Skocz do zawartości
  • 0

Filtr ND - jaki wybrać?


grzegorz15

Pytanie

Cześć!

     Ostatnio po kupnie DO GSO 8" wkręciłem filtr księżycowy SW 1,25" i wycelowałem w Księżyc. Barwa obrazu nie przypadła mi do gustu - brzydka zieleń z lekkim zafarbem koloru żółtego.

Trochę poszukałem na forum i padła teza, iż dwa lub trzy filtry ND o różnej przepuszczalności będą w porządku, ale konkretniej nie znalazłem które.

Chciałbym zapytać Was, o jakiej przepuszczalności najczęściej stosujecie je podczas obserwacji Księżyca i planet? Konkretne marki? Na co zwrócić uwagę?

Generalnie szukałem informacji o regulowanym filtrze polaryzacyjnym 1-40%, ale chyba nie znalazł on uznania wśród użytkowników przez lekką zmianę kolorów.

     Wydaje mi się lepszym rozwiązaniem kupno filtra/ów 2" wkręcanego/ych w redukcję 2-1,25", niemniej jednak chciałbym poznać Wasze zdanie.

 

Grzegorz

 

Edytowane przez grzegorz15
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Kupiłem z takim od poprzedniego właściciela. Zdziwił mnie już fakt, że szkło (może i tworzywo sztuczne) jest barwy zielono-żółtej. Chyba poszukam filtrów ND od GSO. Zapytam na forumowej giełdzie. Może ktoś będzie chciał sprzedać zestaw kilku razem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czołem, ja używam czasem ND0.3, 0.6, 0.9 i 1.2, najtańszych GSO i Svbony (tych nie lubię - brak wewnętrznego gwintu). Mają (są w opisie) niewidoczne warstwy antyrefleksyjne, dają odblaski, ale kosztują pięć razy mniej niż Baadera. Stosuję je częściej w 102/600 niż w 80/910.

Edytowane przez dj_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja używam polaryzacyjnego 1-40% od Svbony i polecam. Miałem go w rozmiarze 1,25" a teraz 2" i oba dają radę. Pamiętam, że w temacie o filtrach @dobrychemik pisał, że nie zmieniają kolorów i są bardzo dobrym wyborem w relacji jakość/cena.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, zagiell napisał(a):

Ja używam polaryzacyjnego 1-40% od Svbony i polecam. Miałem go w rozmiarze 1,25" a teraz 2" i oba dają radę. Pamiętam, że w temacie o filtrach @dobrychemik pisał, że nie zmieniają kolorów i są bardzo dobrym wyborem w relacji jakość/cena.

 

Tak, mam tego typu filtry (niby 1-40%) od Oriona i od SVB. Orion daje zielony Księżyc, a SVB praktycznie nie zmienia koloru.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciekawe spostrzeżenia. Widzę w ofertach filtr polaryzacyjny 2" 1-40% i 1,25" 1-80%. Ciekaw jestem jak spisuje się ten z zakresem 1-80%. Cena praktycznie ta sama.

W 1,25" filtr ma grubość 2,4mm, a 2" o 100% więcej, bo 4,8mm. Czy takie suche liczby teoretycznie mogą przełożyć się na jakość obrazu?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, grzegorz15 napisał(a):

Ciekawe spostrzeżenia. Widzę w ofertach filtr polaryzacyjny 2" 1-40% i 1,25" 1-80%. Ciekaw jestem jak spisuje się ten z zakresem 1-80%. Cena praktycznie ta sama.

W 1,25" filtr ma grubość 2,4mm, a 2" o 100% więcej, bo 4,8mm. Czy takie suche liczby teoretycznie mogą przełożyć się na jakość obrazu?

 

"1-80%" to przypuszczalnie jakaś literówka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, grzegorz15 napisał(a):

Ciekaw jestem jak spisuje się ten z zakresem 1-80%. Cena praktycznie ta sama.

Płynnie zmieniany 1-80% nie istnieje.

Raczej literówka, jak wyżej wspomniane, gdyż nawet po odkręceniu i zdjeciu jednego z polaryzatorów, nie będzie 80%, tylko około 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
W dniu 21.05.2024 o 20:58, zagiell napisał(a):

Ja używam polaryzacyjnego 1-40% od Svbony i polecam. Miałem go w rozmiarze 1,25" a teraz 2" i oba dają radę. Pamiętam, że w temacie o filtrach @dobrychemik pisał, że nie zmieniają kolorów i są bardzo dobrym wyborem w relacji jakość/cena.

Podczas pełni nie zamierzam oglądać księżyca, ale wypada zapytać. Podczas pełni i najmocniejszych odblasków dobrze sobie radzi czy I kwadra to max? 
 

W dniu 22.05.2024 o 18:14, stratoglider napisał(a):

Płynnie zmieniany 1-80% nie istnieje.

Raczej literówka, jak wyżej wspomniane, gdyż nawet po odkręceniu i zdjeciu jednego z polaryzatorów, nie będzie 80%, tylko około 45%.

@dobrychemik @stratogliderPrawdopodobnie macie obaj racje. Z ciekawości zapytam teleskopy.pl

——————-

Regulacja dla 1,25 w zakresie 1-40%. Na stronie błąd w opisie. 

Edytowane przez grzegorz15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.