Skocz do zawartości

Jak uchwycić ISS teleskopem?


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, AnkaSkakanka napisał(a):

Zamówiłam ta kamerę przez Was polecaną.jeszcze mam takie pytanie czy będę mogła ustrzelić nią jakieś jasne mgławice?może galaktyki?wiem że jest ona dedykowana do planet ale fajnie by było zarejestrować obiekt głębokiego nieba...teraz posucha jeśli chodzi o planety bodajże do sierpnia...

Mgławice, galaktyki potrzebują dłuższego czasu naświetlania. Jeżeli masz montaż prowadzeniem to możesz spróbować, efekt nie będzie jakiś wow, ale coś tam zobaczysz :D Myślę, że... jak masz Maka 1400 i jeszcze masz kochanego męża, chłopaka, tatę (jakkolwiek to nie brzmi) i zafundowała byś sobie dobrego Barlowa x2, bądź x2.5 i z tą kamerą uzyskasz na prawdę dobrą skalę planet, a księżyc będziesz zwiedzała krater po kraterze.

 

Pamiętaj, żeby zrobić przyzwoite zdjęcie to jest później obróbka jeszcze. Zbieraniu materiału też wymaga chwilkę nauki - trzepiesz z 10 000 zdjęć na odpowiednim czasie naświetlania z prowadzeniem oczywiście i później stackujesz i obrabiasz, ale o tym później...
Pod spodem moje jakieś tam testowe wypociny z kamery Asi678mn + Meade 12" 3060mm (moje pierwsze strzały planet ever).

Z barlowem uzyskasz podobne powiększenie, gorsza jakość, ale... tobie to wystarczy póki co.

 

 



image.gif.0778fbbceb5a472871288e6fc111a576.gif

 


image.thumb.jpeg.4faebd7e01418ba9c6a82b44a6d4069a.jpeg

image.thumb.jpeg.9bd52b2e8a39e3eeca2a41eec87cac49.jpeg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, AnkaSkakanka said:

Zamówiłam ta kamerę przez Was polecaną.jeszcze mam takie pytanie czy będę mogła ustrzelić nią jakieś jasne mgławice?może galaktyki?wiem że jest ona dedykowana do planet ale fajnie by było zarejestrować obiekt głębokiego nieba...teraz posucha jeśli chodzi o planety bodajże do sierpnia...

Polecam na początek lekturę wprowadzająca w postaci tej książki: https://fotozakupy.pl/product-pol-45471-M-Substyk-Astrofotografia-Pierwsze-kroki-w-fotografowaniu-nieba.html

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, benek napisał(a):

Mgławice, galaktyki potrzebują dłuższego czasu naświetlania. Jeżeli masz montaż prowadzeniem to możesz spróbować, efekt nie będzie jakiś wow, ale coś tam zobaczysz :D Myślę, że... jak masz Maka 1400 i jeszcze masz kochanego męża, chłopaka, tatę (jakkolwiek to nie brzmi) i zafundowała byś sobie dobrego Barlowa x2, bądź x2.5 i z tą kamerą uzyskasz na prawdę dobrą skalę planet, a księżyc będziesz zwiedzała krater po kraterze.

 

Pamiętaj, żeby zrobić przyzwoite zdjęcie to jest później obróbka jeszcze. Zbieraniu materiału też wymaga chwilkę nauki - trzepiesz z 10 000 zdjęć na odpowiednim czasie naświetlania z prowadzeniem oczywiście i później stackujesz i obrabiasz, ale o tym później...
Pod spodem moje jakieś tam testowe wypociny z kamery Asi678mn + Meade 12" 3060mm (moje pierwsze strzały planet ever).

Z barlowem uzyskasz podobne powiększenie, gorsza jakość, ale... tobie to wystarczy póki co.

 

 



image.gif.0778fbbceb5a472871288e6fc111a576.gif

 


image.thumb.jpeg.4faebd7e01418ba9c6a82b44a6d4069a.jpeg

image.thumb.jpeg.9bd52b2e8a39e3eeca2a41eec87cac49.jpeg

 

Dziękuję za odpowiedź 🙂mam Barlowa X3 i montaż eq3-2 z goto...do tej tuby raczej kiepski ale robiłam już samą lustrzanką szerokie kadry,coś tam o obróbce i stackowaniu wiem...niewiele ale zawsze coś...jeśli udałoby mi się uzyskać na księżycu i planetach chociaż 1/10 tego co pokazałeś to byłoby super😊a lepszy montaż mam w planach jak zajadę obecny😆, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AnkaSkakanka napisał(a):

Dziękuję za odpowiedź 🙂mam Barlowa X3 i montaż eq3-2 z goto...do tej tuby raczej kiepski ale robiłam już samą lustrzanką szerokie kadry,coś tam o obróbce i stackowaniu wiem...niewiele ale zawsze coś...jeśli udałoby mi się uzyskać na księżycu i planetach chociaż 1/10 tego co pokazałeś to byłoby super😊a lepszy montaż mam w planach jak zajadę obecny😆, pozdrawiam.

Wiedz, że... Barlow Barlowowi nie równy :) Między zwykłym (zakładam, że taki masz), a dobrym jest jak ... nie wiem do czego to porównać, po prostu te tanie nadają się do... kompletnie do niczego niczego.

Pobaw się na razie tym co masz, a później będziesz myślała dalej... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, benek napisał(a):

Wiedz, że... Barlow Barlowowi nie równy :) Między zwykłym (zakładam, że taki masz), a dobrym jest jak ... nie wiem do czego to porównać, po prostu te tanie nadają się do... kompletnie do niczego niczego.

Pobaw się na razie tym co masz, a później będziesz myślała dalej... 

Mam taki...pewnie kiepski... niestety tak to jest jak się kupuje skruszonym opisem producenta zamiast zapytać najpierw tutaj😆

IMG_20240516_144147.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AnkaSkakanka napisał(a):

Mam taki...pewnie kiepski... niestety tak to jest jak się kupuje skruszonym opisem producenta zamiast zapytać najpierw tutaj😆

Ja mam trochę lepszy niż twój i mogę oddać za darmo... 🙄

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Proksima Centauri napisał(a):

Czy ZWO ASI290MM jest wiele lepsza?

Bo jest 500zł droższa. 

Trzeba poczytać i porównać i zależy do czego potrzebujesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, AnkaSkakanka said:

Dziękuję za odpowiedź 🙂mam Barlowa X3 i montaż eq3-2 z goto...do tej tuby raczej kiepski ale robiłam już samą lustrzanką szerokie kadry,coś tam o obróbce i stackowaniu wiem...niewiele ale zawsze coś...jeśli udałoby mi się uzyskać na księżycu i planetach chociaż 1/10 tego co pokazałeś to byłoby super😊a lepszy montaż mam w planach jak zajadę obecny😆, pozdrawiam.

eq3-2 do Księżyca i planet na początek jest jak najbardziej ok

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PrismoSal napisał(a):

No cóż, teleskopu nie mam... tak więc ISSa nie widać z jakimiś wielkimi detalami, ale udało się ustrzelić i sprawiło mi to nieziemską radość :D

 

U niektórych to był nieziemski zawał, parę sekund przed tranzytem :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam takie pytanko, robilem nagranie iss lustrzanką wpiętą w teleskop, czym edytować takie nagranie Mov? to screen z nagrania, wykadrowany. jest szansa na lepszy efekt niz obróbka zdjęcia w RAW?

iss.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkyWatcher Satellite Tracker Application

W sumie można też napisać aplikację korzystającą z OpenCV / TensorFlow, która po ręcznym odnalezieniu ISS, dalej sterowałaby montażem. Pewnie wymagałoby to obsługi przez dwie osoby.

Sky-Watcher SynScan™ Serial Communication Protocol

Meade Telescope Serial Command Protocol

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskop na dobsonie, prowadzę ręcznie, uczę się łapać ISS, patrząc na zdjęcia m.in. tutaj widzę że możliwości są, tylko trzeba wprawy i dobrego oka 🙂 mam zamiar spróbować kamerką do astrofoto… 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2024 o 23:44, r.ziomber napisał(a):

SkyWatcher Satellite Tracker Application

W sumie można też napisać aplikację korzystającą z OpenCV / TensorFlow, która po ręcznym odnalezieniu ISS, dalej sterowałaby montażem. Pewnie wymagałoby to obsługi przez dwie osoby.

Sky-Watcher SynScan™ Serial Communication Protocol

Meade Telescope Serial Command Protocol

Gdyby takie coś potrafiło się jeszcze dogadać z skytrack to myślę że jedna osoba by wystarczyła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.