Skocz do zawartości

DS pod miejskim niebem


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

DS i miejskie niebo to nie najlepsze a nawet złe połączenie, ale niektórzy nie mają wyboru a każda obserwacja nawet mi sprawia wiele radochy. Nie mam aż tak często dostępu do ciemnego nieba dlatego biorę się za pewien projekt, chce zrobić spis obiektów dostępnych dla 8" teleskopu pod podmiejskim niebem(+opis). Zasięg mam około 5,5 mag w najlepsze dni, droge mleczną raz widziałem jako pojaśnienie słabe. Północy wschód i wschód do 30-40* odpadają ze względu na duże LP, reszta jest OK południe itd...

 

Zrobiłem listę obiektów, które mnie najbardziej interesując i mają względnie dużą jasność. Do tej listy jak tylko mi się zachce przepiszę bo zrobiłem już kulki do 9 mag(top30 kulek głownie eMki+NGC B) ). OC mnie troche mniej interesują (ale hichoty zawsze lubie :szczerbaty: ) Do obserwacji mgławic dochodzi filtr wąskopasmowy więc pozwoli wyłuskać więcej. Z doświadczenia widze, że u mnie obiekt o jasności pow. 12mag jest na granicy widoczności (małokontrastowa plamka) ale widać bez zerkania. Obiekty do 11mag widać lepiej a 9-10 mag i niżej jest b.dobrze i dobrze jak na takie niebo. Ostatecznie chce zrobić cos takiego jak ileś tam najjaśniejszych mgławic/galaktyk/planetarnych/kulek ich rozmiar i jasność.

 

Z podanych obiektów poniżej nie da rady wyłuskać pod takim niebem? Jakie obiekty warto by dodać? Jakie usunąć? Myśle, że takie coś się przyda osobą, których na pewno jest sporo i też mieszkają w średnio sprzyjających warunkach. Ciekawa lista obiektów + opis jak wyglądają :-) Projekt troche potrwa do lata bo wielu obiektów nie widać teraz. Jest sens robić taki spis czy może już coś takiego instnieje?

 

pozdrawiam zysix,

 

-----------------------------------------

MGŁAWICE:

 

1. M1 - KRAB

2. M8 - LAGUNA

3. M16 - MGŁAWICA ORZEŁ

4. M17 - OMEGA

5. M20 - TRÓJLISTNA KONICZYNA

6. M42

7. M43

8. M73

9. M78

10. NGC2024

11. NGC2246 - ROZETA

12. NGC6888 - MGŁAWICA CRESCENT

13. NGC6992 - MGŁAWICA CIRRUSOWA

14. NGC7000 - AMERYKA

15. IC1396 - TRĄBA SŁONIA

16. IC2118 - GŁOWA CZAROWNICY

 

-----------------------------------------

MGŁAWICE PLANETARNE:

 

1. M27 - 7,5 mag - 10' - HANTLE

2. M57 - 9 mag - 2'30 - OBWAŻANEK

3. M97 - 12 mag - 5' - SOWA

4. NGC40 - 11 mag - 50" - MUSZKA

5. NGC246 - 8 mag - 4'

6. NGC1535 - 9,3 mag - 20"x17

7. NGC2392 - 8 mag - 45" - ESKIMOS

8. NGC3242 - 9 mag - 40"

9. NGC6210 - 9 mag - 20"x43"

10.NGC6543 - 8,1 mag - 5' - OKO KOTA

11.NGC6572 - 9 mag - 15"

12.NGC6818 - 7 mag

13.NGC6826 - 8 mag - 27"x24"

14.NGC6886 - 12 mag - 6"

15.NGC7009 - 8 mag - 30" na 100" - SATURN

16.NGC7239 - 7,3 mag - 20' - HELIX LUB ŚLIMAK

17.NGC7662 - 9 mag - 30" - BŁĘKITNA ŚNIEŻKA

 

 

------------------------------------------

GALAKTYKI:

 

1. M31

2. M32

3. M33 - 5,7mag

4. M51

5. M64 - 8,5mag

6. M81 - 7,9mag

7. M82 - 8,8mag

8. M83 - 7,6mag - 11'

9. M77 - 8,9mag

10.M106- 8,4mag

11.M109- 11mag

12.M110- ANDROMEDA - 8,5mag

13-15.[M65 - M66 - NGC3628 - 9,3mag - 8,9mag - 9,5mag - 8'x 2x' - 8' x 3' - 14' x 4']

16-18.[M95 - M96 - M105 - 9,7mag - 9,2 mag - 9,3mag - 4' x 3' - 6' x 4' - 2']

19-28.[M49 - M58 - M59 - M60 - M61 - M84 - M86 - M87 - M90 - M104 - OD 8,5mag do 10mag]

29-34.[M85 - M88 - M91 - M98 - M99 - M100 - OD 9,5 DO 11mag]

35.NGC2403 - 8mag

36.NGC3631 - 10,8mag

37.NGC4631 - 9,8mag

38.NGC4449 - 9,4mag - 5'

39.NGC6822 - 9,3mag - 16'

40.NGC7331 - 9,5mag - 11' x 4'

41.NGC891 - 10mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rzeczywiście. Niestety nie mam metrowego teleskopu :szczerbaty: Nie jestem pewien mgławicy, przy Altaniku. Mgławice którą da się tam zobaczyć jaki ma numerek? To jest płomień czy głowa konia? Bo ją chyba też da się ustrzelić i chciałbym dodać do listy. Wtedy będzie top15 mgławic :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietny pomysl, popieram! :)

 

Nie jestem pewien mgławicy, przy Altaniku. Mgławice którą da się tam zobaczyć jaki ma numerek? To jest płomień czy głowa konia?

 

Obie mglawice są przy altiniaku i zaje sie, że obie mają coś koło 10 mag (mogę się mylić). Tu masz fotke z Altiniakiem, konikiem i płomieniem :) .

 

http://www.nightsky.at/Photo/Neb/B33_Newton.html

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Paranoid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Z autopsji powiem, że w mieście nie ma reguły, light pollution owszem przeszkadza (kiedy np. jak ja mam "sodowych sąsiadów" - prywacizna z małymi firmami zazdrośnie strzegąca swoich posesji), ale nic tak nie utrudnia jak turbulencje atmosfery, które czynią ją mało przejrzystą i psują tym samym zdolność rozdzielczą telpa. Przekonałem się o tym wielokrotnie, że seeing odgrywa kluczową rolę.

Przykładem może być sowa m97 i jej sąsiadka m108, raz miałem nockę chyba 5 pkt , mróz niebo żyleta, wyżej wspomniane, pięknie zarysowane pomimo że sąsiedzi powłączali światła, a znów innej bezchmurnej nocy, trochę zamglonej, kiedy wszystko stało bez ruchu. Seeing powinien być podręcznikowy , sąsiedzi jakby idąc mi na rękę odpuścili sobie dziwnym trafem rozświetlanie okolicy - a tu klapa nawet nie miałem 2 pkt? Nie mogłem namierzyć wspomnianych obiektów. Coś tkwiło w powietrzu. Moim zdanie nie możesz zrobić konkretnej listy dla konkretnego telpa i miejsca. :Beer:

edit: chyba że masz lustro adaptywne ze sprzężeniem zwrotnym i komp liczy ci jego ustawienie.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam to, jak coś wisi w powietrzu, to nie da rady. Swoją jednak drogą LP ma tak samo duże znaczenie jak to co wisi w powietrzu. Mając podobne warunki pogode obraz pod ciemnym niebem będzie o wiele lepszy niż na skraju miasta. Mi bardziej chodzi o takie porównanie niż o warunki pogodowe.

 

pozdrawiam zysix :szczerbaty:

 

 

edit:

Może jakieś sugestie na temat wybranych obiektów? Co dodać, co usunąć?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Może jakieś sugestie na temat wybranych obiektów? Co dodać, co usunąć?

 

Już służę: na pewno widziałem je pod moim (jasnym niebem), syntą, kitowym pl, bez filtrów, nie zauważyłem byś je wymienił, z pewnością są do zobaczenia:

M108, NGC3726, NGC3184, NGC3198 NGC2841, M94, NGC5033, NGC4490, NGC4559, NGC4565 i NGC4494, NGC4725

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M108 też dojrzałem u mnie była ledwo widoczna dlatego jako takiej nie dodałem jej, ale ją widziałem. M94 faktycznie jest "dość" jasna można ją dodać :-)

 

NGC4725 nie widziałem jej ale wydaje się być dość ciemna, jak na moje warunki.

NGC4494 warto by zapolować około 10mag, a NGC4565 wydaje się za ciemna wdg CdC.

NGC4559 nie wiem.. :szczerbaty:

 

Ogólnie z NGC mam niewielkie doświadczenie, głownie emki. Jak mówiłem nie chodzi o wszystkie galaktyki/mgławice/planetarne jakie da się wychaczyć ale o te najjaśniejsze.

 

pozdro zysix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
NGC4559 nie wiem.. :szczerbaty:

 

To taki dość przyjemny obiekt w Warkoczu, rzeczywiście dosyć ciemna jasność: 10.00 mag, powierzchniowa ok 14 mag i rozmiar niewielki bo 11 x 4.9 ale można to zobaczyć.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego dojdzie około 30 kulek(jasność powyżej 9mag). W sumie dostanę około 100 obiektów (bez OC) i chyba jako tak spróbuję je skatalogować :-) 40 galaktyk, 30 kulek, 15 planetarnych, 15 mgławic.

I dalej prosze o sugestie jakich obiektów nie zobaczę, a jakie jasne obiekty pominąłem.

 

pozdrawiam zysix,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro można miejską liste ds-ową, można zrobic liste lornetkową miejską, z tym że tu przewaga byłaby pewno gromad otwartch. Taka lista moglaby byc przydatna początkującym, wszakże jest pare obiektów lubiących małe powery

 

Zgadza się, taką listę można by było też zrobić. Ale to ktoś inny by zrobił, najlepiej ktoś kto ma lornetkę i mieszka na skraju miasta B)

 

Taka lista moglaby byc przydatna początkującym

 

Ta lista, którą ja robie właśnie ma kilka powodów:

1) chce się wiedzieć jakie obiekty są całkiem ładnie widoczne pod miejskim niebem i sam się podszkolić w obserwacji nieba.

2) sam bym korzystał i będę korzystał z takiej listy.

3) na pewno przyda się innym i/lub początkującym osobą.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może poprostu zaznacz na tej liście obiekty widoczne przez lornetkę, bez tworzenia osobnej listy? Na forum jest juz temat o obiektach lornetkowych:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4922

 

3) na pewno przyda się innym i/lub początkującym osobą.

 

Sam myślałem o jakimś przejrzystym spisie, a pewnie nie jestem sam :Beer: .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może poprostu zaznacz na tej liście obiekty widoczne przez lornetkę, bez tworzenia osobnej listy?

 

Ja bardzo chętnie, tylko właśnie że ja nie mam lornetki tj. mam ale 7x50. Tutaj przydałoby się coś w stylu 20x60. Pozatym ja nie biorę/brałem pod uwagę OC a jednak przy lornetce trzeba byłoby je uwzględnić, bo jest sporo ładnych OC jak hihoty, M45 i wiele innych.

 

A opis obiektów będzie wyglądał mniej więcej tak:

Mxx - krótki opis obiektu, wiek, odległość, rodzaj. Potem jasność i jasność powierzchniowa, rozmiary kątowe, a potem wrażenia obserwacyjne przy różnych powerach z/bez użycia filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce zrobić spis obiektów dostępnych dla 8" teleskopu pod podmiejskim niebem(+opis). Zasięg mam około 5,5 mag w najlepsze dni, droge mleczną raz widziałem jako pojaśnienie słabe.

 

5,5 mag?! Człowieku i to ma być podmiejskie niebo? Toż to raj a nie warunki podmiejskie! Chyba z połowa południowej i południowo-zachodniej Rzeczypospolitej nie ma tak dobrze :blink:

Tam to już się kwalifikuje pod warunki wiejskie a nie podmiejskie :)

 

Ja mieszkam na przedmiesciach Warszawy i mam może ze 4 mag B)

Edytowane przez Grzegorz S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg mam około 5,5 mag w najlepsze dni, droge mleczną raz widziałem jako pojaśnienie słabe.

 

5,5 mag?! Człowieku i to ma być podmiejskie niebo? Toż to raj a nie warunki podmiejskie! Chyba z połowa południowej i południowo-zachodniej Rzeczypospolitej nie ma tak dobrze :blink:

Tam to już się kwalifikuje pod warunki wiejskie a nie podmiejskie :)

 

Ja mieszkam na przedmiesciach Warszawy i mam może ze 4 mag B)

 

 

Taki dobry zasięg i tylko Drogę Mleczną raz widziałeś?!! Coś tu nie gra, ja od siebie z balkonu w bloku każdej praktycznie pogodnej nocy widzę Drogę Mleczną nawet w Kasjopei. Chyba muszę mieć zasięg ze 8 mag :) Ale co z tego jak mi się przy 10 minutowych fotkach prześwietla prawie tło w Canonie <_<

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co, przecież zysix wyraźnie napisał w 1szym poście że ma ok. 5,5 w nalepsze dni. niechby sie pomylił o 0,5 mag. 5 mag w najlepsze dni zgoda. tylko ile jest takich dni. ja ostatni pamiętam jak mroźik złapał w święta. Piękne niebo bylo :rolleyes: . No a zazwyczaj to do 4 i to i tak dobrze.

 

Cholercia, chcialbym wychodzić na balkon i widzieć Mway :o

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście sporo przesadziłem z zasięgiem, kiedy najlepszej nocy oceniałem zasięg kiedyś tak mi się przynajmniej wydawało, że był w około 5,5mag ale wtedy byłem niedoświadczony. Teraz oceniłbym go na 4mag z niewielkim plusem może 4,3mag(zenit+duże wysokości kątowe) w średnie, normalnie dni 99% w roku. Mam taką łune na północnym wschodzie/wschodzie/ że do 15* saturna nawet nie widać dopiero potem coś tam majaczy na południu już nie ma łuny i jest inna bajka... warunki? 40 metrów od drogi, jestem ukryty za wałem odry więc nie walą tak po oczach latarnie. W najlepszejsze dni może dojść MAX do 5mag ale nie sądze...

 

To takie sprostowanie, bo jak napisałem, że mam 5,5 mag to wcale to nie było by to złe niebo... a jest zupełnie inaczej :unsure:

 

Potestuje jeszcze na galaktykach, najsłabsza powierzchniowa to była M109 była prawie w zencinie i nie zerkając widać było leciuteńkie pojaśniejenie (13mag)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Potestuje jeszcze na galaktykach, najsłabsza powierzchniowa to była M109 była prawie w zencinie i nie zerkając widać było leciuteńkie pojaśniejenie (13mag)

Wg moich danych M109 ma 10.8 mag (Niebo na Dłoni) lub nawet 9.8 mag (NSOG). Inne źródła mam ... spakowane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się opieram na danych CdC a to co podałem to jasność powierzchniowa, moim zdaniem dla obiektów niegwiazdowych to jedyne sensowne podanie jasności. Jak np. M108:

 

M 108 NGC 3556

Gwiazdozbiór: Ursa Major

Rozmiar: 8.6'x 2.4'

Jasność: 10.00

Jasność powierzchniowa: 13.10

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.