Skocz do zawartości

Messier 27


krzysztofmcgaywer

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli w białe noce też się da :) Nie znam się więc zapytam: ta "jasność" (brak wyczernienia tła), to właśnie przez te białe noce? Mi brakuje tej "czarności" właśnie. Z ciekawości pozwoliłem sobie zmienić Black level w GIMP (efekt w załączniku). Moim zdaniem, takie przyciemnienie jest wizualnie ładniejsze dla oka, ale pojawiają się inne wady (taki gradient na brzegach mgławicy)... 

BTW: fajny materiał do zabawy. Podoba mi się.

punkt-czerni.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Shuwar napisał(a):

 Nie znam się więc zapytam: ta "jasność" (brak wyczernienia tła), to właśnie przez te białe noce?

Szczerze to niewiem.

 

7 minut temu, Shuwar napisał(a):

pojawiają się inne wady (taki gradient na brzegach mgławicy)

Pobawiłem się kontrastem i wyszło coś takiego:

 

M27.png.163600459110813d019fd8b7c4c40917.png

 

Tło przycieminiłem, ale mgławica pozostała prawie bez zmiany.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyprane w Persilu albo innym wybielaczu 🙂 Gwiazdki trochę pojechane, szum, chyba za bardzo wykropowane no i najważniejsze - mało materiału (nie piszesz ile)  EDIT: (100 x 5 sek - prawie nic) ale nie ma "motylka". Materiał ma potencjał tylko trzeba więcej. Z jednej nocy to teraz raptem 2.5 godziny. Dużo za mało. 

 

5 minut poprawiania w PI i wychodzi coś takiego - robiłem to bardzo "bylejak" co zresztą widać. 🙂 

M27forum.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Zrób na próbę 5000 klatek po 1 sekundzie :)

Jak pogoda pozwoli...

 

1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

chyba za bardzo wykropowane no

Tu akurat racja. Na brzegach pojawiły mi się po zestackowaniu dziwne pojaśnienia, plamy, itp.

 

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

mało materiału (nie piszesz ile)

tyle:

1 godzinę temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

100x5s

 

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

trzeba więcej

Mam w planach dorobić jeszcze kilkaset klatek tylko teraz pogody niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dozbierać jeszcze trochę klatek. 

 

Sama mgławica bardzo mi się podoba. Gwiazdki już niekoniecznie 🙂

Gwiazdki wyszły strasznie pojechane. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że mgławica przemieszczała się w kadrze. No cóż. W ciągu 30 minut mgławica przeszła przez połowę kadru i musiałem ją od nowa wyśrodkowywać. Niewiem czy tylko mi się tak wydaje, ale gwiazdy są chyba mniej pojechane z prawej strony? Gdyby nie te gwiazdki to byłbym bardziej zadowolony z efektu (chociaż mocno się cieszę z tego co udało mi się osiągnąć). 

 

700x5s + darki (50), biasy(50) i flaty(30).

 

M27finallwersion.png.3d0b4a13d8a7dcdb400a3865e322ef39.png

Edytowane przez krzysztofmcgaywer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

...

Gwiazdki wyszły strasznie pojechane. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że mgławica przemieszczała się w kadrze. 

...

 

Zdecydowanie nie. W procesie stackowania jest alignacja i kadry są nakładane na siebie. Klatki 5 sek więc raczej można wykluczyć błąd prowadzenia. Po lewej jest zdecydowanie gorzej.

 

Dość enigmatycznie piszesz o teleskopie. Domyślam się, że to Newton. No to kolimacja leży. Plus pytanie czy masz korektor komy - w Newtonach raczej potrzebny ale i tak porównując gwiazdki w prawym dolnym rogu z pozostałymi to... kolimacja, kolimacja, kolimacja.

 

 

EDIT: nic nie piszesz o montażu. Czyżby te 5sek było wymuszone, że to na statywie? W tej skali tak się nie da. Ale i tak kolimacja leży.

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Dość enigmatycznie piszesz o teleskopie. Domyślam się, że to Newton

Tak to Newton. Dokładnie ten:

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-do-gso-dobson-10-f-5-m-crf?q=GSo+10&from=listing

 

48 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

kolimacja, kolimacja, kolimacja.

Rzeczywiście kolimacja była kiepska. Już ją poprawiłem.

 

48 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

nic nie piszesz o montażu

 Mam taki tylko wersję pod 10 calową tubę:

 

https://deltaoptical.pl/zestaw-synscan-do-dobson-12?from=listing

 

Dzięki za wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

....

Rzeczywiście kolimacja była kiepska. Już ją poprawiłem.

....

 

 

Czym? Jak? Kolimacja Newtona do astrofotografii jest jedną z trudniejszych i na pewno sam laser nie wystarczy. Sam teleskop też najpewniej wymaga upgradeowania do fotografii - np. oryginalny pająk to jakaś zgroza. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym to widział:

 

m27krzysztofmcgaywer.jpg.47f0d5f5df7f8229bc49e974c34116ba.jpg

 

Dekonwolucja (chyba troszkę przesadzona jak teraz patrzę na gwiazdy, ale nie chce mi się już poprawiać) w ImPPG, plus NoiseXterminator i jakieśtam krzywe i inne kontrasty i saturacje w Affinity Photo.

 

Swoją drogą - ImPPG robił coś dziwnego z kolorami, więc dekonwolucja była na obrazku czarno białym, którego potem użyłem jako luminancji.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Czym?

Kolimatorem laserowym i śrubokrętem

 

4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Jak?

Kręcąc odpowiednimi pokrętłami

 

🙂

 

4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Kolimacja Newtona do astrofotografii jest jedną z trudniejszych i na pewno sam laser nie wystarczy.

A co jeszcze trzeba zrobić po kolimacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Laserem, śrubokrętem i odpowiednimi pokrętłami. Zrobiłeś conajwyżej wstępną kolimację. Odpowiedź będzie na tym samym poziomie. Zajrzyj do odpowiednich źródeł i opisów kolimacji Newtona.  

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.