Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie o teleskop słoneczny Lunt vs Coronado


Jacek1977

Pytanie

Hej 

     Odwiedził mnie wczoraj kolega Krzysiek z naszego forum i miałem okazję popatrzeć przez teleskop słoneczny lunt o zawrotnej aperturze 40 milimetrów.

     No i co tu dużo pisać, opad szczęki co pokazało to maleństwo na naszej gwieżdzie. Z nasadką bino to już było szaleństwo 🙂

     Oczywiście tak jak można było przypuszczać zaczynam kombinować aby sprawić sobie taką maszynkę na słoneczko.

     Na rynku są dostępne teleskopy marki Lunt i Coronado. Ten pierwszy słabo dostępny, drugi jest do kupienia.

Ceny są mniej więcej porównywalne.

     Pytanie do bardziej obeznanych w temacie, który z tych dwóch byście polecili bardziej? Czym się różnią bo jestem kompletnie zielony w tym temacie? Pozdrawiam 

     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej 

     Odwiedził mnie wczoraj kolega Krzysiek z naszego forum i miałem okazję popatrzeć przez teleskop słoneczny lunt o zawrotnej aperturze 40 milimetrów.

     No i co tu dużo pisać, opad szczęki co pokazało to maleństwo na naszej gwieżdzie. Z nasadką bino to już było szaleństwo 🙂

     Oczywiście tak jak można było przypuszczać zaczynam kombinować aby sprawić sobie taką maszynkę na słoneczko.

     Na rynku są dostępne teleskopy marki Lunt i Coronado. Ten pierwszy słabo dostępny, drugi jest do kupienia.

Ceny są mniej więcej porównywalne.

     Pytanie do bardziej obeznanych w temacie, który z tych dwóch byście polecili bardziej? Czym się różnią bo jestem kompletnie zielony w tym temacie? Pozdrawiam 

     

Tylko Lunt. A dlaczego? Polecam poczytać na cloudynights-ach. Szczególnie, jak kupisz niechcący zły egzemplarz, tudzież wkręcisz się w temat fotografii słońca. Powodzenia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, na wstepie Jacek dzieki za wspolne obserwacje😀. Wywołany trochę do tablicy poczulem się w obowiązku napisać kilka słów o tym konkretnym egzemplarzu

Lunta😀. Teleskop był wybrany przez Wolfganga z TS oraz sprawdzony z Kolegami z mojego pobliskiego obserwatorium. Niedawno miał zmieniony filtr blokujący na inny dedykowany, wykonany na zamówienie. Moim zdaniem w porównaniu do orginalu delikatnie poprawiło to kontrast i podniosło jasność obrazu (z tego, co pisali na CN, to w pelni wycina bliskie IR, którego piki puszcza orginał oraz ma wyższą transmisję dla pasma HAlpha). Jaśniejszy obraz nie przeszkadzał przy obserwacji z małym powiększeniem, a z bino przy ok 80x i wiekszych powerach w mono (80x, ~110x) obraz był nadal wystarczająco jasny i przyjemny w odbiorze. W orginale było trochę ciemno jak dla mnie przy ok 110x. Podsumowując, maly, ale wariat dający niesamowitą radochę z obcowania z obserwacji.

 

P.S.

Co do Coronado, też brałem go pod uwagę. Ba, nawet prawie już kupiłem używke, ale z analizy moich porównań i indywidualnych preferencji, doświadczeń Kolegów oraz opinii w sieci wybrałem Lunta. Nie neguje Coronado, ale w tym przedziale aperturowym to właśnie Lunt najbardziej przypadł mi do gustu z dostępnych mi sprzętów do HAlpha.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W sensownym przedziale cenowym to ten lunt jest nie do pobicia , Coronado PST bym raczej odpuścił. Przy większym budżecie można już iść w Coronado w wersji Etalon 60mm ( pełnoaperturowy ) +  BF10-15 zamontowany na refraktorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 15.07.2024 o 23:58, KrisJot napisał(a):

Hej, na wstepie Jacek dzieki za wspolne obserwacje😀. Wywołany trochę do tablicy poczulem się w obowiązku napisać kilka słów o tym konkretnym egzemplarzu

Lunta😀. Teleskop był wybrany przez Wolfganga z TS oraz sprawdzony z Kolegami z mojego pobliskiego obserwatorium. Niedawno miał zmieniony filtr blokujący na inny dedykowany, wykonany na zamówienie. Moim zdaniem w porównaniu do orginalu delikatnie poprawiło to kontrast i podniosło jasność obrazu (z tego, co pisali na CN, to w pelni wycina bliskie IR, którego piki puszcza orginał oraz ma wyższą transmisję dla pasma HAlpha). Jaśniejszy obraz nie przeszkadzał przy obserwacji z małym powiększeniem, a z bino przy ok 80x i wiekszych powerach w mono (80x, ~110x) obraz był nadal wystarczająco jasny i przyjemny w odbiorze. W orginale było trochę ciemno jak dla mnie przy ok 110x. Podsumowując, maly, ale wariat dający niesamowitą radochę z obcowania z obserwacji.

 

P.S.

Co do Coronado, też brałem go pod uwagę. Ba, nawet prawie już kupiłem używke, ale z analizy moich porównań i indywidualnych preferencji, doświadczeń Kolegów oraz opinii w sieci wybrałem Lunta. Nie neguje Coronado, ale w tym przedziale aperturowym to właśnie Lunt najbardziej przypadł mi do gustu z dostępnych mi sprzętów do HAlpha.

Hej 

     Krzysiek, te wspólne obserwacje z tobą zazwyczaj kończą się tragicznie dla mojego budżetu. Zazwyczaj kończą się dla mnie kolejnymi zakupami astronomicznymi😉

     Trochę poczytałem i jeżeli chodzi o zakup teleskopu słonecznego to będzie to Lunt. Tylko trzeba coś upolować z giełdy bo cena tego cacka w przełożeniu na aperture jest iście kosmiczna.

     Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 15.07.2024 o 23:58, KrisJot napisał(a):

(...) Niedawno miał zmieniony filtr blokujący na inny dedykowany, wykonany na zamówienie.(...)

 

Możesz coś więcej napisać?

 

Tu nie ma za bardzo alternatyw. W kątówce Lunta można wymienić "niebieski filtr" na coś innego ale sam bloker zostaje ten sam. Inna kwestia to to, że kątówka BF Coronado dała mi lepsze obrazy z teleskopem Lunta. Kątówka Coronado ma inną charakterystykę pasma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na stronie Beloptik nie widzę w ofercie niebieskiego filtra do Lunta, jest tylko ITF do Coronado. Ogólnie nie widzę sensu specjalnego zamawiania tego filtra w Beloptik skoro jest ogólnie dostępny i do tego jest bardzo tani. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest, też dedykowany do Lunta, przecież go zamówiłem, a drugi egzemparz poszedl do przyjaciela z forum:-). Szczegóły filtra są dostępne tutaj. Mam porównanie orginalu i tego z Beloptik i widzę różnicę. Z tego czytałem na CN Beloptik używa innego gatunku szkła niż orginał i innego zestawu powłok. W sumie pomysl, wymiany zaczerpnąłem od osob obeznanych z tematem. W kwestii taniości i dostęnosci, to nie znalazlem orginału w PL, a ceny z DE wraz z przesyłką byly dosc wysokie, jak za taki kawalek szkielka, więc napisz proszę gdzie je tak tanio widziałeś. Chetnie bym porównał ich specyfikację, moze akurat by sie faktycznie trafił tanszy zamiennik, chociaz jak to w naszym hobby bywa, tenat robija sie o szczegóły. Osobiście też na początku traktowalem ta kwestue z wymiana filtra jako ciekawostkę, ale po testach zmieniłem zdanie.

Szanuje Twoje zdanie, ale rozumiem, że swój osąd opierasz na wnioskach z porownań lub / i z konkretnych testów lub obserwacji.

Podsumowując osobiście jestem zadowolony ze zmiany, zwłaszcza że, umożliwiła mi zabawę z bino (wcześniej obraz był trochę zbyt ciemny). A jeśli Kojega @Pawlik podzieliłby się szczegółami odnośnie tych tanich zamienników, to kto wie, może znalazłby się tańszy zamiennik dla Beloptik "robiący to samo, ale za mniejsze pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sorki, nie doczytałem na stronie Beloptik że są też filtry do Lunta. 

Na stronie Astrohop masz taki filtr: https://www.astroshop.pl/pozostale-czesci-i-akcesoria/lunt-solar-systems-niebieskie-szklo-lunt-20mm-do-filtrow-blokujacych-b400-do-b1800/p,75432

lub na Bresser: https://www.bresser.de/en/Astronomy/Solar-Astronomy/LUNT-Blue-Glass-20mm-for-B400-to-B1800-blocking-filters.html

Wątpię że są to tanie zamienniki, raczej oryginalne od producenta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Jest to zamiennik od Olivera z Beloptik tego "niebieskiego filtra" blokujacego w kątówce od strony obiektywu. Rozmawialiśmy o nim podczas naszej drugiej rozmowy tel :-).

 

Czyli tak jak myślałem, nie jest to BF tylko ten prefilterek. On chyba używał KG3. Mam od niego 2" UV/IR cuta na tym szkle. Szkiełko Lunta to BG38.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, to jest ten, a dokładnie zlokalizowany jest w kątówce od strony obiektywu. Jak piszesz, Beloptik to KG3 z dodatkowymi warstwami, Lunt to BG38.

@Pawlik dzięki za linki, wyglądają na orginały Lunta. Przy nich Beloptik też w sumie nie jest jakoś aż tak drogi. W naszym hobby 300-400zl za filtr to nie jest jeszcze jakiś kosmos, mimo że sprzęt astronomiczny😀.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.