Skocz do zawartości

Kraków


Gość Astromiłośnik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Wybiera się ktoś dziś podziwiać piękne niebo, nawet na całą nockę? Ja i kolega Astroobserwator z tego forum mamy plan się przejechać, bo szkoda tak pięknej nocy. Chętnie poznalibyśmy kogoś dzielącego z nami astro-pasję. Także jak ktoś jedzie to niech się odezwie, pojedzmy gdzieś razem, pogadajmy i poobserwujmy, śmiało, odzywać się ludzie, nie gryziemy, mile widziana płeć piękna. :P

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na ten temat oddzielny wątek, nie zakładaj nowego. Ludzie umawiają się na Astromaniaku na Koskowej górze

Nie kapuję, nie założyłem nowego wątku ( tematu ) tylko napisałem posta, chyba, że ci chodziło żebym tu nie pisał. :uhm:

A jeżeli, tak to gdzie jest ten oddzielny wątek? Tak czy inaczej, na Koskowej Górze, mnie i Astroobserwatora dziś nie zabraknie. Jest jakieś szczególne miejsce gdzie się wszyscy oglądacze nieba zbierają, jakaś polanka itp?

 

Edit: Już wiem, Kapliczka, dzięki astro-obserwatorze.

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem do domu i bardzo mi się chce spać, więc powiem krótko, noc była genialna, takiego Saturna dawno nie widziałem, również ds-y pięknie się prezentowały, naprawdę warto było pojechać na Koskową z kumplem, było cudnie. Fajnie było też poznać nowe twarze, tak samo zafascynowane pięknem kosmosu.

Zimno doskwierało, zwłaszcza później, gdy zerwał się wiaterek, ale warto było zmarznąć. Blondas, żałuj, że nie pojechałeś, naprawdę było warto.

Dodam jeszcze, że po jakimś czasie na pewno pojawią się jakieś fotki z naszego wypadu. A teraz idę odespać zarwaną nockę. :P

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety nie był mój wybór ale konieczność, spędziłem godzinkę u siebie na ogródku. Saturn faktycznie był genialny, przy 240x prawie nie drgał. Z fajnych obiektów przyjrzałem się kilku galaktykom w Lwie opisywanym przez Piotrka Guzika w ostatnim numerze Astronomii. Tę podwójną dało się wypatrzeć nawet Syntą spod Krakowa. Natomiast komplet 4 niewidoczny, widać było 2 na wprost i jedną zerkaniem. Potem zaliczone oba tryplety. Na deser Mars i Saturn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety nie był mój wybór ale konieczność, spędziłem godzinkę u siebie na ogródku. Saturn faktycznie był genialny, przy 240x prawie nie drgał. Z fajnych obiektów przyjrzałem się kilku galaktykom w Lwie opisywanym przez Piotrka Guzika w ostatnim numerze Astronomii. Tę podwójną dało się wypatrzeć nawet Syntą spod Krakowa. Natomiast komplet 4 niewidoczny, widać było 2 na wprost i jedną zerkaniem. Potem zaliczone oba tryplety. Na deser Mars i Saturn.

Tak niestety bywa, ale przynajmniej znalazłeś czas na niebo. Ja natomiast dużo czasu spędziłem na podziwianie M51 i jej towarzyszki. Fajne galaktyczki, pomost między nimi widoczny był bez problemu po dłuższym wpatrywaniu, zerkaniem dostrzegłem spiralną strukturę M51, widoczne były ramiona. Widziałem, jakby to określić, takie kłaczki jaśniejsze od reszty. Towarzyszka, bez szału, taki rozciągnięty obłoczek.

A potem obserwowałem jeszcze sporo M-ek. Planety też zostawiłem sobie na deser. :P

 

Obiecane zdjęcia, to nie wszystkie zrobione tej nocy, Astroobserwator pewnie coś wrzuci na forum niedługo, widać na nich, że warto był się ruszyć z Krakowa. ^_^

http://astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/?p=533268

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Do 3 sierpnia trwa zlot "astromaniaka" na Kudłaczach - http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=313689#p313689

W piątek lub sobotę (1 lub 2 sierpnia) w zależności od pogody wybieramy sie tam z Markiem_N na obserwacje. Ma dołączyć Michał_Ufo. Sprzęt tam mają, ale można zabrać swój, ja wezmę 2 okulary: LVW 8 i 13.

Kraków i okolica - może zrobimy tam spotkanie, chyba, ze już tam jesteście?

Sprawdzałem przed chwilą pogodę na sat24 i ICM - piątek szykuje się deszczowy, ale sobota zapowiada się pogodna. są chętni?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udała się nocka? Ja byłem na gościnnym wyjeździe u acubenesa i glaurunga pod Częstochową. Godnie mnie przygarnęli. A po północy było super bezchmurnie.

Udała się jak najbardziej, Piotr pięknie to opisał tu: http://astropolis.pl/topic/45944-kudlacze-23-viii-2014/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udała się jak najbardziej, Piotr pięknie to opisał tu: http://astropolis.pl/topic/45944-kudlacze-23-viii-2014/

Ja i mój kolega również skorzystaliśmy z tej pięknej nocki, razem z kolegą Astroobserwatorem z tego forum pojechaliśmy na wycieczkę, na Koskową Górę.

Przez większą część nocy warunki były idealne do obserwacji, zaliczyliśmy sporo M-ek. :astronom:

Warto dodać, że nie byliśmy tam sami, był z nami bardziej doświadczony kolega, Piotrek z towarzyszką której imienia nie mogę sobie przypomnieć. :g:

Piotrek fotografował "Veila". Astroobserwator robił "Milkę" a ja jako jedyny tylko obserwowałem przez teleskop. Było sympatycznie, bo panowie w przerwach między sprawdzaniem, czy sesja idzie zgodnie z planem, podziwiali niebo przez mój teleskop. Laser + mapka były bardzo pomocne przy znajdywaniu obiektów, hyhy. Było bardzo fajnie i sympatycznie. ^_^ Około północy ( nie wiem o której godzinie, ale na pewno po północy ) niebo rozświetlił bardzo jasny i naprawdę szybki bolid, był o wiele jaśniejszy od Wenus, przeleciał w pobliżu Łabędzia. :icon_surprised: Jestem pewny, że drzewa rzuciły wyraźny cień, na tej podstawie mogę powiedzieć, że być może ten bolid miał jasność Księżyca w pełni. W momencie największej jasności miał błękitno-biały kolor, ale to był moment, szybko zaczął tracić jasność i równie szybko mienił barwę na żółtą i czerwoną, po czym znikł, nie zauważyłem rozpadu, przez jakiś czas po jego przelocie na niebie widoczny był wyraźny ślad. Niestety pod koniec nocki, warunki znacznie się pogorszyły, przyszedł bardzo paskudny cirrus i zapaskudził całe niebo. <_< Więc postanowiliśmy się pakować i wracać do domu około godziny przed świtem. Do następnego razu! :)

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:icon_surprised: Jestem pewny, że drzewa rzuciły wyraźny cień, na tej podstawie mogę powiedzieć, że być może ten bolid miał jasność Księżyca w pełni.

 

Na pewno był od Księżyca w pełni znacznie słabszy. W takich miejscach jak Koskowa Góra wystarczy obiekt o jasności -6 mag (może nawet -5 mag), aby przedmioty przez niego oświetlone rzucały wyraźnie cienie. Ja podczas obserwacji na pobliskich Kudłaczach byłem odwrócony do niego plecami i widziałem tylko błysk, który rozświetlił okolicę. Choć oczywiście zrobiło się jaśniej. to do blasku Księżyca w kwadrze (nie mówiąc już o pełni) brakowało całkiem sporo, a jasność Księżyca w kwadrze to -10 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno był od Księżyca w pełni znacznie słabszy. W takich miejscach jak Koskowa Góra wystarczy obiekt o jasności -6 mag (może nawet -5 mag), aby przedmioty przez niego oświetlone rzucały wyraźnie cienie. Ja podczas obserwacji na pobliskich Kudłaczach byłem odwrócony do niego plecami i widziałem tylko błysk, który rozświetlił okolicę. Choć oczywiście zrobiło się jaśniej. to do blasku Księżyca w kwadrze (nie mówiąc już o pełni) brakowało całkiem sporo, a jasność Księżyca w kwadrze to -10 mag.

Pytanko, czy ten bolid został złapany przez jakąś stację bolidową? Może akurat coś się złapało. :g:

A widzisz, stałeś do niego plecami, a ja dostałem światłem w twarz, stąd nasze oceny są zupełnie różne. :)

W momencie jego przelotu patrzyłem akurat w tamtą stronę nieba i zostałem prawie oślepiony, także dalej z uporem maniaka będę obstawiał jasność Księżyca w pełni, albo co najmniej w kwadrze, naprawdę jasny był skurczybyk. I te cienie rzucane przez drzewa o których pisałem były naprawdę wyraźne. Ta dycha to moje minimum jakie mogę mu dać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tego przepięknego bolida z miejscowości około 30 km na południe, południowy zachód od Krakowa. Oceniłem jego jasność na minus 6 magnitudo. Jego jasność była duża tak że zobaczyłem cienie osób, które razem ze mną stały. Z racji tego iż noc była ciemna a oczy były przyzwyczajone do ciemności, dlatego jasność mogła się wydawać większa. Dodatkowo kłopot z oszacowanie jasności może powodować brak jakichkolwiek punktów odniesienia.

 

Pozdrawiam,

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się maksimum Perseidów, a pogoda - kicha. To nic :). Z inicjatywy Naukowego Koła Studentów Astronomii UJ i przy udziale Klubu Turystyczno-Radiowo-Astronomicznego "Ryjek" ekipa Stacji Astronomicznej Kudłacze przy "starym" schronisku PTTK na Kudłaczach i tak zamierza jutro walczyć obserwacyjnie. Tajną bronią będą obserwacje radioastronomiczne (tu już się nie wypowiadam, mądrzejsi starają się skompletować sprzęt), w ostateczności grill, piwo i inne atrakcje. Zapraszamy! Miejsce - Kudłacze oczywiście.

 

Zapomniałem napisać - wybieramy się tam dziś (12.08) wieczorem. Spotkanie będzie raczej towarzyskie, ale zapraszamy.

 

 

Spotkanie zaliczone, kiełbaski zjedzone, ponoć kilkadziesiąt zjawisk zaobserwowanych (przeze mnie tylko kilka), łączność radiowa z odległymi krajami nawiązana - jak na prawie totalne zachmurzenie całkiem dobry wynik. Zapraszamy przy lepszej pogodzie :)

Edytowane przez Michał_Ufo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.