Skocz do zawartości
  • 0

Korektor sct


Kajojk

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie wiem jaka była geneza problemu, współczuję, ale wiadomo, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.  Paweł trafił w sedno. Nawet (teoretycznie) dostępne części zamienne generują wysokie koszty i czas oczekiwania mało zbieżny z podanym na stronie. Wg mnie jedyną alternatywą w stosunku do zakupu nowego teleskopu jest szukanie identycznego używanego teleskopu jako dawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Kajojk napisał(a):

Cześć 

 

Pytanie czy komuś płyta korektora SCT pękła?? Jak tak to jak to naprawić??

Może warto napisać jaki to SCT , zdarzyło się ,z kurier DHL  (odradzam DHL )  dostarczył teleskop z rozbitym korektorem.:mad3:   Tylko zastrzelić :sterb026:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, fornax napisał(a):

Może warto napisać jaki to SCT , zdarzyło się ,z kurier DHL  (odradzam DHL )  dostarczył teleskop z rozbitym korektorem.:mad3:   Tylko zastrzelić :sterb026:

Jest to SCT 8 . Znalazłem  w internecie i jest do kupna za niską cenę. Ale widzę że naprawa dużo wyniesie. Ten link co podałeś to firma z Włoch robi ale jest to jedna osoba czas oczekiwania 50 dni koszt 440Euro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Kajojk napisał(a):

Jest to SCT 8 . Znalazłem  w internecie i jest do kupna za niską cenę. Ale widzę że naprawa dużo wyniesie. Ten link co podałeś to firma z Włoch robi ale jest to jedna osoba czas oczekiwania 50 dni koszt 440Euro .

 

1 godzinę temu, Kajojk napisał(a):

Jest to SCT 8 . Znalazłem  w internecie i jest do kupna za niską cenę. Ale widzę że naprawa dużo wyniesie. Ten link co podałeś to firma z Włoch robi ale jest to jedna osoba czas oczekiwania 50 dni koszt 440Euro .

Sam oceń finansowo  czy warto to naprawiać czy lepiej kupić sprawny  .:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.toscanoptics.com/schmidt-cassegrain-corrector-plate

 

Skoro już wiesz o tym gościu, to nic innego raczej nie ma. Możesz ewentualnie zapytać w Delcie, bo oni są u nas dystrybutorem Celestrona, ale z tego co kojarzę, to trzeba by wysłać teleskop do Chin i będzie drożej niż we Włoszech. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy dorabianiu płyty korekcyjnej jest spore ryzyko, że płyta nie będzie poprawnie pracować z resztą optyki. Można wydać dużo kasy z marnym rezultatem. 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minutes ago, TUR said:

Przy dorabianiu płyty korekcyjnej jest spore ryzyko, że płyta nie będzie poprawnie pracować z resztą optyki. Można wydać dużo kasy z marnym rezultatem. 

Nieprawda. Jesli plyta bedzie prawidlowo dorobiona to nie powinno byc problemu. Kolega dorabial lustro do SCT8 u Pana Stefana z bardzo dobrym rezultatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, TUR napisał(a):

Dla osób o mocnych nerwach  ;)

 

https://www.youtube.com/watch?v=sN6QXW0spEo

 

Uff, zdążyłem wcisnąć pauzę ułamek sekundy po wypięciu się szyny z montażu....

Nawet nie chcę wiedzieć, co było dalej.

 

Wystarczy mi, że kiedyś w nocy łapałem Naglera który stoczył się ze stołu i rozpoczął podróż z a=g=9,81m/s2

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, mkowalik napisał(a):

Nieprawda. Jesli plyta bedzie prawidlowo dorobiona to nie powinno byc problemu. Kolega dorabial lustro do SCT8 u Pana Stefana z bardzo dobrym rezultatem.

A powiedz mi kim jedt Pan Stefan?? Masz namiary??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

https://www.toscanoptics.com/schmidt-cassegrain-corrector-plate

 

Skoro już wiesz o tym gościu, to nic innego raczej nie ma. Możesz ewentualnie zapytać w Delcie, bo oni są u nas dystrybutorem Celestrona, ale z tego co kojarzę, to trzeba by wysłać teleskop do Chin i będzie drożej niż we Włoszech. 

W Delcie się nie opłaca w ogóle koszt naprawy 4800zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

To kultowa postać w świecie ręcznie robionej optyki. Slynie ze szlifu doskonałych zwierciadeł, ale nie wiem czy szlifuje korektory

Amasz jakiś namiar??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, TUR said:

Dla osób o mocnych nerwach  ;)

 

https://www.youtube.com/watch?v=sN6QXW0spEo

 

Dlatego teraz, niczym Adaś Miauczynski, sprawdzam wszystkie zaciski po 3 razy 😃. Kiedyś, dawno temu, mój sct zaczął wyjeżdżać wolno z szyny ale szczęśliwie stałem obok. Film trochę smutny niestety.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pan Stefan szlifuje lustra, korektora nie zrobi.

 

Sama idea technologii wykonania korektora Schmidta jest stosunkowo prosta, ale żeby to wprowadzić w życie, o trzeba sobie przygotować odpowiedni sprzęt. Do zrobienia jednej sztuki jest to kompletnie nieopłacalne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, mkowalik napisał(a):

Nieprawda. Jesli plyta bedzie prawidlowo dorobiona to nie powinno byc problemu. Kolega dorabial lustro do SCT8 u Pana Stefana z bardzo dobrym rezultatem.

 

Dorabianie lustra to inna bajka. Jest łatwiej. Ponadto jak wiemy użytkownicy SCT często optymalizują nawet kąt obrotu płyty korekcyjnej względem lustra, aby podnieść jakość obrazów całej fabrycznej optyki. 

Nie byłbym taki pewny, że po dorobieniu płyty wszystko będzie śmigać. 

 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minutes ago, TUR said:

Dorabianie lustra to inna bajka. Jest łatwiej. Ponadto jak wiemy użytkownicy SCT często optymalizują nawet kąt obrotu płyty korekcyjnej względem lustra, aby podnieść jakość obrazów całej fabrycznej optyki. 

Nie byłbym taki pewny, że po dorobieniu płyty wszystko będzie śmigać. 

 

Ale czym sie rozni podmiana lustra od podmiany korektora? Jesli oba elementy sa dokladnie wykonane to nie znaczenia, ktora sztuke lustra z ktora sztuka korektora polaczysz, a jak sa niedokladnie wykonane to zgadzam sie ze trzeba dobierac do siebie rozne egzemplarze tak aby wypadkowa niedokladnosc ukladu optycznego byla mozliwie mala. Nie wiem na ile powtarzalne sa korektoryw SCT-kach, ale tak jak pisalem, podmiana lustra byla udana.

 

W refraktorach i makach tez soczewkami/korektorem tez sie kreci.

 

BTW 🐽 nigdzie nie pisalem, ze Pan Stefan zrobi korektor do SCT.

 

Do autora watku, jesli mozesz zainwestuj w Newtona na dobrej optyce + jakis refraktorek nw szerokie pola. Te 8 calowe SCT sa przereklamowane 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po pierwsze wykonanie lustra jest dużo łatwiejsze niż płyty korekcyjnej. Większe ryzyko błędu wykonania. 

Po drugie jeżeli optyka SCT jest zoptymalizowana jako zestaw a nie pojedyncze elementy, to wyjęcie jednego elementu i włożenie innego niekoniecznie da taki sam efekt.

Osobiście, przez ostatnie 30 lat nie słyszałem aby komuś udało się wymienić z sukcesem rozwaloną płytę korekcyjną. Słyszałem natomiast, ze ktos próbował i miał finalnie kalafiory  ;) zamiast obrazów gwiazd. 

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Korektor równoważny fabrycznemu musiałby mieć także porównywalne warstwy antyrefleksyjne, których wykonanie trzeba by zlecić.
Dla takich rozmiarów to byłyby dodatkowe spore koszty.
Ciekawe, czy takie nowoczesne warstwy są w ogóle do zrobienia w Polsce dla pojedynczej sztuki korektora czy soczewki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Ale czym sie rozni podmiana lustra od podmiany korektora? Jesli oba elementy sa dokladnie wykonane to nie znaczenia, ktora sztuke lustra z ktora sztuka korektora polaczysz, a jak sa niedokladnie wykonane to zgadzam sie ze trzeba dobierac do siebie rozne egzemplarze tak aby wypadkowa niedokladnosc ukladu optycznego byla mozliwie mala. Nie wiem na ile powtarzalne sa korektoryw SCT-kach, ale tak jak pisalem, podmiana lustra byla udana.

 

W refraktorach i makach tez soczewkami/korektorem tez sie kreci.

 

BTW 🐽 nigdzie nie pisalem, ze Pan Stefan zrobi korektor do SCT.

 

Do autora watku, jesli mozesz zainwestuj w Newtona na dobrej optyce + jakis refraktorek nw szerokie pola. Te 8 calowe SCT sa przereklamowane 🙂

Ja mam SW Evostar72ed i MAK 150. Znalazłem sct 8 taniego ale ma rozwalony korektor. Znalazłem w UK za 400£.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.