Skocz do zawartości

Obserwacje EAA z nocy 13/14 maja 2024


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Midnight9999 napisał(a):

Astrofotografia mnie nie interesuje, a to ile porządne obserwacje wizualne wymagają od zainteresowanego to jest masakra. EAA wydaje mi się dobrym kompromisem dla takich osób jak ja, które chcą we własnym zakresie oglądać aktualne zjawiska na niebie, DS a nie mają pod ręką nieba rzędu Bortle 2 i 24" Newtona.

 

Dodaje jedyne zdjęcie, które zapisałem z tej sesji, galaktyka Bodego, M81. Czas naświetlania to 120x 4s.

 

 

Widzę sprzeczność :)

 

"Dodaje jedyne zdjęcie, które zapisałem z tej sesji, galaktyka Bodego, M81. Czas naświetlania to 120x 4s."

 

skoro tak to prosimy 1x4" :)

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tam uważaj. Łatwo się osunąć w astrofoto, ani się obejrzysz. Już masz pierwsze ciągoty. Też zaczynałem od EAA, a teraz szkoda gadać... 2 setupy, całą noc robiły się DSy, a od rana zdążyło się zrobić 800k zdjęć Słońca :D

 

tak, EAA to zbawienie. Mnóstwo zalet względem wizuala, w mieście niezastąpione

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Szarlej napisał(a):

Ja to głupi jestem i stary.

Co to jest to EAA?...

 

Electronically Assisted Astronomy

 

Zbawienie nie tylko w mieście ale i dla streamerów na YT, bo mogą w kilka minut pokazać kosmos często ludziom, którzy go nigdy wcześniej nie widzieli ani przez okular ani na fotkach ;)

 

Cytat

EAA wydaje mi się dobrym kompromisem dla takich osób jak ja, które chcą we własnym zakresie oglądać aktualne zjawiska na niebie, DS a nie mają pod ręką nieba rzędu Bortle 2 i 24" Newtona.

 

Tak to dobry kompromis, zwłaszcza jak nie ma ku typowemu visualowi warunków np. zimą jak i też otwiera drogę na nowe fale światła (IR, UV, narroband) czy też dzięki stackom idzie oszukać seeing. Natomiast jak są warunki np latem to też w visualu sobie fajnie zerknąć ;)

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał(a):

 

Widzę sprzeczność :)

 

"Dodaje jedyne zdjęcie, które zapisałem z tej sesji, galaktyka Bodego, M81. Czas naświetlania to 120x 4s."

 

skoro tak to prosimy 1x4" :)

 

 

 

No tak, powinno być "jedyny obiekt" 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli - jeżeli dobrze rozumiem - przez okular nie patrzy moje oko, tylko jakaś kamera (opcjonalnie doposażona w filtry i inne wspomagacze), tak? 

Ja natomiast oglądam obraz z kamery na monitorze.

 

Pamiętam, wiele lat temu w Poznaniu byłem na takich obserwacjach, Mirek Krasnowski i Kuba Małecki pokazywali nam księżyce Urana albo Neptuna złapane kamerką zainstalowaną w wyciągu jakiegoś dużego SCT, z przedmieść Poznania! To musiał być 2004-2005 rok, o ile dobrze pamiętam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna relacja! 

Też co raz bardziej myślę o EAA do DSów, szczególnie kiedy robię wyjazd na wspólne obserwacje, a moje główne zainteresowanie czyli zestaw do astrofoto jest zamontowany na stałe w astrobudce. Chociażby taki Seestar, to jest świetne (małe i lekkie) narzędzie do EAA. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Szarlej napisał(a):

OK, czyli - jeżeli dobrze rozumiem - przez okular nie patrzy moje oko, tylko jakaś kamera (opcjonalnie doposażona w filtry i inne wspomagacze), tak? 

Ja natomiast oglądam obraz z kamery na monitorze.

 

Pamiętam, wiele lat temu w Poznaniu byłem na takich obserwacjach, Mirek Krasnowski i Kuba Małecki pokazywali nam księżyce Urana albo Neptuna złapane kamerką zainstalowaną w wyciągu jakiegoś dużego SCT, z przedmieść Poznania! To musiał być 2004-2005 rok, o ile dobrze pamiętam.

Tak, w dużym skrócie to o to chodzi. Przez okular patrzy kamerka doposażona w filtr,  a program nakłada na siebie kolejne ekspozycje zwiększając ilość szczegółów, dając możliwość poprawienia widzianego obiektu histogramem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam stackowania w cyfrowych obserwacjach nie uznaję, ale to już kwestia indywidualna :)

 

Moje osiągnięcia

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Cyfrowe_Astroobserwacje.htm

Cała zabawa polega na szukaniu odpowiednich parametrów gain, gamma, offset, czas, można wtedy naprawdę sporo wydobyć słabego sygnału z tła, lub zaprzepaścić możliwości sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... to może być ciekawe.

Mam newtona 350/1920, sadzam go na platformie paralaktycznej, więc nie muszę się martwić, że obiekty uciekają z pola widzenia. Chyba spróbuję takich obserwacji, ale muszę trochę więcej poczytać na ten temat. Fajnie byłoby zobaczyć dżet w M87 z podwórka na przedmieściach Kielc, kij że na laptopie... 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słowo odnośnie zasadności tego procederu :)

 

Kto nie spróbował latania teleskopem z kamerką go galaktykach w Pannie i Comie, ten nie poczuje bakcyla. To nie jest foto, bo nie siedzimy na jednej galaktyce całej nocy, lecz patrzymy co tam się łapie z zapartym tchem konsumując kolejne obiekty !

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HAMAL napisał(a):

Ja tam stackowania w cyfrowych obserwacjach nie uznaję, ale to już kwestia indywidualna :)

 

Moje osiągnięcia

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Cyfrowe_Astroobserwacje.htm

Cała zabawa polega na szukaniu odpowiednich parametrów gain, gamma, offset, czas, można wtedy naprawdę sporo wydobyć słabego sygnału z tła, lub zaprzepaścić możliwości sprzętu.

Wspaniałe to masz! Bardzo podoba mi się koncepcja, założenia i realizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szarlej napisał(a):

Pamiętam, wiele lat temu w Poznaniu byłem na takich obserwacjach, Mirek Krasnowski i Kuba Małecki pokazywali nam księżyce Urana albo Neptuna złapane kamerką zainstalowaną w wyciągu jakiegoś dużego SCT, z przedmieść Poznania! To musiał być 2004-2005 rok, o ile dobrze pamiętam.

To nie był Mewlon 210 Waldka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.