Skocz do zawartości

astromaniak.pl czy astrocwaniak.... Forum komercyjne ?


Gość kaluzny_m

Rekomendowane odpowiedzi

I tak i nie... Jezeli my nic nie zrobimy, to forum zwalnia. Czemu tak jest? Nie wiem, to pytanie do socjologow. Jezeli wierzymy, ze zostawiajac forum bez naszej inicjatywy, samo ruszy do przodu to jestesmy w bledzie. Oczywiscie, taka inicjatywe moze zrobic kazdy z forumowiczow. Wtedy efekty przyjda same.

 

Mam kilka hipotez na ten temat, choć socjologiem nie jestem. Jeśli można chciałbym napisać dlaczego tak się dzieje (z mojego punktu widzenia)

 

1) Części osób niepodoba się ... szata graficzna forum ! Jest jakieś takie przeładowane efektami, nowatorskie. To może odstraszać. Niektórzy cenią sobie prostotę i lepiej się czują na "skromniejszych" forach.

 

2) Sam ten wątek jest na niekorzyść tego forum ! Przecież to proste, musicie to zauważyć. Pisanie, że gdzieś sie źle dzieje ma też wpływ na to forum. Plotkowanie, obmawianie jest zawsze złem. Dlaczego to nas tak pociąga ? Nie ma ważniejszych ciekawszych rzeczy do poczytania lub podzielenia się nimi ?

 

3) Niektóre osoby traktują te forum do pogawędzenia, aby szybciej, aby cokolwiek. Świadczą o tym ostatnie wątki zupełnie nie związane z astronomią. Fakt, że są one w dziale Wolne tematy, jednak ostatnio nasilenie jest olbrzymie i tłumiace prawdziwe "perełki" forum.

 

Apeluję, nie zakładajcie idiotycznych wątków ! Lepiej niech forum troche zwolni niż jest w takim dziwnym mało astronomicznym stanie. Nie piszci już o polityce, o huraganach, o tym że benzyna drożeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka hipotez na ten temat, choć socjologiem nie jestem. Jeśli można chciałbym napisać dlaczego tak się dzieje (z mojego punktu widzenia)

 

1) Części osób niepodoba się ... szata graficzna forum ! Jest jakieś takie przeładowane efektami, nowatorskie. To może odstraszać. Niektórzy cenią sobie prostotę i lepiej się czują na "skromniejszych" forach.

 

2) Sam ten wątek jest na niekorzyść tego forum ! Przecież to proste, musicie to zauważyć. Pisanie, że gdzieś sie źle dzieje ma też wpływ na to forum. Plotkowanie, obmawianie jest zawsze złem. Dlaczego to nas tak pociąga ? Nie ma ważniejszych ciekawszych rzeczy do poczytania lub podzielenia się nimi ?

 

3) Niektóre osoby traktują te forum do pogawędzenia, aby szybciej, aby cokolwiek. Świadczą o tym ostatnie wątki zupełnie nie związane z astronomią. Fakt, że są one w dziale Wolne tematy, jednak ostatnio nasilenie jest olbrzymie i tłumiace prawdziwe "perełki" forum.

 

Apeluję, nie zakładajcie idiotycznych wątków ! Lepiej niech forum troche zwolni niż jest w takim dziwnym mało astronomicznym stanie. Nie piszci już o polityce, o huraganach, o tym że benzyna drożeje.

 

A mi się wydaje, że są jednak potrzebne wątki nieastronomiczne!! Powodują one, że forum jest bardziej ludzkie!

 

To tak jak podczas zlotów, jakbyśmy spotykając się wspólnie rozmawiali tylko i wyłącznie o astronomii z pewnością byśmy mieli szybko dość :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka hipotez na ten temat, choć socjologiem nie jestem. Jeśli można chciałbym napisać dlaczego tak się dzieje (z mojego punktu widzenia)

 

1) Części osób niepodoba się ... szata graficzna forum ! Jest jakieś takie przeładowane efektami, nowatorskie. To może odstraszać. Niektórzy cenią sobie prostotę i lepiej się czują na "skromniejszych" forach.

 

2) Sam ten wątek jest na niekorzyść tego forum ! Przecież to proste, musicie to zauważyć. Pisanie, że gdzieś sie źle dzieje ma też wpływ na to forum. Plotkowanie, obmawianie jest zawsze złem. Dlaczego to nas tak pociąga ? Nie ma ważniejszych ciekawszych rzeczy do poczytania lub podzielenia się nimi ?

 

3) Niektóre osoby traktują te forum do pogawędzenia, aby szybciej, aby cokolwiek. Świadczą o tym ostatnie wątki zupełnie nie związane z astronomią. Fakt, że są one w dziale Wolne tematy, jednak ostatnio nasilenie jest olbrzymie i tłumiace prawdziwe "perełki" forum.

 

Apeluję, nie zakładajcie idiotycznych wątków ! Lepiej niech forum troche zwolni niż jest w takim dziwnym mało astronomicznym stanie. Nie piszci już o polityce, o huraganach, o tym że benzyna drożeje.

 

Adam, zgodze sie z toba co do jednego - za malo astronomii na forum astronomicznym. Bez 2 zdan! Natomiast offtopic w dzialach poza-astronomicznych jest jak najbardziej na miejscu. To forum, nie serwis informacyjny, a wiec spolecznosc ludzi z kazdym problemem ktory jej dotyka.

 

Teoretycznie, mozna by okroic forum i w ogole nie gadac o sprawa pozatematycznych. Pytanie, czy wtedy bedzie pelnic role propagatorska. Wg mnie stanie sie sitem dla kilku osob, pasjonatow totalnych. A nie wiem, czy to nasza droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że są jednak potrzebne wątki nieastronomiczne!! Powodują one, że forum jest bardziej ludzkie!

 

 

Też tak uważam i sam tak robię. Jednak proporcje ostatnio są nieodpowiednie. Niedługo zaczniemy pisać o byle pierdułce, która nam przyjdzie do głowy. Już widzę jak forum będzie huczało po wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Nie chcę tego, tak jak większość osób tylko oni o tym nie piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tego, tak jak większość osób tylko oni o tym nie piszą.

 

Jezeli jestes tak zorientowany w tym, czego chce wiekszosc, to bylbym wdzieczny za informacje. Sam mam z tym problem, a jest to wiedza bezcenna. I jeszcze jedno pytanie, czemu wiekszosc nie pisze? Boi sie? Co jest nie tak, ze ludzie nie pisza, czego by chcieli, lub czego by nie chcieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie, czemu wiekszosc nie pisze? Boi sie? Co jest nie tak, ze ludzie nie pisza, czego by chcieli, lub czego by nie chcieli?

 

No Adaś, ja Ci tego nie będę tłumaczył, chociaż sprawę znam od lat. Masz na pewno kolegów socjologów, może psycholodzy też będą wiedzieć, to proponuję pogadać z nimi.

A czemu piszą więcej o tematach nieastronomicznych? Też proste, bo o astronomii niewiele wiedzą...

Poza kilkunastoma (może 20-30 osóB) kolegami wiedza o astronomii jest na takim poziomie jak ja miałem w wieku siedmiu lat, a i to wielu dorosłych zostawiłbym w tyle...

Nie chce mi się rozpisywać w temacie, bo szkoda czasu, którego ostatnio bardzo mi brakuje.

 

Jeszcze co do wspierania inicjatywy. Ja nikogo nie wspieram, ale skoro dają, to korzystam i to nie dla dobra własnego, ale dla rozpowszechniania wiedzy o gwiazdach zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jestes tak zorientowany w tym, czego chce wiekszosc, to bylbym wdzieczny za informacje. Sam mam z tym problem, a jest to wiedza bezcenna. I jeszcze jedno pytanie, czemu wiekszosc nie pisze? Boi sie? Co jest nie tak, ze ludzie nie pisza, czego by chcieli, lub czego by nie chcieli?

 

Ja poprostu nie mogę zrozumieć dlaczego spośród 1712 użytkowników tak mało się udziela. Wiele osób czyta tylko forum, a nie pisze. Pytałeś dlaczego, może tu jest specyficzna atmosfera. Niektórzy się zwracają do siebie po imieniu, choć te imię nigdzie nie figuruje na forum ! Co może pomyśleć taki "nowy" użytkownik ? Nie dziwię się, że boi się napisać, wejść w "towarzystwo". Nie wie jak zareagują inni, którzy są już ze sobą zżyci i mają jakiś tam respekt przed sobą.

 

To jest paradoks. Im forum bardziej rodzinne tym bardziej obce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu nie mogę zrozumieć dlaczego spośród 1712 użytkowników tak mało się udziela. Wiele osób czyta tylko forum, a nie pisze. Pytałeś dlaczego, może tu jest specyficzna atmosfera. Niektórzy się zwracają do siebie po imieniu, choć te imię nigdzie nie figuruje na forum ! Co może pomyśleć taki "nowy" użytkownik ? Nie dziwię się, że boi się napisać, wejść w "towarzystwo". Nie wie jak zareagują inni, którzy są już ze sobą zżyci i mają jakiś tam respekt przed sobą.

 

To jest paradoks. Im forum bardziej rodzinne tym bardziej obce.

 

Co wiec proponujesz? Masz jakis pomysl, opcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wiec proponujesz? Masz jakis pomysl, opcje?

 

Nie wiem.

 

W sumie czemu służy forum ? Jednym jako źrodło informacji, styczności z doświadczonymi ludźmi, a drugim do przekazywania tej informacji. Ci drudzy mało czerpią z forum, raczej służą radą.

Jeszcze innym służy do krzewienia astronomii u innych.

 

Brakuje mi osób, które potrafią cieszyć się widokiem najprostszych rzeczy, osób które by o tym pisały i nie wstydziły się. Na forum brakuje więc postów emocjonalnych ale astronomicznie emocjonalnych, bo tych nieastronomicznych jest nadmiar.

 

To wszystko jest bardzo skomplikowane. Może gdyby mniej pisano bzdurnych tematów w Wolnych tematach, może by uwaga skupiła się na astronomii.

 

Pomyślę jeszcze nad tym, dam znać jak znajdę odpowiedź na Twoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem.

 

W sumie czemu służy forum ? Jednym jako źrodło informacji, styczności z doświadczonymi ludźmi, a drugim do przekazywania tej informacji. Ci drudzy mało czerpią z forum, raczej służą radą.

Jeszcze innym służy do krzewienia astronomii u innych.

 

Brakuje mi osób, które potrafią cieszyć się widokiem najprostszych rzeczy, osób które by o tym pisały i nie wstydziły się. Na forum brakuje więc postów emocjonalnych ale astronomicznie emocjonalnych, bo tych nieastronomicznych jest nadmiar.

 

To wszystko jest bardzo skomplikowane. Może gdyby mniej pisano bzdurnych tematów w Wolnych tematach, może by uwaga skupiła się na astronomii.

 

Pomyślę jeszcze nad tym, dam znać jak znajdę odpowiedź na Twoje pytania.

 

A czy nie po to sa dzialy? Jezeli kogos interesuje tylko astronomia, to nie zaglada do nich. Na pewno, pare lat temu, wszystko bylo naladowane emocjami. Kazda nowa obserwacja, kazde nowe zdjecie. Teraz to juz jest proste i dostepne. Cos w tym jest... Ale moze taka kolej rzeczy? Pionierstwo zawsze jest inne od pozniejszej "edukacji"!

 

Jak cos wymyslisz, to daj znac. To samo tyczy sie kazdego. Jezeli macie pomysl, co mozna zrobic na forum, aby kazdemu bylo lepiej, prosze - piszcie do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli macie pomysl, co mozna zrobic na forum, aby kazdemu bylo lepiej, prosze - piszcie do mnie.

 

Po pierwsze - zakończyć ten wątek :D

Po drugie - wyjść na balkon i spojrzeć w gwiazdy :D

Po trzecie - opisać na forum to co się zobaczyło :D

 

Ciekawie zapowiada się noc z soboty na niedzielę. Dlaczego? O tym postaram napisać się jutro.

Teraz idę na balkon. Muszę sprawdzić jak czuje się R CrB ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - zakończyć ten wątek :D

Po drugie - wyjść na balkon i spojrzeć w gwiazdy :D

Po trzecie - opisać na forum to co się zobaczyło :D

 

Ciekawie zapowiada się noc z soboty na niedzielę. Dlaczego? O tym postaram napisać się jutro.

Teraz idę na balkon. Muszę sprawdzić jak czuje się R CrB ;)

Dobrze Tobie... ja właśnie wróciłem z podwórka i raportuję: chmury, chmury, chmury... A nawet filtru słonecznego nie kupowałem ostatnio... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem póki będą napaści ze strony "klik" forumowych na tych co mają odmienne zdanie to nie ma się co dziwić że nikt nie chce się odzywać, mnie w każdym razie się odechciewa. Pewne starcia i kłótnie są nie do uniknęcia jak to między ludźmi ale jak zaraz do swojego kolegi przyłączają się po kolei jego koledzy a zaraz potem młodsi forumowicze którzy chcą się im przypodobać i się razem wyżywaja to wygląda to włąsnie jak klika. A potem się dziwią że krążą jakieś pogłoski o towarzystwie wzajemnej adoracji.

Taki sobie jeszcze wygrzebałem przykład z ostatniej chwili jak zniechęcić mlodego człowieka do wypowiedzi na forum jeśli nie w ogóle do astronomii.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6768.0

Widać z pierwszej wypowiedzi że dzieciak, alę czy trzeba od razu tak reagować ?

 

A tak wogóle papatki to jak nie chciałes dymu to trzeba było na astromaniaku się nie udzielać. I co tu się dziwić że jest jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję by z forum usuwać posty,ktore co chwilę razpalają kolejne prywatne wojny.Po diabła zaczynać wątek że kogoś wywalili z np.Astromaniaka .Jeżeli zaczął tam działalność to niech też tam walczy o swoje racje.Te ciągłe walki podjazdowe są nudne i wygląda na to że dla niektórych mogą być przyjemnością samą w sobie.Może w to miejsce wzorem innych państw zapoczątkować rubrykę jak zainteresować astronomią kolegów w wieku od 1-3 bo ci starsi zadają już zbyt dociekliwe pytania. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki do obserwacji sa od dawna liche i trudno o jakies zachwyty . Do tego jasne niebo i kapica .

Z tej przyczyny jest mniej w tematach astro . Nadrabia sie za to w wolnych tematach .

Nowicjusze czasem czuja sie odpychani . Czesto jest to przyczyna niezrozumienia porad i zartow w tym zakresie . W temtach astro tez jestem ciagle nowicjuszem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZBIG - jezeli ja na tym forum kogos scenzurowalem dla jakis interesow, lub korzysci to niech mnie dzisiaj jeb... kolejny samochod. Mowie to z pelna odpowiedzialnoscia. Problemy na tym forum byly wlasnie przez nadmierna swobode besztania i obrazania ludzi, nie wazne czy radnych, czy kogokolwiek innego.

 

 

I Ty śmiesz mówić, że nie dbasz o interesy innych. I mówisz to z pełną odpowiedzialnością ???

 

Czy nadal uważasz się za człowieka z zasadami?

:ha::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luptr to nie takie proste godzic tyle sprzecznosci . Czasem trzeba ciac . Ale jak zaznaczylem w pobocznych tematach zdarza sie . NA pewno nie w astro czy w sprzecie .

potraktuj , ze takie sa zasady .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję by z forum usuwać posty,ktore co chwilę razpalają kolejne prywatne wojny.Po diabła zaczynać wątek że kogoś wywalili z np.Astromaniaka .Jeżeli zaczął tam działalność to niech też tam walczy o swoje racje.Te ciągłe walki podjazdowe są nudne i wygląda na to że dla niektórych mogą być przyjemnością samą w sobie.Może w to miejsce wzorem innych państw zapoczątkować rubrykę jak zainteresować astronomią kolegów w wieku od 1-3 bo ci starsi zadają już zbyt dociekliwe pytania. :rolleyes:

 

Pousuwasz, to zaraz bedzie kolejna wojna, ze na AF cenzura :) Ale w sumie - madrze prawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Ty śmiesz mówić, że nie dbasz o interesy innych. I mówisz to z pełną odpowiedzialnością ???

 

Czy nadal uważasz się za człowieka z zasadami?

:ha::szczerbaty:

 

A mozesz mi wytlumaczyc, o czym ty do mnie mowisz? Szczerze mowiac, nie "kumam". Jak chciales mi cos dosrac, to zapraszam na priwa :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki do obserwacji sa od dawna liche i trudno o jakies zachwyty . Do tego jasne niebo i kapica .

Z tej przyczyny jest mniej w tematach astro . Nadrabia sie za to w wolnych tematach .

Nowicjusze czasem czuja sie odpychani . Czesto jest to przyczyna niezrozumienia porad i zartow w tym zakresie . W temtach astro tez jestem ciagle nowicjuszem .

 

Ej, Zbig nie jest tak źle. Albo napiszę inaczej, u mnie nie jest źle. Dwa poprzednie dni charakteryzowały się bardzo dobrą przejrzystością powietrza. Jedynym dużym minusem był "wypalający" oczy Księżyc. Ale teraz z dnia na dzień będzie go coraz mniej :D . W takie jasne noce można też obserwować zjawiska zakryciowe, o samym Księżycu nie wspominając ;).

Ja właśnie wróciłem z balkonu. Oceniłem jasność 18 zmiennych. Nie siedziałem dłużej, bo dopiero co wyszedłem z łóżka po przeziębieniu.

 

A co do nowicjuszy. Myślę, że dużo zależy od nich samych. Jeżeli pojawi się ktoś nowy na forum i napisze "Cześć, witajcie. Nazywam się Marek i od pewnego czasu interesuję się astronomią. Jeszcze mało wiem, ale mam nadzieję, że dzięki Wam poznam tajemnice kosmosu. Dysponuję tylko lornetką, itd." to na pewno zostanie przywitany życzliwie. Jeżeli natomiast napisze "Siemanko, co wy radzicie zobaczyć bo ja mieć teleskop Shmit-casagrain. Ja widzieć dużo gwiazd, a co wy na to, bo ja lubieć patrzeć itd." :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz mi wytlumaczyc, o czym ty do mnie mowisz? Szczerze mowiac, nie "kumam". Jak chciales mi cos dosrac, to zapraszam na priwa :szczerbaty:

 

Widzę, że nie interesujesz się polityką (a przy najmniej nie śledzisz kampanii wyborczej, nic dziwnego, bo cała ta zabawa może już nudzić).

Jeden z twoich postów przypominał mi reklamówkę wyborczą PO (to na czerwono to ich główne hasła wyborcze).

 

Nie miałem zamiaru nikomu „dosrać”. To był żart mający na celu podkreślić bezcelowość tej dyskusji a pełne przejęcia i dramaturgii posty (tu mamy nawiązanie do kampanii) które wyjaśniają sprawy oczywiste bawią mnie. Forum astrokrak.pl/forum w 100% spełnia swoją funkcję i o czym ta dyskusja? Tylko, że chyba nie wszyscy zauważyli jaka jest jego funkcja. To forma reklamy! Tak należy do tego podejść. Osoba, która włączała się tam do dyskusji, licząc na obiektywizm chyba długo nie myślała gdzie wchodzi.

Czy to nie jest oczywiste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

bo nawet w głupiej telewizji jest plansza reklama, mimo, że i tak wszyscy wiedzą, że za chwilę będzie i widzą na co patrzą. Nic takiego nie ma na stronie tego forum. Mało tego, znajdziesz na stronie głównej, dwa duże napisy: "Forum Astronomii Amatorskiej",

i w stopce:

"Cobalt 2.0 phpBB theme/template by Jakob Persson.

Copyright © 2002-2004 Jakob Persson

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group"

 

Tego nigdzie, nawet w regulaminie nie znajdziesz, że jest to forum komercyjne.

Czy to nie jest mylące? żeby nie powiedzieć, że zwodzące?

 

Jest tajemnicą poliszynela, że forum powstało z inicjatywy i dla Astrokraka, ale tego nie wie nikt początkujący, ani ktoś, kto trafił tam przypadkiem.

 

a Twoje żarty, wygladają na wielce wieloznaczne, zapewne, nie wszyscy nadążamy za Twoją percepcją, ale to w końcu tylko żart, jak sam piszesz

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarty zartami, forum to cos innego niz np. gazetka kupowana w kiosku. Tu ludzie wkladaja czesc siebie i nie dziwne, ze traktuja to jako "swoje", a wiec i podchodza emocjonalnie.

 

Mowisz, ze kazdy wie, ze to forum AK i komercyjne. Pozwol, ze zacytuje ci slowa Mirka, glownego administratora AM i jednego z inicjatorow forum:

 

"Co do moderacji postów to do kosza lecą wszystkie posty nie na temat, zawierające wycieczki personalne oraz posty posiadające znamiona prowokacji.

Osobiście mam gdzieś to, która firma co zrobiła i jak działa.

Astromaniak jest forum o astronomii, a nie o firmach.

W ten sam sposób traktuję posty dotyczące AK, DO czy SkyScope."

 

Nie wiem, jak mam to rozumiec? Znam Mirka i ja jemu wierze. Znaczy to, ze ktos "inny" tam miesza. Sam fakt umieszczenia tego forum w komercyjnej reklamie AK jest wiele znaczacy.

 

Link do pelnej wypowiedzi:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=147414

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.