filtr UHC? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

 

Cholercia!

Bolid to by Ci przeleciał przez cały kadr w sekundę, a tutaj nie dość że widać smugi kondensacyjne, to jeszcze równomierne mruganie świateł samolotu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak proponuję rozebrać kamerę, i zobaczyć czy da radę przynajmniej podlepić radiator pod matrycę, by następnie zredukować odszumianie. Przerabiałem kiedyś taki kamerowy temat. Żałuję, że wtedy nie miałem weny by pobawić się peltierem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, aleksyb napisał(a):

Ja jednak proponuję rozebrać kamerę, i zobaczyć czy da radę przynajmniej podlepić radiator pod matrycę, by następnie zredukować odszumianie. Przerabiałem kiedyś taki kamerowy temat. Żałuję, że wtedy nie miałem weny by pobawić się peltierem

 

Na tych tutaj nagraniach agresywna kompresja obrazu na razie może być większym problem niż szum samej matrycy.

Ale może to być już najmniejsza kompresja jaką się da uzyskać, bo wygląda to podobnie jak u mnie, gdzie ustawiłem najlepszą jakość obrazu jaką się da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mareg napisał(a):

 

Na tych tutaj nagraniach agresywna kompresja obrazu na razie może być większym problem niż szum samej matrycy.

Ale może to być już najmniejsza kompresja jaką się da uzyskać, bo wygląda to podobnie jak u mnie, gdzie ustawiłem najlepszą jakość obrazu jaką się da.

 

To prawda. Jednak szum też trzeba zapakować, mieszcząc się w zadanym bitrate. Gdyby szumu nie było, to by nie zjadał zbędnie przepływu. Ja tutaj ogólnie widzę problem z tymi smugami za poruszającymi się obiektami, które wynikają z działania redukcji szumu.

 

Odnośnie kompresji. Wpływ może też mieć ustawienie CBR/VBR w kodowaniu. CBR to ustawiony na sztywno bitrate, natomiast VBR to pływający przepływ który dopasowuje się do dynamiki obrazu. VBR często średnio działa, bo jak nagle coś się pojawia w kadrze, to pojawia się mnóstwo artefaktów na moment. No i zalecam jednak h264 + profil high. Wiele nowych kamer ma problem z nowym kodekiem h265

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję spędzić kilka nocek przy Flightradar24 i złapać to co Ci nad dachem lata. Kilka/kilkanaście przelotów weryfikacyjnych i będziesz miał materiał porównawczy do odróżniania od przelotów meteorowych. Pamiętaj też, że nie wszystko co lata po niebie to samoloty cywilne. Loty militarne czasem nie są śledzone przez Flightradar.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.