Skocz do zawartości

Kompletny zestaw do DS-ów - merytoryczne wsparcie potrzebne :)


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie sam sobie odpowiedziałem. Na fotce Omegona widać, że to jest akumulator LiFePo4 o pojemności 60Ah. 

Aku o takiej pojemności to wydatek ok. 1000 złotych.

Można taniej bo znalazłem np. taki;

https://www.hermesplus.pl/pl/p/Akumulator-Volt-LiFePO4-12%2C8V-60Ah-60A-bezobslugowy-BMS/23122909?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwp4m0BhBAEiwAsdc4aIOdsVu0DlRpgh-1Kh4qjnQJTv-m6ANLlNr0XzkhomTfm3lKYq32jBoC-U4QAvD_BwE

 

Ale jest podejrzanie lekki...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że spamuję własny temat, ale informacyjnie - poszły konie po betonie - kupiony ASIAir Plus i aku LiFePo4 60Ah.

To pozwoli przetestować współpracę ASIAir z moim Takiem EM200. Jeśli się połączą - cacy. Jeśli nie - Takahashi pójdzie na sprzedaż.

O postępach będę donosił. W kolejnym kroku - kamerka. Dylemat mono czy kolor jeszcze nie rozstrzygnięty.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt rozstawiony i zaczynam rozbiórkę starego setupu, żeby wkrótce zmontować nowe okablowanie w oparciu o  ASIAr. Niestety, ASIAir dostarcza poczta i się jej nie spieszy, jeszcze nie dotarł.

Dotarł natomiast akumulator i ładowarka do LiFePo4. Podłączyłem i sie właśnie ładuje.

Ciekawa rzecz, jeśli chodzi o akumulator. Wielkość identyczna jak ołowiowego 40Ah. Pojemność o połowę większa, masa o połowę niższa. Mój ołowiowy waży 13kg, ten nowy waży 6kg. 

I co najciekawsze, łączę się do niego poprzez apkę i bluetooth (sic!) i od razu widzę jaka jest kondycja i stan naładowania... To niespodzianka...

 

Pytanko mam dotyczące zasilania StarAdventurer. Kupiłem powerbank, głównie pod telefon/tableta do ASI, ale chciałem sprawdzić, czy mogę z niego realizować zasilanie po USB mojego SWSA..

I okazuje się, że mogę, ale przez kilka minut. Potem się power bank wyłącza. Czy może chodzić o to, że pobór prądu jest na tyle niewielki, że powerbank faktycznie sie wyłacza bo "doszedł do wniosku", że urządzenie jest naładowane?

Można to jakoś obejść? Podpowiedzcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

I jeszcze jedno dość istotne pytanko.

Akumulator po naładowaniu będzie miał napięcie na wyjściu ok. 14,8V

Napięcie w naładowanym aku kwasowo ołowiowym to ok. 12,6V

Czy moge montaż zasilić wprost takim wyższym napięciem?

 

 

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@count.neverest, bardzo dziękuję za szczegółowy feedback - serio :)

Przeczytałem na spokojnie jeszcze raz, i przyznaję rację - za daleko poleciałem z retoryką, i bardzo za to przepraszam. Nie jest moim celem pozowanie na eksperta (dlatego m.in. podkreślam np. mój analfabetyzm matematyczny), ani deprecjonowanie innych rozmówców. Nie manipuluję też, czy raczej - nie robię tego świadomie, po prostu taki mam styl pisania. Mimo tego staram się trzymać merytoryki, a nie robić show.

Co do przytaczania przykładów z forum amerykańskiego - nie uważam, że zachodnie jest lepsze. Gdyby podobne tematy pojawiły się na jakimś polskim forum, to bym je cytował.

Linki przytoczyłem właśnie po to, żeby czytający wątek je sprawdzili, i żeby nie tworzyć wrażenia, że przedstawiam moją wiedzę.

Co do zignorowania przeze mnie wątku o porównaniu mono i OSC, tego z kalkulatorem - nie, nie zignorowałem go. Znalazłem ten wątek na CN jeszcze w piątek, zanim go podlinkowałeś tu na forum, i uważam, że jest świetny (to dzięki niemu spróbowałem jeszcze raz zestackować moją M101, trybem SuperPixel, i efekt jest wg mnie super). Ale dotyczy on głównie porównania mono i OSC, a mój post, który Cię wzburzył, dotyczył stwierdzeń o transmisji filtrów OSC i nieprzydatności nakładania się zakresów RGB w masce Bayera - dlatego do wątku z kalkulatorem się nie odniosłem.

Ale przyznaję, można ten mój tekst odebrać tak, jak Ty go zinterpretowałeś - więc posypuję głowę popiołem, postaram się nad tym popracować :) Pozdrawiam :) (i już nie wcinam się autorowi w wątek :) ).

EDIT po chwili refleksji - do przeprosin dołączam też kolegę @dobrychemik . Obu was potraktowałem z buta zbyt daleko idącą retoryką, więc obu też w tym miejscu przepraszam :)

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, Loki napisał(a):

I jeszcze jedno dość istotne pytanko.

Akumulator po naładowaniu będzie miał napięcie na wyjściu ok. 14,8V

Napięcie w naładowanym aku kwasowo ołowiowym to ok. 12,6V

Czy moge montaż zasilić wprost takim wyższym napięciem?

 

Pytanie już nie istotne. Teoria jedno, praktyka drugie. Po pełnym naładowaniu aku, na wyjściu miernik pokazał 12,9V więc nie miałem obaw podłączyć napęd. Dioda zasilania świeci, lunetka jest podświetlona, nic więcej nie sprawdzę dopóki nie znajdę sterownika do montażu lub nie podłączę ASIAir (o ile zechce się z montażem dogadać).

Doradzicie coś z tym zasilanie do SWSA?

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ja obecnie mam taki setup:

Asiair Plus

Asi 533MC Pro

Asi 120mm

Zwo EAF

Star Adventurer

Dwie grzałki

Kabelkologia:

Eaf, 120mm podpięte do 533MC

533MC (-10C) podpięta do zasilania asiair ("port1")

StarAdventurer zasilanie ("port2"), data - USB A - USB B

grzałka refraktor (port3 - 15%)

grzałki scope guaiging (port4 - 10%)

 

Na zasilaczu 3A działa to bez problemu, pod warunkiem, że grzałki włączane po schłodzeniu kamerki do docelowej temp. i ustawione na 15%, 10%.

Jak grzałki na więcej, to zdarzały się restarty asiair, czekam na zasilacz 5A, powinno być lepiej.

 

Jak podłączłem zasilanie z akumulatora AGM 12V 17Ah, nie było żadnych problemów, pomimo tego, że często w necie było o tym, że nie powinno się zasilać montażu z asiair.

 

Niestety nie przetestowałem jak długo taki aku jest w stanie zasilić zestaw. Słaba pogoda i ostatnio bywało tak, że udało się zrobić PA po czym jedno zdjęcie 300sec i po sesji 😞

Dzisiaj liczę na więcej bo od wielu dni zero chmurek, ale nie przetestuję aku bo żal ryzykować jak tylko 4h szansy.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Dzięki za informacje co do Taka. Też mam nadzieję, że odpali. Wydaje się, że mam wszystko co potrzebne, żeby się dogadał... Dzięki za screeny, bo choć półnetu przeszukałem do to informacji o prędkości na porcie nie dotarłem.

 

Druga zagadka, czy ASIAir obsłuży moją kamerkę guidującą, ATIK Titan. Dosyć wiekowy sprzęt...

 

A co do SWSA to chciałem go zasilić z powerbanku i nie kumam dlaczego nie chce działać. Po podłączeniu SWSA do powerbanku, działa przez minutę lub dwie, a potem się powerbank wyłacza i SWSA siłą rzeczy też.

ASIAir nie będe używał z SWSA bo będzie zamontowane na dużym zestawie. Chciałem baterie paluszki zastąpić powerbankiem, ale to nie działa z powyżej podanych powodów.

Domyślam się, że przyczyną jest niski pobór prądu i powerbank traktuje to jak "zakończenie ładowania" i sie wyłącza. Zapytałem, bo przypuszczam, że nie jest to odkrywcza myśl, żeby zasilać SWSA z klasycznego powerbanku i miałem nadzieję, że ktoś się z takim problemem już spotkał.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Loki napisał(a):

A co do SWSA to chciałem go zasilić z powerbanku i nie kumam dlaczego nie chce działać. Po podłączeniu SWSA do powerbanku, działa przez minutę lub dwie, a potem się powerbank wyłacza i SWSA siłą rzeczy też.

Na 99.9% powerbank wyłącza się bo za niski pobór, mam taki powerbank który dokładnie tak robił z ESP32 które ustawiałem, że miało "usypiać" po 30sec. na 5 min i po kulkunastu sekundach powerbank się wyłączał. Więc albo powerbank który nie ma tej opcji, albo paluszki 🙂
Asiair to do guidingu obsługuje tylko kamerki ZWO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, vroobel napisał(a):

Idę o zakład, że nie. Nie z powodu wieku, ATIK to nie ZWO. 

 

No to dobrze, że się nie zakładałem, bo bym przegrał. Faktycznie. Ni słychu, ni widu. ASIAir w dupie ma mojego Atika...

Szkoda. Kupiłem już ASI 120MM mam nadzieję, że poczta polska zdąży przed weekendem bo ostrze sobie zęby na testy pod niebem. O ile montaż ruszy... ale to będę wiedział za godzinę lub dwie.

Dziękuję za info. Dzięki temu co napisałeś zdążyłem kupić guider przed 15-tą, jest szansa, że dzisiaj wyruszy w podróż. Kurierzy Poczty potrzebują kilku dni, żeby dojechać. Konie muszą po drodze wypoczywać...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż ruszył. Przez pierwsze pół godziny za cholerę nie chciał. A potem ciul ruszył. NI stąd, ni zowąd, przy którejś iteracji różnych działań, kiedy w zasadzie już ręce załamałem, nagle się wziął i bez bólu połączył. Kamień z serca. Jak przyjdzie guider, będzie można focić.

Niestety, bez plate solve, bo oczywiście Canon R3 z ASIAir gadać nie chce. Dupa i tyle. Czarna i dalmatyńska. No ale skoro montaż ruszył, to lada moment po niedzieli kupię kamerę główną i zestaw będzie prawie kompletny. Na początek z 400-tką Canona, a potem się zobaczy.

Pierwsze wrażenia z ASIAir, poza początkową nerwówką, że montażu nie widzi, bardzo pozytywne. Na tyle, na ile byłem w stanie coś potestować. Robi slew w zadane miejsce. Po naciśnięciu przycisku na wirutalnym pilocie przesuwa rozkręca silniki, ale działają przez jakieś 5 sekund. Potem silniki stają i zaś trzeba przycisną wirtualny przycisk. Nie wiem, czy to zamierzone, czy efekt "współpracy" z tym modelem montażu. Wygodnie się go obsługuje nawet z małego ekraniku telefonu. Sprawdzałem na dwóch, starszym i nowszym, na obydwu działa bardzo sprawnie.  Interfejs jest gotowy do pracy szybko. Estetycznie i raczej funkcjonalnie zrobiony. Wiecej wrażeń wrzucę, gdy zacznę wykorzystywać w szerszym zakresie. Plate solve i guiding jeszcze przede mną.

 

Dziękuję wszystkim za wsparcie i będę informował o przyszłych "sukcesach."

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na liście do Asiair Plus nie ma Canon R3, ale są RP,R,R5,R6,Ra, chyba aż tak się R3 nie róźni od pozostałych R-ek.

Ja na USB bez problemu używałem R5 z Asiair Plus.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niestety, bez plate solve, bo oczywiście Canon R3 z ASIAir gadać nie chce. Dupa i tyle. Czarna i dalmatyńska. No ale skoro montaż ruszył, to lada moment po niedzieli kupię kamerę główną i zestaw będzie prawie kompletny. Na początek z 400-tką Canona, a potem się zobaczy.

 

Przecież pisałem, że z R3 nie ruszy. Tak samo z R7, R10 czy R50. A różnica jest w sofcie, bo od wydania R7 był inny i już z ASI Air żaden nowszy od R6 Canon nie rusza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla prób z Canonem przy braku komunikacji sugeruję wyłączyć 'GoTo Auto-Center', bo to właśnie odpowiada za plate solve. 

 

 

Screenshot_20240703-193934.thumb.jpg.ed77bd778d8ecbd7ca5700b273bc2588.jpg

 

 

A poza tym, w ręce mi wpadło szkiełko Tamron 17-35mm F/2.8-4 Di OSD - wcześniejsze 28mm to za duża ogniskowa do ogarnięcia obłoków srebrzystych. Do jakości stałki Sigmy mu pewnie trochę brakuje, niebawem jednak się przekonam, jak pracuje z kamerą APS-C. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, vroobel napisał(a):

Dla prób z Canonem przy braku komunikacji sugeruję wyłączyć 'GoTo Auto-Center', bo to właśnie odpowiada za plate solve. 

 

Tak też zrobiłem, gdy się zorientowałem, że to automat, który po slew robi fotkę i plate solve.

Zmontowałem już wszystko na szerokiej szynie Vixena. Ładnie nie jest, bo przejściówka RS232 na USB jest spora i utrudniała estetyczne rozmieszczenie puszki z zasilaniem i ASIAir, ale działa. Potężna zaleta, że komputerek, jest na głowicy. Wcześniej montaż ciągnął dwa kable. Szczególnie bolesne było USB bo gruby kabel ze wzmacniaczem musiał dotarczyć sygnał do lapka w samochodzie.Teraz wisi jeden kabelek od zasiania puszki, z niej wychodzą krótkie kabelki do grzałek, kamer i komputerka. Żyć, nie umierać.

Mam nadzieję, że poczta ma rozstawne konie i paczka z guiderem w piątek dotrze. Na razie wpadła w ciemną dziurę, czyli nową, wielką, nowoczesną sortownię poczty w miejscowości Ciemne. ASIAir spędziła w niej 36 godzin.... Ciekawe ile 120MM będzie się tam kisić.

 

Dzięki połączeniu bluetooth z akumulatorem wiem, że montaż żre do 1,8 Ampera przy slew. W trycie prowadzenia i przy działającym ASIAir nie wiem ile, bo apka pokazuje 0A. Najwyraźniej prąd jest mały... Zobaczymy jak będzie z guiderem i grzałkami.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120MM mało pobiera, grzałki już sporo więcej. Dwie grzałki ustawione na 10% i 15% zjadają ponad 1A.

Nie wiem gdzie zamawiałes, ale jak pocztą polską to pewnie w teleskopy. Taki tip na przyszłość mają taką pozycję jak "Inpost - dopłata do wysyłki do Paczkomatu Inpost" - 10zł.

Ostatnio to odkryłem, bo tak jak Ciebie strasznie mnie irytowało na oczekiwanie na przesyłkę pocztą konną 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Andre7 napisał(a):

120MM mało pobiera, grzałki już sporo więcej. Dwie grzałki ustawione na 10% i 15% zjadają ponad 1A.

Nie wiem gdzie zamawiałes, ale jak pocztą polską to pewnie w teleskopy. Taki tip na przyszłość mają taką pozycję jak "Inpost - dopłata do wysyłki do Paczkomatu Inpost" - 10zł.

Ostatnio to odkryłem, bo tak jak Ciebie strasznie mnie irytowało na oczekiwanie na przesyłkę pocztą konną 🤣

Muszę odszczekać, bo przy okazji zakupu guidera okazało się, że poczta wynalazła koło. Guider już do mnie dotarł. Rekord. 18 godzin od złożenia zamówienia. Brawo Poczta! 

Mi najbardziej pasuje inpost, bo nie jestem uziemiony pod konkretnym adresem. Przy obydwu zamówieniach na teleskopy.pl szukałem innej opcji wysyłki i albo coś się zmieniło, albo starość, nie radość - ślepnę i przegapiłem tę opcję.

Duży plus dla Teleskopy.pl, bo błyskawicznie pakują towar i robią list przewozowy. 

 

Grzałki mam własnej roboty. Ustawione są na 100% bo to prosta drabinka rezystorów zrobiona wg tutoriala z naszego forum. Apka akumulatora pokazuje przy nich 0% więc łącznie biorą mniej niż 0,5 ampera. Na razie aku 60Ah jest totalnie przewymiarowany i pociągnie ze trzy albo cztery noce. Myślę, że największym wydatkiem energetycznym nowego setupu będzie ASI2600. Zobaczymy, gdy kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Loki napisał(a):

Przy obydwu zamówieniach na teleskopy.pl szukałem innej opcji wysyłki i albo coś się zmieniło, albo starość, nie radość - ślepnę i przegapiłem tę opcję.

Nie przegapiłeś, bo nie ma tego jak "opłaca" się zamówienie, ta opcja jest dostepna jak każdy inny towar i trzeba dodać do koszyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andre7 napisał(a):

Nie przegapiłeś, bo nie ma tego jak "opłaca" się zamówienie, ta opcja jest dostepna jak każdy inny towar i trzeba dodać do koszyka.

O kurczaczki. Na to bym nie wpadł. Super. Dziękuję. Na pewno się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Idiota jestem. Byłem tak pewien, że Atik Titan jest spięty z lunetką guidującą przez nosek 1.25", że zamawiając wczoraj guider nawet tego nie sprawdziłem. Guider przyszedł, biorę się za montaż i dupa. Ni ma noska - nie ma jak się spiąć. Na szczęście te 8 lat temu moje astro hobby przekroczyło masę krytyczną i po zrobieniu rewizji w piwnicy znalazłem jakiś stary, zapomniany nosek pasujący do gwintu lunetki.

Mój serdeczny kumpel, modelarz z zamiłowania, zwykł był mawiać, że jeśli warsztat modelarski przekroczy masę krytyczną, to nagle się okazuje, że kolejny latający model można złożyć niczego nie kupując, bo wśród wszystkich gratów znajdą się wszystkie potrzebne części. Ja dzisiaj w gratach znalazłem nosek. Humor i szansa na weekendowe testy uratowana :)

 

Zestaw zmontowany, guider wstępnie wyostrzony na odległym krajobrazie. Gwiazd raczej ani grama tego wieczoru nie będzie więc go lepiej nie wyostrzę, ale jakiś punkt startowy jest. Ustawię kamerkę guidującą jako główną i spróbuję zrobić plate solve jeśli się pojawią jakieś gwiazdy. Jak to się uda, to spróbuję procedury ustawienia na polarną. Zobaczymy jak to wyjdzie. Z balkonu nie widzę północy, więc na testy balkonowe ustawienie procedurą "bezlunetkową" to jedyna opcja. 

C.D.N.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Odnotuję dla potomności, gdyby ktoś, kiedyś również borykał sie z podłączenie Takahashi do ASIAir.

 

Jeszcze zanim kupiłem AA, czytałem sporo, czy da się podłączyć montaże Takahashi. Natknąłem się na wątek z linkiem do kabla, który ma wbudowaną elektronikę i łączy interfejs RS232 Taka z USB, używając protokołu FTDI (cokolwiek to znaczy). Zamówiłem ten kabel niezwłocznie. Na wszelki wypadek, gdyby ten co mam nie zadziałał.

Kabelek dzisiaj przyszedł - prosto z Chin - sprawdziłem - DZIAŁA!!!

 

Link:

Kabel Takahashi USB RS232 FTDI USB RS232 do Mini Din kabla męskiego 4P do USB-TRS02320 przyłączeniowego Temma do PC - AliExpress 7

 

Ma tę zaletę, że z jednej strony wtyczka USB - minimalnie większa od typowej, z drugiej jest PS2, które wchodzi w puszkę montażu. Stary kabel, z jednej strony ma wtyczkę PS2, z drugiej klasyczną wtyczkę szeregową. Do tego dochodzi przejściówka z gniazdem szeregowym i wtykiem USB. Duże to i gabarytowo słabo się łączy z USB. Nie może wisieć z portu USB, bo za duże, za ciężkie, aż się prosi o problemy. Musi być gdzieś przypięte np. do szyny więc pogodzenie z AA i całą resztą, która na głowicy wisi, zdecydowanie trudniej wykonać. Stary kabel poszedł więc do skrzynki z przydasiami, nowy już przypięty do szyny VIxena wraz z AA i całą resztą popierdółek.

Zostawiam link, może ktoś kiedyś będzie potrzebował. 

 

Edytowane przez Loki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zdechło... wszystko pięknie działało i zdechlo. Jakby montaż przestał prowadzić. Guiding się zjebał,  kreski zamiast gwiazd. Niby wszystko działa.  Komunikacja jest, robię slew z aplikacji ale guiding się włącza, zaczyna gubić gwiazdy i się wyłącza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... chyba chodzi o meridian flipa... AA miał ustawione  wyłączanie trackingu na 5min przed flipem. A flipa ciul nie zrobi chyba bez głównej kamery.  A głównej nie ma bo nie gada z canonem... Dałem na 0 min i guiding wrócił... Obaczym co dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.