Skocz do zawartości

Blogi na AF


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

To nowosc w naszym astroswiatku. Prosze potraktowac ja, jako swego rodzaju test.

Mam nadzieje, ze znajdziemy pomysly na to, jak wykorzystac blogi w astronomii i nie tylko.

 

Oto moje startowe pomysly:

 

1. Pamietniki obserwacyjne: dana osoba dzien po dniu pisze o swoich zajecia astro. Material ma walory plotkarsko-edukacyjne. Wszystko zalezy od sposobu, w jaki to osoba bedzie prowadzic. Dzieki mozliwosci dolaczania zdjec moze to byc foto-blog.

 

2. Pamietniki testera: osoba kupuje sprzet, opisuje codzienne doswiadczenia. Cos jak moje Live Recenzje w przeszlosci.

 

3. Astrofotografia: osoba codziennie wrzuca np. kolejne proby fotografowania Marsa opisujac przy tym doswiadczenia praktyczne.

 

4. O dupie M...

 

 

Blogi to tylko narzedzie. Jak i czy w ogole wykorzystamy, zalezy tylko od nas. Ja dalem mozliwosci, reszta zalezy od Was.

 

Przede mna jeszcze tylko tlumaczenie tego systemu. Moze ktos chetny do pomocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, to mamy teraz, najbardziej wypasione forum :banan::helo:

pierwsza myśl. to była, że moze to być tak: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=150110

 

ale już po chwili, widać, że mogą być, ekstra użytecznym "fiuczersem" :notworthy:

 

Fiuczers jest tylko fiuczersem... zobaczymy, co z niego zrobia ludzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiuczers jest tylko fiuczersem... zobaczymy, co z niego zrobia ludzie :)

 

fakt, bo może to być, naprawdę stąpanie po wąskiej ścieżce, w sumie, znakomite narzędzie "wolności", wyrażania swych myśli, przeżyć, zdarzeń, planów, marzeń

Lecz brzemię bierzesz na się ogromne, czy aż tak nam ufasz? :szczerbaty:

a jak wypłynie z nas niepochamowana chęć wyuzdanego ekshibicjonizmu? :szczerbaty: co wtedy?

jak nad tym zapanujesz? naturalnie nad forum, nie ludźmi.

ukrytej natury nie ujarzmisz :szczerbaty:

no, ciekawe bardzo, jak się to potoczy :rolleyes:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie czym są te "Blogi", to rodzaj dzienników , prywatnych pamiętników pisanych publicznie ? Coś słyszałem ale nie wiem o co chodzi tak do końca . Są jakieś zasady ich pisania ?

Ja myślę, że, tradycyjnie, Wikipedia, całkiem nieźle je definiuje.

Wg mnie blog, to takie jednoosobowe forum. Tzn tylko jedna osoba pisze główne tematy, inne mogą je skomentować. To tylko narzędzie, sposób taniej i dostępnej dla każdego laika prezentacji treści w internecie.

 

Są blogi osobiste, rodzaj pamiętników, w tym, jak napisał Mirek, również psychologicznie ekshibicjonistyczne. Są blogi polityczne, naukowe czy na dowolny inny temat, na który ktoś zechce je pisać. Niektóre czytane są tylko przez autora i kilku znajomych, inne mają setki komentatorów.

 

Wreszcie, są blogi głupie, lub po prostu infantylne, pisane przez niedojrzałe nastolatki językiem w stylu "cze! SUpcio blogaseq!" i są blogi mądre, pisane przez ludzi, którzy chcą się podzielić z innymi swoją wiedzą czy opiniami.

W sumie to już całkiem dojrzałe zjawisko w internecie, nie tylko zabawa nastolatek, poważnie ludzie blogi prowadzą, inni o blogach prace magisterskie i doktorskie piszą...

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim kontekście np. aktualności na stronie Janusza Wilanda na jego stronie można uznać za rodzaj bloga?

 

Strona Janusza to blog bez możliwości wstawiania komentarzy.

Blogi na AF.org są dla tych, którzy nie umieją lub nie chce im się zakładać swojego na jakiejś stronie, a chcieli by mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim kontekście np. aktualności na stronie Janusza Wilanda na jego stronie można uznać za rodzaj bloga?

 

Pytam się, bo osobiście tak jak Piotr, nigdy się tym nie interesowałem, musiałem sięgnąć do netu i poszukać sobie co to takiego jest.

 

Geneza blogow wywodzi sie wlasnie z pamietnikow. Zaczelo sie od wlasnych stron (tak jak ma Janusz). Na czym polega wielki sukces blogow? Wydaje mi sie, ze glownym faktem jest uczestnictwo w blogu osob komentujacych. Niektorzy prowadza cale swoje zycie na blogu. Radza sie w kazdej sprawie. Tworza sie wrecz rodziny wirtualne. Jezeli zalozysz sobie strone, to uplynie wiele czasu zanim osiagnie taka ogladalnosc, jaka masz od razu na blogu (mowie o duzych serwisach). Poza tym, istotny jest system blogow. Od razu masz wszystko przygotowane.

 

Ja mam nadzieje, ze nasze blogi bede raczej pamietnikami obserwacyjnymi. W innych branzasz blogi juz od dawna wykorzystywane sa do bardziej pro dzialan. Np. w branzy gier i software'u czesto producenci wystawiaja jakiegos tworce, zeby pisal, co tam codziennie robi i jakie ma problemy. Taki pamietnik. W ten sposob udaje sie szybko korygowac strategie, obserwujac reakcje ludzi. I znowu mozna powiedziec, ze to samo mozna na stronie. Ale tak nie jest... Nie wiem czemu, ale w blogu pisze sie z zasady inaczej, latwiej i ludzie tez podchodzac inaczej.

 

Na pewno sukces blogow, bo sa to w tej chwili nr 1 uslugi w necie, wynika z tego, ze ludzie lubia podgladac innych. To taki troche reality show, z tym, ze kazdy moze sobie taki zrobic. Popularne blogi na swiecie czytane sa przez kilka mln ludzi. Daje ci to popularnosc wieksza niz duze programy, dodatkowo budujesz pewna wiez miedzy "ogladaczami". W polsce politycy juz wyczuli mozliwosci. Kilku z nich prowadzi blogi :)

 

Tak na marginesie, moj znajomy stowrzyl www.blog.pl (najwiekszy w tej chwili). Kiedy to robil, mowilem mu, ze to jakas porazka. Komu bedzie sie chcialo pisac :) I tu sie mocno pomylilem. Pieniadze zaiste sa juz z tego niezle. Tam blogi sa platne.

 

Nazwa Blog pochodzi od uproszczenia WebLog - czyli taki pamietnik webowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może dałoby się chociaż wyrzucić te serduszka przy każdym autorze bloga?

nie kojarzyłyby się tak hmm jednoznacznie? :szczerbaty:

pozdrowienia

heh ale klikając na nie, przenosi dany blog do ulubionych,

a serduszko zamienia się w czerwone! :ha:

Adamie! ... plisss, zamień je chociaż na teleskopik :notworthy::ha:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może dałoby się chociaż wyrzucić te serduszka przy każdym autorze bloga?

nie kojarzyłyby się tak hmm jednoznacznie? :szczerbaty:

pozdrowienia

 

To gotowy produkt komercyjny :) Czy jak cos ci sie nie podoba w Windowsach, to piszesz do Billa, zeby usunal? ;)

 

PS. Zobacze, czy da sie cos z tym zrobic. To serduszko to opcja "zapisania do ulubionych". Na pewno mozna zmienic ikonke na inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i jak oceniacie blogi po półtora miesiącu działania? Bo mi się wydaje, że nieszczególnie się to przyjęło. Nie będę tu robił statystyki, ale każdy sam widzi. Nawet Adam zniechęcił się po paru wpisach.

 

Spójrzcie na pierwszy post w tym wątku: wszystkie te tematy, od opisów obserwacji do dyskusji o d. Maryni mają już swoja miejsce w AF i blogi nie wniosły tu nic nowego. A jeśli już ktoś chciałby prowadzić bloga bardziej osobistego to ma do tego celu serwisy typowo blogowe i wcale niekoniecznie musi chcieć to łączyć ze swoją aktywnością na tym forum.

 

A jedyny blog, który w niebanalny sposób poruszał temat nieskończoności (czyli mój) został przez Nich skasowany... :huh:

 

Aha, żeby uniknąć nieporozumień: mam na myśli prawdziwych Ich, a nie żadnego lokalnego moderatora. Choć, oczywiście, mogę się mylić.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blogi na AF mogą się przyjąć ale wszyscy musimy wrócić do normalnej rodzinnej atmosfery . Miejmy nadzieję że nikt nam już nie będzie mieszał . Sam mógłbym otworzyć Bloga i przedstawić swoje przemyślenia ale się krępuję . AF to nasz dom i dbajmy o niego razem . Może kiedyś na Blogu przeczytacie mój wiersz napisany dla bliskiej mi osoby , może kiedyś . Dużo pracy przed nami aby dom był domem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze, antyqjon prowadzi swoj blog obserwacyjny systematycznie. Poza tym, kilka osob mi zglaszalo problemy jezykow, tzn. to, ze nie potrafia sie w tym polapac, bo po ENG. Poki co, nie ma kompu tego przetlumaczyc.

 

Moze znajdziesz chwile?

Rozumiem.

Wyślij proszę, rzucę okiem jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Wyślij proszę, rzucę okiem jak to wygląda.

 

OK - jutro sprawdze, czy teksty sa osobnym pliku (tak jak system forum). Jezeli tak, to podziele to na kilka czesci i wysle. Jest juz kilka osob chetnych, wiec niech kazdy swoja cegielke do forum dolozy.

 

Dziekuje bardzo za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.