Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie że ktoś robi zdjęcia w stronę malych górek bo przeważnie większość skupia się na znanych wysokich szczytach pomijajac inne ciekawe rzeczy na horyzoncie:) Ciekawe czy osoby na pierwszych zdjęciach skierowały obiektyw jeszcze bardziej w lewo bo od Liwocza przy tych warunkach powinno być widać gorkę w Nawsiu/Szkodnej ~160km http://www.dalekieobserwacje.eu/babia-gora-z-nawsia/

A na Twoim jeszcze na prawo od Liwocza pięknie widac Ferdel i Kornuty to też jakieś 130 km.

PS. Ciekawe czy G.Świetokrzyskie były widoczne bo kilka godzin wcześniej swiatła na Św.Krzyzu były z Liwocza widoczne gołym okiem.

Edytowane przez gezeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upycham jeszcze jedną fotkę z 31.12.2015. Po powrocie do domu ze wschodu na Jaworzynie, stwierdziłem że pojadę jeszcze na zachód na Eliaszówkę. Niestety warunki na wschodzie już się mocno popsuły. Uciułałem tylko wyciągany skrawek Bieszczad.

 

IMG_9205s.jpg

Edytowane przez Czarny
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że ktoś robi zdjęcia w stronę malych górek bo przeważnie większość skupia się na znanych wysokich szczytach pomijajac inne ciekawe rzeczy na horyzoncie:) Ciekawe czy osoby na pierwszych zdjęciach skierowały obiektyw jeszcze bardziej w lewo bo od Liwocza przy tych warunkach powinno być widać gorkę w Nawsiu/Szkodnej ~160km http://www.dalekieobserwacje.eu/babia-gora-z-nawsia/

A na Twoim jeszcze na prawo od Liwocza pięknie widac Ferdel i Kornuty to też jakieś 130 km.

PS. Ciekawe czy G.Świetokrzyskie były widoczne bo kilka godzin wcześniej swiatła na Św.Krzyzu były z Liwocza widoczne gołym okiem.

 

Niestety im dalej na północ tym widoczność była gorsza i na zdjęciach nie mam ani śladu Gór Świętkorzyskich.

Nawsie może i było widoczne jednak jest tak niewiele wystające ponad horyzont że mogło mi się z nim zlać.

Załapał się za to Vtacnik z Małej Babiej (z lewej strony zdjęcia) - 123,5km :)

 

DSC00743.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Siwołysy, takie warunki były, że grzech było nie focić :D

@gezeb, właśnie nad tym kominem się zastanawiałem najdłużej i koniec końców nie rozgryzłem co to. Z początku celowałem na komin w Sninie, tam jest dość wysoki - ale on powinien być bardziej na lewo od tego. Nie mam pojęcia co to jest, w tym rejonie leżą same wioski. W tym miejscu 49°02'35.5"N 22°18'10.8"E jest jakiś nadajnik, są nawet zdjęcia na mapach, ale z kolei malowanie mi si nie zgadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek panoramy piękne, szacun.

Jak nanosisz na zdjęcia opisy? Jest do tego jakiś program czy tylko mozolna ręczna praca na podstawie wygenerowanych w internecie symulacji panoram?

 

Takie widoki z Tarnicy to nie rzadkość, mi w zeszłym roku w lutym trafił się podobny widok Tatr w środku dnia oglądany przez lornetkę Nikon EX 10x50. Nie mam profesjonalnego sprzętu foto, więc fotkę zrobiłem EOS-em 450D z ręki z kitem 18-55, przy max ogniskowej na 55 mm przyłożonym do okularu tej lornetki postawionej na barierce. Wyszło tylko coś takiego:tatry.jpg

 

Panorama z 1 listopada 2015 r., w oryginale ponad 10 tys pix w poziomie (z ukraińskimi połoninkami w tle), nie mam jak tu wrzucić, więc tylko pomniejszona wersja:

IMG_3666_panorama.jpg

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dd7005ea14aa1.jpg

d305ef764cf12.jpgd21068121a6df.jpg1bf5782b6d5bb.jpgZdjęcie przedstawia: foto 1 i 2 - góra Bardo, foto 3 i 4 - Simonka i da się dostrzec an foto 4 TV Tower Dubnik

Zdjęcie wykonane z: Schronisko PTTK Turbacz
Odległość: Simonka - 118km, Bardo 109km, TV Dubnik 120km

Sprzęt: Nikon D610 + Nikkor 80-200D ED

Data: 27.12.2015 prawie w samo południe

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

Od kilku lat (kiedy to pierwszy raz usłyszałem o dalekich obserwacjach) podejmuję próby ustrzelenia Tatr Zachodnich z Łysiny w Beskidzie Małym. Odległość nie jest zbyt wielka (60 km z hakiem), ale za każdym razem gdy jestem na miejscu pogoda nie chce współpracować. Kilka dni temu postanowiłem przycisnąć temat i w końcu wyczekać takie warunki, w których słowackie szczyty będą widoczne łatwiej niż dopiero po zmasakrowaniu zdjęcia w kilku programach.

 

Dogodna okazja nadarzyła się dzisiaj, widząc sprzyjające warunki ruszyłem na Łysinę. Po przyjeździe chwyciłem za lornetkę i bez trudu zobaczyłem dość wyraźne dwa ośnieżone szczyty, które są nieco oddzielone od pozostałych. Natomiast, gdy odbiłem w stronę pozostałych ujrzałem tylko malutki skrawek pierwszej z brzegu góry. Warunki znów były dalekie od ideału, choć i tak najlepsze jakie tutaj spotkałem.

 

Po symulacjach wiedziałem, że widoczne mają być również szczyty Beskidu Wyspowego i Gorców, dlatego sfotografowałem dość wyraźne wzniesienia na wschodnim horyzoncie, nie sądząc jednak, że mogą to być one (wyraźnie widoczne mimo odległości większej lub zbliżonej jak ta do Tatr). Następnie spojrzałem na piękna Babia Górę i zwinąłem się do domu.

 

Po sprawdzeniu materiału okazało się, że ustanowiłem swój nowy skromny rekord – sfotografowane góry rzeczywiście należały do pasm Gorców i Beskidu Wyspowego. Byłem lekko zdziwiony, że były tak łatwym celem. Natomiast Tatry na zdjęciu załapały się znacznie gorzej niż w wizualu – nie obeszło się bez obróbki.

 

Widok na Tatry Zachodnie:

 

post-22151-0-73958100-1455033945_thumb.jpg

Widok na Beskid Wyspowy:

 

post-22151-0-71191400-1455033918_thumb.jpg

Widok na Gorce:

 

post-22151-0-36255400-1455033933_thumb.jpg

A na deser Babia Góra w czapie z chmur:

 

post-22151-0-11886700-1455033904_thumb.jpg

Wszystkie zdjęcia z zestawu EOS 600D i Jupiter 135mm.

Pozdrawiam!

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnią niedzielę 7.02. plątałem się po Frydrychowicach, czyli już poza Beskidem Małym i Tatry było widać idealnie. Odległość około 93km.

Teraz mam 2 cele na strzały:
- Święty Krzyż z Beskidu Małego albo z Wyspowego
- Pradziad z Wieprza

 

W obu przypadkach około 160km...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnią niedzielę 7.02. plątałem się po Frydrychowicach, czyli już poza Beskidem Małym i Tatry było widać idealnie. Odległość około 93km.

 

Teraz mam 2 cele na strzały:

- Święty Krzyż z Beskidu Małego albo z Wyspowego

- Pradziad z Wieprza

 

W obu przypadkach około 160km...

 

Ja już Pradziada z Beskidu Małego złapałem) a dokładnie z Leskowca 163 km

 

http://astropolis.pl/topic/30795-dalekie-obserwacje-z-gr/page-27?do=findComment&comment=520339

 

Widzialem tez Pradziada z Andrychowa ale nie mam utrwalonego na karcie pamięci czyli z Wieprza tez się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fkuzi555, widzę jesteś z Myślenic. Karczuj las na Kamienniku, albo szukaj jakiegoś prześwitu między bukami na szczycie. To teoretycznie najdalsza możliwa miejscówka do ustrzelenia Pradziada z Beskidów. Jak Ci się uda, będzie duże brawo :D

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fkuzi555, widzę jesteś z Myślenic. Karczuj las na Kamienniku, albo szukaj jakiegoś prześwitu między bukami na szczycie. To teoretycznie najdalsza możliwa miejscówka do ustrzelenia Pradziada z Beskidów. Jak Ci się uda, będzie duże brawo :D

Ja dopiero zaczynam się coś bawić i zbieram wiedzę teoretyczną ;) szkło 200mm niestety może nie wystarczyć do takiej zabawy, ale przy dużej matrycy być może coś będzie się dało wycisnąć...

 

Co do Kamiennika to najpierw muszę wygonic watahę wilków, która się tak kręci, później wygryźć las no a później... strzelać do Pradziada ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! To jest mój pierwszy post na tym forum. Jestem pod wrażeniem Waszej pasji i pięknych zdjęć, które zamieszczacie :-)

Jestem autorem aplikacji Polskie Góry, która działa na telefonach i tabletach wyposażonych w system Android. Funkcjonuje na zasadzie Augmented Reality i opisuje widoczne szczyty nazwą, wysokością oraz odległością w linii prostej. Baza zawiera ponad 1000 polskich szczytów oraz trochę przygranicznych czeskich, słowackich i ukraińskich.

Domyślam się, że fotki robione aparatem z telefonu to dla Was totalna amatorszczyzna ;-) , ale być może opis panoramy i zawarta w aplikacji mapa z naniesionymi szczytami mogą się Wam czasem przydać przy strzelaniu. Będę wdzięczny za uwagi dotyczące mojej aplikacji, bo patrzycie na to z szerszej perspektywy niż przeciętni użytkownicy.

Link do aplikacji: Polskie Góry

Porównanie zdjęcia wykonanego aplikacją z Klimczoka i panoramy wygenerowanej na stronie UDeuschle (można kliknąć, żeby powiększyć):
pg0004m.jpg
pg0004_udeuschle_m.png

Edytowane przez RobertBB
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polowałem w zasadzie na Góry Świętokrzyskie z Chełmu Łososińskiego. Nie złowiwszy nic, poszedłem na polankę tuż koło głównego wierzchołka. Odległość jest marna, ale to najdalej położony punkt na północy z którego ustrzelić można Kralovą Holę.

 

 

IMGP0676s.jpg

 

 

Przy okazji: strzelałem nowo zakupionym Orestegorem 500 mm. Było już po zachodzie, więc naświetlanie zajmowało 30 sek. Nie mam też dobrego statywu więc strzelam z leżącego plecaka i odpalam radiowo. No ale jak by nie postawił to bydle, to nie ostrzy przy przesłonie poniżej f/8. W zasadzie to najlepiej domknąć go do końca lub strzelać w okolicy f/11. Też tak macie?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.