Skocz do zawartości

Księżyc z bardzo małym pikselem - ZWO 715MC


Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem ostatnio że ZWO wydało ciekawą kamerę, model 715MC. I od razu nurtuje mnie pytanie na które, nie potrafię sobie odpowiedzieć.

 

Mój obecny Setup:

 

Newton 1000/200 + Barlow 2,5 + 178MM

 

Rozdzielczość optyki:  0,58"/px

Rozdzielczość kątowa zestawu: 0,2"/px

 

Z 715MC - Rozdzielczość kątowa zestawu: 0,12"/px

 

Czy 715MC ilość szczegółów podczas dobrej nocy będzie większa czy to bez znaczenia i zestaw będzie obarczony tak wielką dyfrakcją że ilość szczegółów będzie mniejsza od 178MM?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej opłaca się większy piksel, krótszy czas naświetlania, więcej klatek i zestackować z drizzlem. Wyżej kryterium Dawesa nie podskoczysz, a z krótszymi czasami lepiej poradzisz sobie z seeingiem. Zrezygnowałbym też z tego barlowa.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też eksperymentuję z tą kamerką. Całkiem dobrze współgra mi z F/7.5 bez dodatkowych barlowów np. z TSA 120 (chociaż przy przyzwoitych warunkach maks bez zauważalnej degradacji stanowił tandem z Nikonem EIC16 1.6x). Z drizzle kombinowałem kilkakrotnie i za każdym razem uzyskiwałem niższej jakości materiał, niż w przypadku fizycznego podbijania rozdzielczości kątowej przypadającej na pojedyńczy pixel.

Myślę, że dodatkowym atutem tej kamery jest też krzywa sprawności kwantowej wypadająca lepiej dla bliskiej podczerwieni niż dla pasma widzialnego. Dla mnie stanowi uzupełnienie dla ASI 585MC.

Osobiście patrzę na kryterium Dawesa w przypadku obserwacji wizulnych. Jeśli chodzi zaś o rejestrowanie materiału kamerą cyfrową staram się stosować kryterium Nyquist'a mówiące o minimalnej częstotliwości próbkowania sygnału analogowego na postać cyfrową (minimum z dwukrotnie wyższą częstotliwością od próbkowanego sygnału). Z uwagi na to, że nasz sygnał to tak na prawdę zakres częstotliwości, to w praktyce czytałem, że dla planet, a zwłaszcza jasnego Księżyca zalecane są  wartości od 3x do nawet 5x względem kryterium Dawes'a. Osobiście staram się trzymać bliżej 3x, 5x najczęściej nie wnosi dodatkowych informacji do nagrania, a wręcz utrudnia obróbkę ściemniając obraz i wymuszając dłuższe czasy ekspozycji, o czym pisał po części @Ikosz. To oczywiście są moje prywatne spostrzeżenia na bazie dość krótkiego, bo raptem dwu letniego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pierwsze testowe zdjęcie Księżyca tą kamerą. Warunki średnie, ale w dobrym Towarzystwie:-).

krater Kopernik. Kamerka ASI 715MC, IR Cut, TSA120, skala jeśli dobrze pamiętam ok 0.32 arcsek / pixel. Stack z 25% jakściowo najlepszych klatek.

Moon_v4_R_D_P_2024-03-19-2139_2-CapObj_lapl4_ap8954.png

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze wielu ludzi nie ustawia "punktu bieli" w programie przechwytujacym.

Ja uzywam iCap i tam jest zakladka kanałów RGB. Ustawia sie odpwiednie wzmocnienia kanałów pod dana kamerkę.

Moze to jest wlasnie to?

Ostatnio zapomnialem o tym parametrze i zdjecia bezposrednio z kamerki Neximage5 ( ref TS 102/1122ed) byly takie :D Pozniej da sie to oczywiscie usunac obróbka zdjecia, ale lepiej od razu ustawic kanaly RGB.

platoq.jpg.e2f208c071d60d3d2fbdd0509ae565cf.jpg

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przykladowe zdjecie z Newtona 200/1000

Kameka z pikselem 5,6um i światłisiła ponoć  f/22 (pisze "ponoć",  bo wielu ludzi nie wie, że odsuniecie matrycy kamerki od plaszczyzny tulejki Barlowa powoduje zwekszenie jego krotności, ale ten akurat pewnie dokladnie wiedzial o co chodzi ;) ).

Czyli przy nominalnej  f/5 bylby piksel 1,28um. Myśle, że dużo nizej juz sie nie da zejśc z pikslem w tym teleskopie... no moze do 1um (?)

Gassendi210305_web(1).jpg.2e7dfa1a7f432bb6f09e135a3adfe7e9.jpg

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał(a):

Widze, ze wielu ludzi nie ustawia "punktu bieli" w programie przechwytujacym.

Ja uzywam iCap i tam jest zakladka kanałów RGB. Ustawia sie odpwiednie wzmocnienia kanałów pod dana kamerkę.

Moze to jest wlasnie to?

Ostatnio zapomnialem o tym parametrze i zdjecia bezposrednio z kamerki Neximage5 ( ref TS 102/1122ed) byly takie :D Pozniej da sie to oczywiscie usunac obróbka zdjecia, ale lepiej od razu ustawic kanaly RGB.

platoq.jpg.e2f208c071d60d3d2fbdd0509ae565cf.jpg

 

JSC, jak piszesz, nowa kamerka i zapomniałem podczas przechwytywania ustawić wzmocnienia kanałów pod 715MC.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.