Skocz do zawartości

Jak uchwycić ISS teleskopem?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,tak mnie ostatnio naszło na złapanie w kadrze ISS.macie może jakieś sprawdzone sposoby jak to zrobić?chciałabym cyknac fotkę podczas dzisiejszego przelotu ok.22 Teleskop to mak 100/1400,mam też kamerę moon planetary ale zastanawiam się czy nie prościej podpiąć telefon do okularu bo wiadomo będzie większe pole widzenia... montaż to eq 3-2 z goto...sprawdzam na stelarium przy której gwieździe najlepiej się zaczaić ale aplikacja w telefonie pokazuje mi trochę inna trajektorie lotu niż stelarium w kompie...i którą apką się teraz sugerować?wiem że będzie ciężko,nie spodziewam się super efektu,chciałabym po prostu żeby się złapało przynajmniej coś co ISS przypomina😆macie jakieś pomysły albo sprawdzone sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Andrzej Lach napisał(a):

.

Ustawienia kamery:
Z racji braku doświadczenia, ustawienia kamery przyjąłem trochę zachowawczo
(nie potrafiłem znaleźć jednoznacznych sugestii co do exposure i gain)

 

 

Niezły efekt, mimo wszystko. Szacun. 

 

Ktoś mi kiedyś napisał, że ustawienia kamery powinny być takie, jak w przypadku Wenus. Nie było niestety szansy sprawdzić. 

 

A dlaczego ostrość nie była poprawna? 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, vroobel napisał(a):

A dlaczego ostrość nie była poprawna? 


Ostrość ustawiałem na pobliskiej gwieździe δ Vir za pomocą maski Bahtinova.

Zdjęcie które zmieściłem to surowa klatka bez żadnej obróbki,
więc brak ostrości może być rezultatem jednego (lub wszystkich trzech) z czynników:

- seeing
- kolimacja (na pewno nie jest "w punkt", ale wg mnie jest "przyzwoicie" ustawiona :) )
- lub/i być może po prostu nie precyzyjne ustawienie focusu

 

12 minut temu, vroobel napisał(a):

Ktoś mi kiedyś napisał, że ustawienia kamery powinny być takie, jak w przypadku Wenus. Nie było niestety szansy sprawdzić.

 

Tak, też to czytałem w kilku wątkach, ale tak jak napisałem podszedłem bardziej zachowawczo i dałem dłuższe czasy (co okazało się błędem :) )

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej Lach napisał(a):

Niestety ISS przeszła niżej niż pokazywało to Stellarium,

Cześć Andrzej, jak na pierwszy raz to wyszło nieźle ! Ja swojego jeszcze nie miałem 🤣. Widzę, że z czasem naświetlania to też trzeba bardzo nisko zejść bo wbrew pozorom przepala. Ale... im więcej klatek na sekundę tym lepiej :) ......... To się stackuje też ? pewnie tak... 

Moje pytanie, a propos stellarium.... skąd zaopatrujecie się w najnowsze aktualki I.S.S. i Starlinków i wszystkiego co ważne?  Mógł byś podesłać bazę linków ze stellarium co masz u siebie? 🙃 Ja kiedyś miałem wszystko co potrzebowałem, a później po re instalacji Windows już jakoś tak wyszło... :)
Dzięki wielkie
Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, AnkaSkakanka napisał(a):

Hej,tak mnie ostatnio naszło na złapanie w kadrze ISS.macie może jakieś sprawdzone sposoby jak to zrobić?chciałabym cyknac fotkę podczas dzisiejszego przelotu ok.22 Teleskop to mak 100/1400,mam też kamerę moon planetary ale zastanawiam się czy nie prościej podpiąć telefon do okularu bo wiadomo będzie większe pole widzenia... montaż to eq 3-2 z goto...sprawdzam na stelarium przy której gwieździe najlepiej się zaczaić ale aplikacja w telefonie pokazuje mi trochę inna trajektorie lotu niż stelarium w kompie...i którą apką się teraz sugerować?wiem że będzie ciężko,nie spodziewam się super efektu,chciałabym po prostu żeby się złapało przynajmniej coś co ISS przypomina😆macie jakieś pomysły albo sprawdzone sposoby?

Jaka to jest kamera, którą posiadasz ? 

Podpięcie telefonu do okularu nie da ci lepszych rezultatów niż kamera astro - chyba, że zepniesz to bez winietowania i zrobisz video UHD 500 kl/s.
Andrzej w skrócie opisał co i jak, jak wpiszesz w YT to pewnie znajdziesz dziesiątki tutoriali.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, benek napisał(a):

Jaka to jest kamera, którą posiadasz ? 

Podpięcie telefonu do okularu nie da ci lepszych rezultatów niż kamera astro - chyba, że zepniesz to bez winietowania i zrobisz video UHD 500 kl/s.
Andrzej w skrócie opisał co i jak, jak wpiszesz w YT to pewnie znajdziesz dziesiątki tutoriali.

Taka jak na zdjęciu poniżej... niestety nie znam się na tym kompletnie i źle dobrałam kamerę do ogniskowej mojego mąka albo odwrotnie...chciałam łapać słoneczko w całości a tu się okazuje że łapie się tylko fragment...

IMG_20240515_110631.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Andrzej Lach napisał(a):


Z racji tego że Twój wpis był motywacją by samemu spróbować zarejestrować ISS, podzielę się może nie tyle co rezultatem a wnioskami co poszło nie tak i co zrobić inaczej następnym razem :) 

Plan był taki że rzeczywiście ISS miała przejść bardzo blisko δ Vir, więc teoretycznie wystarczyłoby ustawić kadr i poczekać na przelot :) 

 

Zrzutekranu2024-05-14o20_20_05.thumb.png.f4c6f3234e86ae68b1b3156a69521230.png

Użyty sprzęt to:

- CC8" z reduktorem CCD 0.67x (na extenderze 50mm)

- kamera ASI462MC

- filtr Optolong UV/IR Cut

- montaż AM5

Skala wynikowa to mniej więcej 0.5"/px.

 

Ustawienia kamery:
Z racji braku doświadczenia, ustawienia kamery przyjąłem trochę zachowawczo
(nie potrafiłem znaleźć jednoznacznych sugestii co do exposure i gain)

- exposure 6ms

- gain 100

- wynikowy FPS wyszedł mniej więcej 65 klatek na sekundę

- chwilę przed przelotem przez ustawiony kadr, włączyłem rejestrację video (40.000)

 

No i teraz rezultat :)
Niestety ISS przeszła niżej niż pokazywało to Stellarium, więc rejestracja w założonym kadrze nie udała się.
Jednak udało mi się ISS "dogonić" i śledzić ją sterując ręcznie montażem (nie była to ciągła rejestracja, udało się złapać kilka przelotów.

 

Co jeszcze poszło nie tak? Ustawienia kamery, niestety "przepaliły" główną część obiektu oraz ostrość pozostawiała dużo do życzenia.

 

Najlepsza klatka.

 

2024-05-14-1959_2-ISS_f12853.png.7b9be4958350291c59d40fc5f9952f13.png

 

Animacja najlepszego fragmentu, gdy ISS była najwyżej nad horyzontem.

 

2024-05-14-1959_2-ISS_f12728_pipp.gif.3dc94c1fe3d952d684d05b2c4e1ed423.gif

 

Wnioski :)

 

- aktualizacja trajektorii obiektu w Stellarium przed sesją (czego nie zrobiłem)

- krótszy czas naświetlania (myślę że dla mojego setup exposure mógłbym zmniejszyć do 3ms przy zachowaniu 100 gain)

- podczas ręcznego śledzenia, łapać punkty przecięcia i tam rejestrować przelot zamiast próbować śledzić obiekt w sposób ciągły

- rejestracja nisko nad horyzontem mija się z celem (patrz poniższe porównanie :) )

 

Porównanie wybranych klatek od najwyższego punktu przelotu.

 

image.png.4d3d627aa6f277f07eabfcfa54e27459.pngimage.png.b2522c96d5990606689deb7b1f367dd8.pngimage.png.da15a23b256ec3ff88a3cc439c9c7c1d.png

 

Na pewno próba rejestracji ISS jest emocjonująca i po wczorajszym podejściu nabrałem apetytu na więcej :)

 

Jakby mi się udało zarejestrować coś takiego to byłabym w niebo wzięta🙂fajnie wyszło...ja się zaczailam przy gwieździe Tania Australis bo tak mi pokazywała aplikacja że przeleci bardzo blisko niej prawie w zenicie no ale nic tym razem z tego nie wyszło...zanim się zorientowałam stacja przemknęła z prędkością światła i tyle ja widzialam😆ale będę próbować ...teraz będzie trochę przelotów,niektóre na tle tarczy Słońca lub księżyca więc teoretycznie powinno być łatwiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AnkaSkakanka napisał(a):

Tak,tak...😁na pewno zrobię takie zdjęcie z moimi umiejętnościami,sprzętem i cierpliwością 😇ale zdjęcie mega👍

Nie zniechęcaj się 😄 

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz na forum inne zdjęcia np od Hamala który dawno temu robił mega zdjęcia z takiego montażu:

Montaż Hamala

przepraszam za off-topic...

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, benek napisał(a):

Moje pytanie, a propos stellarium.... skąd zaopatrujecie się w najnowsze aktualki I.S.S. i Starlinków i wszystkiego co ważne?  Mógł byś podesłać bazę linków ze stellarium co masz u siebie? 🙃 Ja kiedyś miałem wszystko co potrzebowałem, a później po re instalacji Windows już jakoś tak wyszło... :)

Korzystam z wtyczki którą miałem dostępną domyślnie po instalacji Stellarium.

image.thumb.png.9debe4612ad27519ed52c6cb0e596019.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Andrzej Lach napisał(a):

Korzystam z wtyczki którą miałem dostępną domyślnie po instalacji Stellarium.

Nic tam w linkach nie dodawałeś ? 🫣

Siądę na spokoju to poszukam fajnej bazy linków do tego co najpotrzebniejsze i dam znać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AnkaSkakanka napisał(a):

Taka jak na zdjęciu poniżej...

Ta kamera raczej.... średnio się nadaje. Minimalny czas naświetlania to 0,105 sekundy co daje "9.523809523809524" klatek na sekundę. Jak jesteś taka zawzięta to sprzedaj tą kamerę dopłać 200 zł i kup coś lepszego, niekoniecznie nowego. Kamerę która da ci 50-100 klatek na sekundę to przy okazji planety też będziesz mogła zrobić czy nawet sam księżyc wyjdzie ci jakieś 10 razy lepiej na zdjęciu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, benek napisał(a):

Ta kamera raczej.... średnio się nadaje. Minimalny czas naświetlania to 0,105 sekundy co daje "9.523809523809524" klatek na sekundę. Jak jesteś taka zawzięta to sprzedaj tą kamerę dopłać 200 zł i kup coś lepszego, niekoniecznie nowego. Kamerę która da ci 50-100 klatek na sekundę to przy okazji planety też będziesz mogła zrobić czy nawet sam księżyc wyjdzie ci jakieś 10 razy lepiej na zdjęciu.

A w jaką kamerę celować do słońca,księżyca i planet?taką najprostszą i najtańszą z tych dobrych?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AnkaSkakanka napisał(a):

A w jaką kamerę celować do słońca,księżyca i planet?taką najprostszą i najtańszą z tych dobrych?

W słońce raczej nie celuj bez specjalnych filtrów bo ci dziurę wypali, albo w kamerze, albo w głowie - na wylot ! 

Napisz ile masz $$$ to znajdzie się kamera. Kamery zaczynają się od około 800zł za nową.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, benek napisał(a):

W słońce raczej nie celuj bez specjalnych filtrów bo ci dziurę wypali, albo w kamerze, albo w głowie - na wylot ! 

Napisz ile masz $$$ to znajdzie się kamera. Kamery zaczynają się od około 800zł za nową.

Obserwuje słońce przez filtr ale chciałabym pofocić;)powiedzmy że mam 1000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, AnkaSkakanka napisał(a):

powiedzmy że mam 1000zł.

no to jak powiedzmy, to powiedzmy ta kamera tobie wystarczy ! W miarę mały pixel, dużo liczba klatek, rozdzielczość FHD no i kolor.

Kamera ZWO ASI 662MC

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Jakoś ślepy jestem...

 Po co to ... ?  Masz jakieś niedobory witamin ? Koleżanka napisała wyraźnie około/jakieś 1000zł i myślę, że na spokoju 100 zł utarguje i 100 zł dołoży... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, benek napisał(a):

no to jak powiedzmy, to powiedzmy ta kamera tobie wystarczy ! W miarę mały pixel, dużo liczba klatek, rozdzielczość FHD no i kolor.

Kamera ZWO ASI 662MC

Zamówiłam ta kamerę przez Was polecaną.jeszcze mam takie pytanie czy będę mogła ustrzelić nią jakieś jasne mgławice?może galaktyki?wiem że jest ona dedykowana do planet ale fajnie by było zarejestrować obiekt głębokiego nieba...teraz posucha jeśli chodzi o planety bodajże do sierpnia...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.