Skocz do zawartości
  • 0

Korektor sct


Kajojk

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 hour ago, TUR said:

Po pierwsze wykonanie lustra jest dużo łatwiejsze niż płyty korekcyjnej. Większe ryzyko błędu wykonania. 

Po drugie jeżeli optyka SCT jest zoptymalizowana jako zestaw a nie pojedyncze elementy, to wyjęcie jednego elementu i włożenie innego niekoniecznie da taki sam efekt.

Osobiście, przez ostatnie 30 lat nie słyszałem aby komuś udało się wymienić z sukcesem rozwaloną płytę korekcyjną. Słyszałem natomiast, ze ktos próbował i miał finalnie kalafiory  ;) zamiast obrazów gwiazd. 

 

Moze to nie jest wina podmienionej optyki, tylko braku umiejetnosci poprawnego zlozenia calosci w kupe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Kajojk said:

Ja mam SW Evostar72ed i MAK 150. Znalazłem sct 8 taniego ale ma rozwalony korektor. Znalazłem w UK za 400£.

 

Kup 8 calowego Newtona na dobsonie. Uzupelni Ci zestaw, no chyba ze z balkonu obserwujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, TUR napisał(a):

Osobiście, przez ostatnie 30 lat nie słyszałem aby komuś udało się wymienić z sukcesem rozwaloną płytę korekcyjną.

To mało słyszałeś :)

Na Cloudy Nights i na Stargazer's Lounge kilka razy czytałem o tym, że ktoś wymieniał potluczony korektor Schmidta na taki sam z innego teleskopu, w którym coś innego się zesrało (choć fakt, że przeważnie uszkadza się korektor, więc trudno znaleźć jakiś na wymianę) i wszystko było OK. Konkluzja była taka, że obecnie Chińczycy mają na tyle ciasne tolerancje produkcji SCTków, że taki numer będzie przechodził. 

Toscano z kolei produkuje też m.in. SCTki, gadałem z nimi kiedyś na temat wymiany korektora - trzeba im wysłać teleskop, odsyłają naprawiony :) Ewentualnie mogą też poprawić figurę luster za dodatkową opłatą, jeżeli będzie to miało sens.

Znając dokładnie parametry luster można dość łatwo policzyć, jaki ma być korektor. Jak ktoś wie co robi, to nie jest to nie do zrobienia, bo to żadna magia.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Kajojk napisał(a):

Ja mam SW Evostar72ed i MAK 150. Znalazłem sct 8 taniego ale ma rozwalony korektor. Znalazłem w UK za 400£.

E, jak już masz SCTka i Ci się uszkodził, to wtedy można myśleć o naprawie. Kupowanie złomu i kombinowanie w tym wypadku nie ma sensu, lepiej poszukaj dobrej oferty na jakiś niepotłuczony egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, TUR napisał(a):

@Kajojk myślę, że to trudna decyzja, którą sam musisz podjąć. Jeżeli tuba jest w UK, to pewnie zapłacisz jeszcze koszt transportu i cło. 

Tuba jest w Polsce a korektor jest do kupienia w UK za 400 funtów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cło i transport i tak zaplacisz. Do tego dochodzi ryzyko rozbicia korektora. I ryzyko czy to bedzie w ogóle działało. Nie lepiej kupić w PL drugą tubę używana? Ile to wyniesie 3500 PLN ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, TUR napisał(a):

Cło i transport i tak zaplacisz. Do tego dochodzi ryzyko rozbicia korektora. I ryzyko czy to bedzie w ogóle działało. Nie lepiej kupić w PL drugą tubę używana? Ile to wyniesie 3500 PLN ? 

Jedyne moje obawy to czy nowy korektor będzie działał z tubą. 400 funtów to około 2000zł plus vat= około 2500zł oraz cena teleskopu rozbitego wyjdzie całość 3,5tys zł. Opłaca się czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, Kajojk napisał(a):

Tak myślałem, że to to.

Oni nie sprzedają korektorów, musisz wysłać teleskop do nich i Ci wymienią. Z tym, że obecnie, z racji brexitu, usługa jest dostępna tylko dla klientów z UK, więc jedyną realną opcją jest Toscano we Włoszech.

 

Chyba, że znajdziesz gdzieś teleskop z całym korektorem i np. rozwalonym lustrem, żeby z dwóch zrobić jeden (ale to niewielkie szanse są na to niestety).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Tak myślałem, że to to.

Oni nie sprzedają korektorów, musisz wysłać teleskop do nich i Ci wymienią. Z tym, że obecnie, z racji brexitu, usługa jest dostępna tylko dla klientów z UK, więc jedyną realną opcją jest Toscano we Włoszech.

Napisałem do nich email i wysłali by mi sam korektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Kajojk napisał(a):

Napisałem do nich email i wysłali by mi sam korektor.

O! Na stronie mają napisane co innego - ale tak czy siak czy srak ma to niewiele sensu, szczególnie jeśli miałbyś jeszcze kupować uszkodzony teleskop.

 

A ten uszkodzony teleskop - to ten z OLXa?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minutes ago, Kajojk said:

Odpuszczam kupno i czekam na inną okazję 

 

A czy wiesz SCT maja widoczna krzywizne pola. Newton F5 z dobrym okularem daje bardziej punktowe gwiazdy niz 8" SCT. Jsk pierwszy spojrzalem w SCTka to az mnie odrzucilo :-). Przyzwoity 8 calowy Newton bedzie 100x lepszy do wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, mkowalik napisał(a):

 

A czy wiesz SCT maja widoczna krzywizne pola. Newton F5 z dobrym okularem daje bardziej punktowe gwiazdy niz 8" SCT. Jsk pierwszy spojrzalem w SCTka to az mnie odrzucilo :-). Przyzwoity 8 calowy Newton bedzie 100x lepszy do wizuala.

Bardziej myślałem o astrofoto . Newtony mnie przerażają z kolimacją 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Kajojk said:

Bardziej myślałem o astrofoto . Newtony mnie przerażają z kolimacją 😀

Newton to najprostszy teleskop do prawidlowego skolimowania.  Jak kupisz refraktor z pojechana kolimacja to dopiero bedziesz mial wyzwanie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 3.03.2024 o 14:01, Mareg napisał(a):

Ciekawe, czy takie nowoczesne warstwy są w ogóle do zrobienia w Polsce dla pojedynczej sztuki korektora czy soczewki.

Kiedyś nawet zacząłem pertraktacje z jedną firmą, chciałem pokryć od nowa menisk w Intesie. Wszystko rozbiło się o koszt...

 

@Kajojk , kolimacja Newtona to bułka z masłem, w porównaniu z trypletem lub Makiem, gdzie jest możliwość regulacji obu zwierciadeł

Edytowane przez Marcin_G
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.