Skocz do zawartości

Kalibracja materiału - problem.


tex88

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Mam problem z kalibracją ostatnio zebranego materiału kamerą CCD. Mam nowe darki/biasy/flaty i pojawiają się artefakty w miejscach zaznaczonych na czerwono. Zastanawiam się czy powinienem wykonać darkflaty ? Jakiś czas temu kalibrowałem materiał i nie miałem tego typu problemu. Jedyne co się zmieniło to teleskop i flatownica.
https://drive.google.com/file/d/1ExgG_rtCkMKQ1Erg5tKP10bAIfDoTLGZ/view?usp=sharing
Materiał skalibrowany przed zmianami teleskopu i flatownicy.

masterLight_BIN-1_3352x2532_EXPOSURE-300.00s_FILTER-NoFilter_RGB_autocrop.thumb.jpg.dbab48f848031cead6e590882e2bc0bc.jpg

Po zmianach :

Beztytuu.thumb.jpg.40905b92fcddfc32bdb49d70142df16e.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tego nawet więcej:
flat.jpg.d2b6a7f81f06b708a4cd7fe469a42c8a.jpg

 

Taki ślepy strzał na szybko: może flaty za krótkie i łapie się "migotanie" panelu? Po rozciągnięciu flata nic niepokojącego nie widzę oprócz tych ukośnych kresek przy krawędziach sensora (amp glow?).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD tak mają. Tj. niektóre mają lub pokazują taką przypadłość. Jaka to kamera i ile ma lat bo sam termin CCD niewiele mówi. Po mojemu darkflaty przy czasie 1.5s nie będą miały wpływu - bias wystarczy. Darki pewnie też nie. Spróbował bym zrobić dłuższe flaty tak z 5 sek min albo "skyflaty" bo flatownica diodowa to różne rzeczy produkuje i czas 1 sek to minimalny. 1.5 to ciut ponad min. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

@Wiesiek1952 SBIG 8300C i ma pewnie około 10 lat lub trochę więcej. Dziwni mnie to, że w marcu dałem radę poprawnie skalibrować materiał, a 2 miesiące później już nie. Spróbuję wydłużyć czas flatów. Poniżej zamieszczam parametry z NINY z jakimi wykonuję flaty.

image.thumb.png.5f5cbb26337f4c30147f2bddb39404d1.png

@count.neverest wrzuciłem 10 biasów i flatów. Na ten moment nie mam klatek dark poza master darkiem.

https://drive.google.com/file/d/1iIyBSWG3xbkRC-YVNwc-xqDi4g72eSqG/view?usp=sharing

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten screenshot z NINA niewiele mówi bo NINA dobiera czas tak, żeby histogram był na 40% i w "okienku" 10% - tak masz ustawione. Jak dobiera czas ok 1.5 s to zmniejsz ilość światła albo potencjometrem a jak nie to karton, koszulka, plexi - cokolwiek, żeby wydłużyć czas do 5 sek.

 

Ten objaw w starych kamerach nie jest niczym nadzyczajnym.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie coś jest nie tak z biasem lub darkiem. Zestakowałem bez biasów, ale efekt dalej występuje. Gdy składałem nowy zestaw to wymieniłem przewód z ręcznie robionego na jakiś z aliexpress noname. Przy założeniu, że ten przewód jest wykonany z bardzo małego przekroju i mogą występować problemy z odpowiednią wartością napięcia w kamerze to darki wykonane na tym ręcznie robionym przewodzie mogą się różnić od tych na nowym przewodzie ? Wykonanie nowych darków powinno coś wyjaśnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkimi możliwymi (moimi cmosowymi...) kombinacjami i metodami nie mogę się pozbyć pojaśnienia przy lewej krawędzi, choć nie mam tego pionowego paska po prawej (za to mam artefakt w okolicy tej kolumny od góry 😐). Zdecydowanie zrobiłbym cały nowy set klatek kalibracyjnych przy aktualnym setupie na Twoim miejscu.

 

test2.thumb.jpg.5315d3b91e87b9f4bb12bbba8b036174.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JKbooo napisał(a):

Wszystkimi możliwymi (moimi cmosowymi...) kombinacjami i metodami nie mogę się pozbyć pojaśnienia przy lewej krawędzi, choć nie mam tego pionowego paska po prawej (za to mam artefakt w okolicy tej kolumny od góry 😐). Zdecydowanie zrobiłbym cały nowy set klatek kalibracyjnych przy aktualnym setupie na Twoim miejscu.

 

Tak zrobię. Dzięki za poświęcony czas 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flaty skalibrowałeś niewłaściwym biasem. Masterflat nie nadaje się do kalibracji i tym samym nie zrobisz materiału porządnie. 

1. Weź masterbias sprzed 2 miesięcy, skalibruj nim bieżące flaty i zrób nowego masterflata.

2. Skalibruj lighty masterbiasem (starym) i masterflatem. Darki pomiń.

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że nie mam klatek kalibracyjnych sprzed 2 miesięcy, ostał mi się tylko masterdark. Skoro sesję z sharkiem robiłem tydzień temu to czy nie powinny działać nowe biasy ? Jak bez darków usunę hotpixele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biasy możesz sobie wykorzystać sprzed 10 lat od innej osoby, która ma ten sam model kamery. Ja ostatnio biasy robiłem ja zlocie jesiennym 2022, a i tak ich nie używam. Hotpixele nie są na razie problemem (nie robisz ditheringu?) Trzeba sprawdzić co i w jakim stopniu psuje kalibrację materiału. Bias na 100% się nie nadaje. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

@count.neverest @JKbooo
Wczoraj pojechałem w teren i porwałem się z motyką na słońce próbując fotografować Vdb 152, ale bardziej chodziło o zebranie jakiegokolwiek materiału i klatek kalibracyjnych. Zrobiłem nowe biasy, flaty i darkflaty po 30 sztuk i skalibrowałem nimi 9x600s ligtów. Poza hotpixelami, które powinny usunąć darki problem chyba opanowany. Stackowałem w ASI studio. Dodam, że obecnymi klatkami kalibracyjnymi nie mogę nadal poprawnie skalibrować Sharka, cóż... jego strata 🙂

Light_AutoSave_Stack.thumb.jpg.4b470aca1ada6daab8608751cb807f51.jpg

Edytowane przez tex88
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
51 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

to fajny kadr, pal to dalej

dzięki, tutaj trochę lepiej obrobiłem. Dla CCD to będzie długi projekt 🙂 Chcę zrobić RGB + Ha i OIII z dual banda


Light_AutoSave_Stack_GraXpert_GraXpert.thumb.jpg.d2a868a6df5953504468dfb32e68b68e.jpg

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.