Skocz do zawartości
  • 0

Kamera ZWO ASI 385


DanseMacabrePL

Pytanie

Cześć,

posiadam teleskop Mak127 na montażu eq 3-2 dodatkowo jest w nim system GOTO. 
Dokładnie ten teleskop https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3756&lunety=Teleskop Levenhuk SKYLINE PRO MAK 127 EQ3 2 SKU 28300

 

W prezencie otrzymałem kamerkę ZWO ASI 385 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5965&lunety=Kamera ZWO ASI 385 MC kolorowa 1936x1096 px USB 3 0 ST4 wszechstronna do planet mg awic i all sky

 

Teraz pytanie do ludzi obeznanych w temacie, czy taki zestaw będzie dobrze współgrał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
51 minut temu, DanseMacabrePL napisał(a):

Teraz pytanie do ludzi obeznanych w temacie, czy taki zestaw będzie dobrze współgrał?

zależy do czego... takim zestawem, na takim montażu, w zasięgu masz planety, kratery na Księżycu, plamy na Słońcu, bardzo jasne i małe DSy na dużym gainie. Skala 0.52 arcsec/px przy tym teleskopie to mało, ale kamera ma piksel 3,75 więc wiele większego wyboru nie masz obecnie.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, DanseMacabrePL napisał(a):

Czyli generalnie wymieniać tę kamerę czy jest coś co mam kupić żeby z DS’ami było lepiej? 

ale w którą stronę z DSami lepiej? W tym przypadku bardziej ogranicza cię montaż. Nie pojedziesz tam z długimi ekspozycjami, w zasięgu masz max 5s, a najpewniej coś ok. 1-2s. Zostaje robienie zdjęć RGB jasnym mgławicom planetarnym, małym gromadom kulistym itp. Od biedy z jakimś filtrem typu l-enhanced/l-extreme na mgławicach.

Generalnie jeśli chcesz zestaw do astrofoto DS, to to w całości jest do wymiany i potrzebujesz ok. kilkunastu tysięcy. Bliżej 20 niż 11, zależnie jakiej wielkości te DSy.

Edytowane przez lkosz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, DanseMacabrePL napisał(a):

Czyli generalnie wymieniać tę kamerę czy jest coś co mam kupić żeby z DS’ami było lepiej? 

 

Kamera jest bardzo ok. Jeśli coś nie pasuje do zestawu to teleskop.

Tak, że zostaw kamerę w spokoju i po prostu próbuj robić fotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, lkosz napisał(a):

ale w którą stronę z DSami lepiej? W tym przypadku bardziej ogranicza cię montaż. Nie pojedziesz tam z długimi ekspozycjami, w zasięgu masz max 5s, a najpewniej coś ok. 1-2s. Zostaje robienie zdjęć RGB jasnym mgławicom planetarnym, małym gromadom kulistym itp. Od biedy z jakimś filtrem typu l-enhanced/l-extreme na mgławicach.

Generalnie jeśli chcesz zestaw do astrofoto DS, to to w całości jest do wymiany i potrzebujesz ok. kilkunastu tysięcy. Bliżej 20 niż 11, zależnie jakiej wielkości te DSy.

W sensie chciałem zrobić jakieś zdjęcia DSów ale z tego co czytam i już się dowiedziałem to raczej się nie uda 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, DanseMacabrePL napisał(a):

W sensie chciałem zrobić jakieś zdjęcia DSów ale z tego co czytam i już się dowiedziałem to raczej się nie uda 😅

no ale napisałem co się uda i w jaki sposób. Tym się da zrobić jakieś zdjęcia, trzeba tylko rozumieć jakie są ograniczenia i dobrać odpowiednio obiekty oraz parametry.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Nie sądzę. Poza tym na co ją wymienisz? Na rower?

MAK słabo nadaje się do DSów szczególnie biorąc pod uwagę to jaki masz montaż...


Podobno to będzie lepiej współgrać

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4486&lunety=Kamera ZWO ASI 224MC kolorowa

Edytowane przez DanseMacabrePL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, DanseMacabrePL napisał(a):

Teraz pytanie do ludzi obeznanych w temacie, czy taki zestaw będzie dobrze współgrał?

Do planet, kraterów na Księżycu i Słońca będzie ten zestaw wmiarę ok. 

Tym zestawem dostaniesz bardzo małe pole widzenia. Znajdź sobie w internecie kalkulator pola widzenia (np. taki), wpisz parametry zestawu i zobacz, które DS'y zmieścisz w polu. 

 

Bardzo ogranicza Cię ten montaż, na którym nie dasz rady robić długich ekspozycji, więc zostają Ci do obserwacji/fotografowania tylko najjaśniejsze DS'y np. z Katalogu Messiera.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz co masz, korzystaj z tego. Nawet jak efekty będą słabe (choć jestem pewny, że jak sofcisz jakąś jasną planetarkę, postackujesz materiał i zobaczysz co wyszło, to i tak zrobi na Tobie wrażenie, choć będzie dalekie od ideału), to czegoś tam się dowiesz, nabierzesz doświadczenia i wtedy będziesz ewentualnie mógł bardziej świadomie myśleć o roszadach sprzętowych.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.06.2024 o 17:18, DanseMacabrePL napisał(a):

zamienił stryjek siekierkę na kijek ;) z tym "współgraniem" sprawa nie jest taka oczywista i można się nie przejmować aż tak bardzo. To może miało jakieś znaczenie 15 lat temu, ale nie dziś. Współcześnie prawie wszystkie kamery mają piksele w przedziale 2.4-3.76, co powiedzmy sobie wprost - nie jest wielką różnicą. Wobec braku wyboru można się skupić w zasadzie na wielkości matrycy. Bo nawet parametry dynamiczne matryc są obecnie zbliżone (piszę o CMOSach z ostatnich 3-4 lat). Różnica sprowadza się do tego jak będziesz stackować materiał.

Masz przyzwoitą kamerę, zastanawia mnie po co szukasz dziury w całym, zamiast jej używać? Wsadź to do teleskopu, naucz się używać, wskazówki masz powyzej, a jak zacznie brakować pola, to dokup ASI533MM lub 2600MM. Kolorowa kamera planetarna przyda się zawsze do czegoś, choćby do lunetki dającej szerokie pole do przeglądu nieba. Jak chcesz na coś wydać kasę, to zdecydowanie zainwestuj w montaż.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, lkosz napisał(a):

zamienił stryjek siekierkę na kijek ;) z tym "współgraniem" sprawa nie jest taka oczywista i można się nie przejmować aż tak bardzo. To może miało jakieś znaczenie 15 lat temu, ale nie dziś. Współcześnie prawie wszystkie kamery mają piksele w przedziale 2.4-3.76, co powiedzmy sobie wprost - nie jest wielką różnicą. Wobec braku wyboru można się skupić w zasadzie na wielkości matrycy. Bo nawet parametry dynamiczne matryc są obecnie zbliżone (piszę o CMOSach z ostatnich 3-4 lat). Różnica sprowadza się do tego jak będziesz stackować materiał.

Masz przyzwoitą kamerę, zastanawia mnie po co szukasz dziury w całym, zamiast jej używać? Wsadź to do teleskopu, naucz się używać, wskazówki masz powyzej, a jak zacznie brakować pola, to dokup ASI533MM lub 2600MM. Kolorowa kamera planetarna przyda się zawsze do czegoś, choćby do lunetki dającej szerokie pole do przeglądu nieba. Jak chcesz na coś wydać kasę, to zdecydowanie zainwestuj w montaż.

W montaż aktualnie nie chce inwestować, bo do 2 lat wyprowadzę sie z bloku do domu i wtedy prawdopodobnie będę celował w dobsona.

 

Jeszcze takie pytanie trochę poza konkursem warto do tego maka dokupić takie ustrojstwo? 
 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2030&lunety=Nasadka z czka k towa lustrzana 90 2 GSO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, DanseMacabrePL napisał(a):

Jeszcze takie pytanie trochę poza konkursem warto do tego maka dokupić takie ustrojstwo? 
 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2030&lunety=Nasadka z czka k towa lustrzana 90 2 GSO

kątówki używa się tylko do wizuala w teleskopach niebędących newtonami. Do astrofoto nie warto, pogarsza obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.