Skocz do zawartości

Achromat 90/600 wraz z montażem azymutalnym za 342zł


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wimmer napisał(a):

teleskop Slokey SkyWays 60090 z montażem azymutalnym i kompletem dodatków kosztował 342,29 zł.

 

Taka cena nawet za akceptowalną (jeśli potwierdzi się w nocy, a jestem dobrej myśli) tubę z soczewką 90mm i solidną torbę wygląda na naprawdę dobry interes ;) 

10-15 lat temu, gdy wszystko było o połowę tańsze, w podobnej cenie był Skylux, który oferował trochę mniej (nie licząc początkowej wersji z ciekawym montażem), a był polecany na początek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej , fajny  opis , a przy tej cenie ten sprzęt faktycznie może mieć sens czy to własnie jako coś na początek jak prawi @Paether czy własnie jako nie wymagający trawelerek na stałe walający się po bagazniku , po przysłonięciu do 70-80 mm będzie zapewne znośny na Księżycu , a na pełnej dziurze z tym F 6,7 daje duzy wachlarz zrenic wyjsciowych czy nawet dość szerokie pole z plosem 32 mm . Cały szpej fajnie upchany w niezłej torbie czyni zestaw wygodnym i poręcznym . Jeśli jakimś drobnym nakładem pracy ATM uda się ciut usztywnić montaż/statyw a pewnie się da może byc całkiem przyjemnie tym sobie lajcikowo obserwować na jakimś wyjezdzie nie przejmując się po drodze że się coś uszkodzi czy coś .

 

Ładnie prezentuję się z tą czerwoną nasadką 😉,  można zestaw uzupełnić tymi okularami Sv bony 68* są lekkie , dość szerokie a przy tym dość poprawne w obrazie , filtr słoneczny i mamy niezły set. 

 

Co do producenta , miałem , mam z nim stycznośc za sprawą małej dachówki 8x32, jedną sprzedałem drugą zostawiłem sobie (jej opis do odnalezienia w Markecie) i własnie tez zaskoczył mnie bardzo na plus uzytymi materiałami i ogólnym wykonaniem lornetki , wszytko fajnie spasowane , czysto wewnątrz itd.

 

życzę duzo miłej zabawy z nabytkiem 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wimmer napisał(a):

Kitowe akcesoria zastępuję lepszymi. Montaż również zastąpię lepszym, ale nadal lekkim - może AZ4. Póki co jednak użyję montażu z zestawu. Będzie ciężko, ale postanawiam go solidniej wypróbować.

 

 

AZ4 nawet na amelinowych nogach jednak juz swoje waży i miejsca zajmuje , oczywiscie załezy jak ma się duży bagażnik i oczekiwania , ale chyba ten zestaw juz ciut nadszarpnąłby lekki charakter zestawu, u mnie role takiego multi trawelerka pełni ruska luneta ZRT 70 F6,5 i z powodzeniem wieszam ją na chinolskim statywie foto K&F, zaś ostatnio nabyłem statyw z głowicą wideo Weifeng 717 i Ci powiem ,ze i kompaktowe to i dość lekkie i serio dość sztywne i na luzie pociśgło by taką tubke 90/600. coś takiego mniej wicej

 statyw Weifeng WF-717, Ravelli - wozek, stabilizator slider - zestaw | Stąporków | Kup teraz na Allegro Lokalnie

a tu podobny 

Temu Poland | Explore the Latest Clothing, Beauty, Home, Jewelry & More

Chińskie portale sprzedazowe obfitują w wiele foto czy wideo statywów i Ci powiem jak poszukać to sa one w fajnych cenach i niezłęj jakości, często własnie w zestawie jest torba pokrowiec i jeśli nie uda się poprawic statywu to ja szedłbym własnie w tym kierunku miast AZ4.

 

PRZEPRASZAM jeśli zanadto pozwoliłem sobie w swych wypowiedziach rozpisać się co ja bym zrobił itd , wszak nie pytałęś o to 😉

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koszy89 napisał(a):

 

PRZEPRASZAM jeśli zanadto pozwoliłem sobie w swych wypowiedziach rozpisać się co ja bym zrobił itd , wszak nie pytałęś o to 😉

 

Ależ skąd! Nie ma za co przepraszać. :) Każda dodatkowa opinia i opis jest cennym wkładem do tematu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten teleskop i wyciąg wysuwa się naprawdę sporo, jaki jest skok min/max i na na jakim wysuwie ostrzy teraz?

Idąc dalej - ciekawe, czy złączka T2 na końcu umożliwiłaby podłączenie kątówki Baadera i nasadki bino:) To byłoby już szaleństwo, które powinno stać się standardem, jak czyni to Askar.

 

A co do ultra małego i stabilnego montażu, to też myślę nad takim do SW102/500 i jesienią coś pokombinuję DIY.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, barti1972 napisał(a):

Fajny ten teleskop i wyciąg wysuwa się naprawdę sporo, jaki jest skok min/max i na na jakim wysuwie ostrzy teraz?

 

No właśnie , gdzie ostrzy na nieskonczoność , bo jak dość głęboko to pytanie czy nie wchodzi w stożek światła 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garść nowych informacji:

 

W dniu 25.07.2024 o 09:10, polaris napisał(a):

Ile waży tuba i czy dobrze widzę, że dovetail ma gniazdo z gwintem 1/4"?

 

Goła tuba waży 1,5kg. Montaż 2kg.
Tak, na spodzie dovetaila jest gwint foto 1/4"

 

22 godziny temu, barti1972 napisał(a):

Fajny ten teleskop i wyciąg wysuwa się naprawdę sporo, jaki jest skok min/max i na na jakim wysuwie ostrzy teraz?

Idąc dalej - ciekawe, czy złączka T2 na końcu umożliwiłaby podłączenie kątówki Baadera i nasadki bino:) To byłoby już szaleństwo, które powinno stać się standardem, jak czyni to Askar.

[...]

 

Na pokazanej już powyżej antenie, w konfiguracji z kątówką dielektryczną Svbony i okularem WO WA66° ostrzy przy wyciągu wysuniętym na 5,2cm. 
Nie rozumiem natomiast o jaki skok min/max chodzi. Wytłumacz proszę.

Wczoraj zrobiłem szybki test na gwieździe. Nie pomyślałem, żeby sprawdzić wtedy wysunięcie wyciągu. Sprawdzę to dziś. Wczoraj skupiłem się na czymś innym - na wykonaniu podstawowego testu na gwieździe. Niestety z braku czasu test przeprowadziłem szybko i przez okno w moim mieszkaniu. 
Skierowałem teleskop na Altaira. Pomimo drastycznego wpływu seeingu oraz pewnie różnicy temperatur objawiających się pływaniem obrazu, falowaniem i przechodzeniem jasnych i ciemnych pręg, sprawdziłem na szybko obraz rozogniskowanego Altaira. Obraz wygląda na całkiem poprawny i jasny. I na rozogniskowanym Altairze nie widziałem aberracji chromatycznej. Nie było jej wokół. Natomiast aberracja była widoczna na poprawnie już zogniskowanej gwieździe. Nie wiem, jak ocenić ilość aberracji. Subiektywnie jest moim zdaniem mała. Nie jest jakąś chmurką wokół, czy otoczką sięgającą na jakąś odległość. Wydaje się być ledwie drobną, obwódką wokół gwiazdy. Gdybym nie wiedział czym jest aberracja chromatyczna i bym jej nie szukał, to prawdopodobnie nie zwrócił bym na nią szczególnej uwagi.
To nie jest jeszcze ostateczna opinia. Muszę wziąć refraktor pod ciemne niebo, gdzie gwiazdy są bardziej wyraźne.

Natomiast co do montażu, to utwierdziłem się w opinii, że jest po prostu bardzo słaby. Tu już nawet nie chodzi o te drgania, czy wręcz trzęsienie się, ale tuba po ustawieniu w azymucie i zakręceniu rączki trochę opada. Nawet jak dość mocno dokręcę, to opada ten centymetr czy dwa w kierunku wyciągu. Jakieś bardziej dbałe poziomowanie nic nie daje. Nie wyobrażam sobie obserwacji planetarnych na tym montażu.

Edytowane przez wimmer
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

refraktory przeznaczone do wizuala zazwyczaj mają duży wysuw wyciągu bo muszą ostrzyć z różnymi kątówkami oraz bez kątówki do obserwacji na wprost. Jeśli mają mały wysuw to do obserwacji na wprost potrzebne są przedłużki. Duży wysuw nie jest więc jakąś specjalną zaletą tylko koniecznością, gdy mają umożliwiać obserwacje bez kątówki

 

teleskopy Newtona mają mały wysuw bo kątówek do niech nie używamy. Jeszcze mniejszy wysuw mają dodatkowe wyciągi do katadioptryków ale tam odsunięcie ogniska możemy regulować przesuwając lustro główne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka drobnych spostrzeżeń, małych plusów i minusów:
 

(-) pod górną śrubką blokującą wyciąg jest jakaś podkładka, która w trakcie pracy wyciągu stopniowo będzie wycierać cyferki po prawej stronie nadrukowanej podziałki wysuwu.
(-) gniazdo szukacza jest dopasowane do stopki red dota, ale jest za ciasne dla stopki standardowej w szukaczu 6x30 typu Sky-Watchera / Celestrona. Stopka wchodzi w gniazdu ciasno tylko do połowy. Trzeba by albo przeszlifować trochę stopkę albo gniazdo.

(+) końcówka śruby mocującej dovetail w siodełku ma plastikowe zakończenie, więc nie kaleczy dovetaila
(+) w instrukcji piszą nawet mądre rzeczy. Oszacowali maksymalne powiększenie na 2,5D, czyli 225x, ale piszą, że większość obserwacji można przeprowadzić z mniejszymi powiększeniami. Piszą, że przy skrajnie wysokich powiększeniach obraz może być za ciemny i mało kontrastowy. Polecają też latarkę czołową z czerwonym światłem. Albo piszą, że do obserwacji DSów niebo musi być ciemne, i że w obserwacjach astronomicznych stan atmosfery ma duże znaczenie... i jeszcze inne prawdziwe rzeczy. 

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w końcu wycelowałem Slokey 60090 w Księżyc i Saturna. Obserwowałem przez okno, może z godzinę. Odnoszę wrażenie, że temperatury były w miarę wyrównane, bo obraz był o wiele mniej turbulentny, niż ostatnio.
Poziom aberracji chromatycznej jest mały. Na Saturnie w powiększeni 100x i 120x powiedziałbym, że znikomy. Już bardziej rzuciła mi się w oczy dyspersja, gdzie widać było czerwno-niebieską obwódkę.

 

Mam też odpowiedź na pytanie @barti1972: Na gwiazdach ostrzy przy wysuwie wyciągu na 5cm.

 

Obserwacje prowadziłem na moim głównym montażu AZ-5 Twilight. Jak wspomniałem, na fabrycznym montażu byłaby to raczej męka.

Zrobiłem zdjęcia Księżyca smartfonem z ręki. I nie jest to wcale łatwe. Starałem się zrobić je tak, żeby było widać jego krawędź:
 

Okular WA66 6mm, powiększenie 100x:

IMG_20240727_002309264_HDR.thumb.jpg.63b16da463559041ac1fc03c09162866.jpg IMG_20240727_002343897_HDR.thumb.jpg.e5a9f6008e51a49a1c4c9d2874fcf19b.jpg 

 

 

Okular BST Explorer ED 5mm (Starguider ED), powiększenie 120x:

 

IMG_20240727_002820367_HDR.thumb.jpg.5d78e03549433f0c4a95b411ac360110.jpg  IMG_20240727_002039963_HDR.thumb.jpg.98274278c63374b8ff8e778f8876f204.jpg IMG_20240727_002214330_HDR.thumb.jpg.001df12bbc64a41cf85c99aa85777f56.jpg

 

Saturn był nadal nisko nad horyzontem. Nie zrobiłem zdjęć, bo smartfonem okazało się to dość trudne. Ciężko ustawić jasność ujęcia. Trzeba by w trybie manualnym, a tu przydałaby się jednak jakiś w miarę porządny adapter. Nie miałem problemu z wyostrzeniem. Pierścienie były ostre, choć w obecnym położeniu mało atrakcyjne ;) Odnoszę jednak wrażenie, że przy powiększeniu 120x obraz Saturna był już trochę ciemniejszy. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że powyżej powiększenia około 150x Saturn byłby za ciemny, ale to wymaga przetestowania. Planuję kupić okular 4mm, więc niebawem pewnie to sprawdzę.

 

pozdrawiam
Wimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.