Skocz do zawartości

Lornetka DO Extreme ED 7x50


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi


Właśnie na święta wielkanocne sobie zakupiłem bardzo fajną lornetkę DO extreme ED 7x50 i jak pierwszy raz trzymałem w rękach tą lornetkę byłem pod dużym wrażeniem 😁  W lornetce wykorzystano elementy niskodyspersyjne ,potężne pryzmaty co nie muszę się martwić o winietowanie obrazu i przyciemnienie na brzegu obiektywów 😮 lornetka potężna i solidna wykonana,obudowa dość masywna,jak na taką wagę nie sprawia mi z jej utrzymaniem w rękach,po prostu poręczna pod wiejskie niebo. W lornetce wykorzystano soczewki typu ED o zredukowanej korekcji aberracji chromatycznej czyli brak kolorowych obwódek na brzegach na przykład na księżycu. Bardzo dobra rozdzielczość obrazu dzięki soczewkom ED 😮 To jasna lornetka,dość szerokie pole widzenia nawet o 7.54 stopni według testów na optyczne 😁Testując na nocnym gwieździstym niebem,dość szerokie pole widzenia nawet więcej niż 7.5° pole kątowe jak na tą klasę lornetek. Obiektywy antyodblaskowe zielono-fioletowe a na okularach zielone średnie intensywne. Rozstaw osi okularów w jedno pole chodzi sztywnie nawet fajnie. Patrząc na nocne niebo pod wiejskie ostrość gwiazd punktowe prawie po same brzegi, po prostu bajer i potwierdzam! Naturalna kolorystyka gwiazd a dzięki braku aberracji chromatycznej 😁 Dość szerokie okulary o polu własnym około 52 stopnie. Krystaliczny obraz a ostrość jak żyleta. Miałem kilka lornetek zwykłym szkłem ale soczewki ED im nie dorównuje po prostu czysty płaski krystaliczny obraz brak dystorsji w obrazie. Dobra głębia ostrości i regulacja dioptrii osobno dla każdego oka. To potężna lornetka za te pieniądze warta zakupu.

Takie mam uczucie jak bym trzymał w rękach z klonów lornetek Fujinona 😃

 

 

Widać różnicę między lornetką DO extreme ED 7x50 a myśliwską lornetką DO titanium 7x50. 

Czyli DO extreme ED to masywne lornetki do klonów fujinona 😄

 

Patrzałem na rogalik i nie widziałem kolorowej obwódki na brzegach księżyca,po prostu bajer czysty płaski krystaliczny obraz jak na taką klasę lornetek extreme ED 😁

 

Świetna lornetka i jestem zadowolony

PSX_20240330_173155.jpg

PSX_20240329_143606.jpg

IMG_20240329_142211.jpg

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te szkła Ed to raczej ściema. Żaden inny producent lornetek z serii BA8 oprócz delty nie napisał, że są tam szkła ed a to wszystko przecież idzie z jednej fabryki. 

 

Mam też tą lornetkę od prawie dwóch lat i uważam, że (oprócz wagi) jest super ale widzę AC dość wyraźnie w niej. Na księżycu tego nie widać ale na gwiazdach typu syriusz już tak. Tak samo anteny na dachach. Nie jest to tak uciążliwe dla mnie w nocy ale wydaje mi się, że delta wprowadziła chwyt marketingowy pisząc że są tam obiektywy ed. 

 

Mimo wszystko to bardzo udana lornetka za ta cenę

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, heizel napisał(a):

Te szkła Ed to raczej ściema. Żaden inny producent lornetek z serii BA8 oprócz delty nie napisał, że są tam szkła ed a to wszystko przecież idzie z jednej fabryki. 

 

Mam też tą lornetkę od prawie dwóch lat i uważam, że (oprócz wagi) jest super ale widzę AC dość wyraźnie w niej. Na księżycu tego nie widać ale na gwiazdach typu syriusz już tak. Tak samo anteny na dachach. Nie jest to tak uciążliwe dla mnie w nocy ale wydaje mi się, że delta wprowadziła chwyt marketingowy pisząc że są tam obiektywy ed. 

 

Mimo wszystko to bardzo udana lornetka za ta cenę

No to w lornetce Fujinona układ FMTR-SX to też ściema 🤐

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu porównujesz fujinona do delty? 4x droższą lornetkę produkowaną w Japonii  do lornetki produkowanej w Chinach.

 

Delta to jeden z klonów lornetki z serii ba8 produkowanej w Chinach przez Kunming United optics. Tą samą lornetkę sprzedaje wiele różnych firm na całym świecie. Teleskop service, william optics, oberwerk, apm itd. 

 

Z tego co widzę to inni producenci też zaczęli opisywać w swoim produkcie, że są tam użyte szkła ED. Kilka lat temu jak szukałem informacji na ten temat to tylko Delta miała w opisie "ED". Więc albo faktycznie zaczęli tam używać szkieł ED albo inni też zaczęli to dopisywać. 

 

Nie jest napisane jakie to szkło. Dla porównania bresser w swoim achromacie 102/460 też używa niby szkła ED 

 

W każdym razie ja w delcie 7x50 ex widzę fiolet i zieleń. W centrum jest ok ale widzę na brzegach AC mniej więcej 60% od srodka. Nie jest bardzo źle ale wg mnie jeśli mają tam być szkła Ed to powinna być lepsza korekcja 

 

 

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna lornetka.  Daje ostry obraz ale nie jest pozbawiona niewielkiej aberki. 

Jest dość ciężka co utrudnia dłuższą obserwacje z ręki, ale opierając łokcie o dach auta jest ok. 

7x50 idealna do przeglądu nieba. 

Będzie Ci służyć i będziesz miał z nią sporo frajdy. 

Gratuluję zakupu. 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Jaro666 napisał(a):

To przepłaciłeś fest, na astromaniaku jest Lunt za 800 o 3 klasy lepszy od tej delty 🤤

Hej,

 

Ta osoba co sprzedaje lunta to widzę że posiada lornetkę DO extreme ED 7x50 😁 widocznie pozbywa się lunta 🤣 

 

Na testach optyczne nie ma testu tej lornetki niestety 😮

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem przez lornetkę Extreme ED obserwowałem gwiazdy zmienne i księżyc przy dobrym seeingu pięknie widoczne gwiazdy punktowe po same brzegi płaskie pole widzenia po prostu krystaliczny obraz miodzio a te gwiazdy czerwone węglowe pięknie oddane barwy miodzio 😝 spojrzałem na księżyc połowa fazy kratery ładnie widoczne ostre i wyraźne nie zauważyłem na brzegach Aberracji chromatycznej kolorowej obwódki 😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dja.obserwator napisał(a):

Hej,

 

Ta osoba co sprzedaje lunta to widzę że posiada lornetkę DO extreme ED 7x50 😁 widocznie pozbywa się lunta 🤣 

 

Na testach optyczne nie ma testu tej lornetki niestety 😮

Ta osoba szuka fujinona a Lunt porównywalny z Deltą ;)

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dja.obserwator dodam tylko że to nie jest wszystko takie zero jedynkowe :) dla kogoś będzie lepsza delta a dla kogoś lunt.

To są wszystko lornetki z serii BA8 o tej samej konstrukcji, więc różnice są w detalach. Gdyby ktoś popatrzył przez obie lornetki ale nie miał ich jednocześnie obok siebie, to przypuszczam że nie byłby w stanie wychwycić różnicy.

Narazie sprzedaje lunta, ale kto wie czy np po zmianie na fujinona okaże się że przeskok nie jest warty tej ceny i będę żałował, bo lunt jednak jest np wyraźnie lżejszy :).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mateusz F napisał(a):

@dja.obserwator Mam pytanie , czy ta lornetka DO 7x50 ma w okularach gwinty na filtry astronomiczne 1,25” ?

Są jakieś gwinty w okularach ale muszle oczne nie zwijane niestety 🤪 jest już na rynku lornetka Celestron SkyMaster Pro ED 7x50 mają gwinty na filtry astronomiczne mocowanie 

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W delcie normalnie da się złożyć muszle oczne (trochę sztywne są) i ma gwinty w okularach na filtry 1,25 ale te rozwiązanie jest niewygodne i niepraktyczne. 

 

Dla mnie delta 7x50 jest super bo w okularach korekcyjnych nie ma najmniejszego problemu z obserwacjami i objęciem całego pola widzenia a wcześniej w kazdej lornetce astygmatyzm zabijał u mnie całą frajdę w lornetkach.

 

Mały minus za wagę i lekką AC ale ogółem to bardzo przyjemna lornetka i też jestem zadowolony 

Edytowane przez heizel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, heizel napisał(a):

W delcie normalnie da się złożyć muszle oczne (trochę sztywne są) i ma gwinty w okularach na filtry 1,25 ale te rozwiązanie jest niewygodne i niepraktyczne. 

 

Dla mnie delta 7x50 jest super bo w okularach korekcyjnych nie ma najmniejszego problemu z obserwacjami i objęciem całego pola widzenia a wcześniej w kazdej lornetce astygmatyzm zabijał u mnie całą frajdę w lornetkach.

 

Mały minus za wagę i lekką AC ale ogółem to bardzo przyjemna lornetka i też jestem zadowolony 

Dziękuję panie 😁

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2024 o 12:34, wojt0000 napisał(a):

Ciekawe, bo standardowa cena na stronie to 1119 :)

 

Mocno potaniały lornetki od Delty ze względu na wzrost wartości PLN.

 

@dja.obserwator Przyjrzałeś się obiektywom? Czy są bez rys i mgiełek od wewnątrz? Najlepiej przyłożyć latarkę pod kątem.

Pytam, bo te lornetki są z takich wad znane i ludzie wybierają z kilku, a Ty kupiłeś ostatnią.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ajot napisał(a):

Mocno potaniały lornetki od Delty ze względu na wzrost wartości PLN.

 

@dja.obserwator Przyjrzałeś się obiektywom? Czy są bez rys i mgiełek od wewnątrz? Najlepiej przyłożyć latarkę pod kątem.

Pytam, bo te lornetki są z takich wad znane i ludzie wybierają z kilku, a Ty kupiłeś ostatnią.

Ale przez Allegro dokonałem zakup za 1179 złoty, oczywiście bezpieczniej na teleskopy.pl. A no jak ostatnie sztuki zawsze sprzedawca musi zejść z ceny   😁  w DeltaOptical cena 1400 zloty.

 

Patrzałem latarką przez szkło obiektywu czyste bez rys i mgliełek i bez paproszek od wewnątrz 🤗

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.