Skocz do zawartości

NGC5907 - niestety bez pętli śmierci


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Galaktykę spiralną NGC5907, zwaną też "drzazga" otaczają pozostałości zniszczonej galaktyki karłowatej. Ogromne pętle gwiazd i materii międzygwiezdnej otaczają ustawioną do nas kantem NGC5907 rozciągając się nawet na 150K lat świetlnych od niej. Mi nie udało się tych struktur uchwycić. Na najlepszych fotografiach wygląda to tak: http://www.cosmotography.com/images/small_ring_ngc5907.html Niesamowite... Ten niezwykły twór to upiorny szlak po którym krążą gwiazdy martwej galaktyki wokół swej nemezis - NGC 5907. Tylko czy ja na pewno nie zdołałem zarejestrować choć cienia tych struktur? Niby coś na krzywej majaczy tam gdzie powinno, - link - ale to naciągane, podejdę do tej galaktyki jeszcze raz, tym razem docisnę ją z czasami ekspozycji do granic możliwości. Musze mieć te pętle, są hipnotyczne.

 

NGC5907.jpg

 

Do następnego podejścia!

 

Ps. prawie trzy godziny spędzone na próbach dostrzeżenia star streams w NGC5907 doprowadziły mnie do lekkiej fobii. To co pwyżej to surowy stack bez najmniejszego nawet ruchu na krzywych i filtrach, mam dość manipulacji materiałem na jakiś czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu o pętlach śmierci roje, a tu mi wytykają (i słusznie) denną ostrość. Eh, jeszcze chyba wiele tranzytów upłynie nim ja zaczne "rutynowo" osiągać satysfakcjonującą jakość.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

E nie, z ostrością nie jest tak źle. Miałem na myśli ostrzenie programowe. Co do pętli tez mi się marzyła, ale na to nie mamy szans. Może Adam ze swoim sprzetem w tej materi po kilkunastu godzinach coś zdziała g.gif

 

 

ps. coś w tym stylu (jeżeli pozwolisz)

 

 

NGC5907.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zbliżenie i ładny szczegół - spokojnie można byłoby troszkę wyostrzyć!

Też mi się marzy, by w dorobić materiału do zeszłorocznej - tylko czy dzisiaj będzie pogoda ?

 

Właśnie chciałem zapytać Hansa co było problemem. Ustawienie ostrości czy seeing ? Bo to widać po gwiazdkach. Jest dobrze, nie powiem, ale można jeszcze lepiej. Podostrzenie czasem nie przeskoczy pewnych rzeczy.

 

Dozbierać kolor do ubiegłorocznej... tu właśnie kłania się kolorowa matryca gdzie kolorek jest od razu :P

http://forum.astropolis.pl/index.php?showtopic=27348

Tego pikującego kolca trzeba by zrobić jeszcze raz w innym ustawieniu.

 

Niestety na pogodę na południu nie ma co liczyć.

 

Update

Jalemu wyszło to programowe wyostrzenie. Galaktyka zyskała.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej trzeba ciemnego nieba, niż jakiegoś wyjątkowego sprzętu. Nie wiem, czy będę w stanie zrobić te pętle. Cień szansy jest, bo ostatni test na M81 - 20 min ekspozycja - zamajaczył IFN, w przeciwieństwie do zdjęcia, które wrzucałem jako first light. Podstawą jest tu czyste, kontrastowe niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się zaatakować tą galaktyke jeszcze raz w kolejnym nowiu. Nakręciłem się na te pętle. Może jak nie skopie ostrości i pociągne do 900 - 1200 sek., to mimo przepalenia samej galaktyki zarejestruje te struktury... choć tak jak powiedział Adam, z takimi czasami na podmiejskim niebie z luminacją na pokładzie może być to mission impossible.

 

Co do samej ostrości, to ewidentnie dałem ciała ja. Ustawiłem ostrość na całkiem fajnym jak na moje możliwości poziomie 1.7FWHM i poszedłem spać. Problem w tym, że gdy obudziłem się na flipa po ok. 3h nie załapałem, że coś jest nie tak i zamiast skorygować, flipnąłem złom i poszedłem spać spowrotem. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że któryś z kabli pociągnął odrobinę wyciąg. Pierwszy raz mi tak odjechał. Nie jest to też raczej problem rozszerzalności termicznej alu mojej oty. Nie tym razem raczej, noc była bardzo stabilna pod tym względem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ngc5907 sprzed dwóch lat, przy zupełnie niezłym niebie, ale ze skopaną ostrością. Z powodu ostrości zarzuciłem temat i nie pokazywałem tego dotychczas. Poziom obróbki też sprzed dwóch lat.

 

30x300sek L + po 10 bin2 300sek R G i B, czli łącznie 5 godzin. Po pętlach ani śladu.

_ngc5907_300s_L_v2_LRGB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny temat - naprawdę. Wczoraj w ramach testu zrobiłem 20 min ekspozycje tego obiektu i po kręgach (zbożowych) ani śladu w szumie. Do tego trzeba by podejść z czasami pewnie 30-60 min i ze 20-30 ekspozycji. Wtedy może...

Nie chcialem w sumie zapeszacz wczoraj bo chcialem poszukac w sieci ale jesli goscie dopiero teraz pokzuja te kregi ( i to jacy goscie, jakim sprzetem, pod jakim niebem) to jest to na granicy percepcji czy wrecz selektywnej obrobki. Smiem twierdzic ze u nas nie do osiagniecia bo w realnosc 30-60 min klatek pod super ciemnym niebem zbieranych nascie nocy to ja nie wierze:P

 

Hans szkoda czasu, ja bym wogole w to sie nie pchał ;)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ... szkoda trochę czasu, żeby rzadkie polskie noce poświęcić na zarejestrowanie szumu pasów. Z tego co widzę, oni bardzo, bardzo mocno wyciągają same te pierścienie, potem je rozmywając, bo to zapewne jeden wielki szum. Jakbym miał zrealizowanych dwieście projektów astrofotograficznych, to jako 201 bym go zrobił, ale, że mam zaledwie kilka, to jeszcze daleka droga przed takimi wyzwaniami. Najpierw muszę się nacieszyć tym, co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna fotka Hans, ogniskowa robi swoje :)

 

Pozwolę się podpiąć ze swoją NGC5907, którą smażyłem tej samej nocy co Hans, oczywiście również po pętli ani śladu

 

30 x 600s, ST2000XCM, SW 150/750 ,HEQ5, IDAS

NGC5907.jpg

Edytowane przez bokonon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem spróbować chociaż ;)

 

Zapodałem 7x0.5h (nigdy jeszcze nie fociłem na takich czasach). I... no i mieliscie racje. Pętli nie ma. Ale całkiem fajna galaktyka z tego wyszła po obrobieniu materiału.

 

v2.jpg

 

7x1800sek. filtr L, SW ED 120/900, EQ6, Atik 314L

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.