Skocz do zawartości

Kraków


Gość Astromiłośnik

Rekomendowane odpowiedzi

jeżeli to dalej oznacza Krosno to ja odpadam.

 

Nie nie, bez przesady :)

Myślalem raczej o Koskowej Górze lub o miejscach na południe od Suchej Beskidzkiej i Makowa Podhalańskiego lub na wschód od Mszany Dolnej. Droga do miejsc na południe od Suchej Beskidzkiej jest porównywalnie długa jak ta na Koskową Górę, tyle że bardziej prosta, dzięki czemu odjeżdża się dalej od Krakowa.

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, czy wybiera się ktoś was w najbliższym czasie na Kudłacze? Tak się składa, że ja, razem z kolegą, Astroobserwatorem z tego forum, planujemy się tam przejechać na nockę, poobserwować i pewnie zrobić jakieś zdjęcia. Chętnie poznalibyśmy jakiś astro-maniaków z naszego ukochanego Krakowa i okolic. Byłoby naprawdę fajnie pogadać, wymienić się doświadczeniami, itd. Im nas więcej tym weselej. Jeżeli są takie osoby, to niech odezwą w tym temacie, ustawmy się. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...dlaczego ja tego nie napisałem? Wyjechać na nasze obserwy planujemy dzisiaj, po dwudziestej lub dwudziestej pierwszej z Krakowa. Szykują się naprawdę udane obserwacje.

Muszę chyba przeczyścić lustro główne w moim teleskopie, choć chyba nie wydaje się to konieczne i potrzebne. :)

 

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z kolegą Teleskopem zamiar siedzieć tam do oporu, czyli pewnie do 5 rano, jako, że na obserwacjach będziemy tam pierwszy raz, to takie pytanko, skąd dokładnie obserwujecie, przy ośrodku czy tam niedaleko na takiej polance?

Edytowane przez Astroobserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jutro bym się pisał. Może być w sumie w dowolną stronę od Krakowa więc może z Piotrkiem na północ, o której pisze na AM?

W sumie zawsze jeździmy na południe więc to jakaś odmiana, a ruchu w sobotę wieczorem w Krakowie raczej nie będzie więc szybko przetniemy.

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się na dzisiaj piszę, z drugiej strony to co fajniejsze jest raczej na południu, ale północ jest oK, tudzież północny wschód, gdzie Piotr jeździ. Piotrze, byłeś tam gdzieś w okolicach Mszany, o czym pisałeś?

 

To miejsce na północ, o którym pisałem jest tutaj:

 

https://maps.google.pl/maps?q=50.35191,20.207493&ll=50.353128,20.207291&spn=0.042443,0.077162&num=1&t=h&z=14

 

Tak naprawdę, to jest trochę na wschód od północy. Będę tam dziś na miejscu przed godziną 23, przyjedzie też Paweł Trybus z Kielc. Jeśli chodzi o niebo, to jest całkiem ciemne, porównywalne z tym w okolicach Mszany, tyle rozjaśnienie od Krakowa jest na południowym zachodzie (bliżej południe niż zachodu). Pozostałe źródła światła wpływają jedynie lekkie na pogorszenie jakości nieba nisko nad horyzontem.

 

 

Co do tego miejsca w okolicach Mszany, to sprawa wygląda tak:

 

Dwie noce temu po północy próbowałem trafić na ten tor motocrossowy w miejscowości Dobra pomiędzy Mszaną Dolną a Limanową. Ze względu, że próbowałem tam pojechać "na pamięć" (pamiętając mapę oglądaną w komputerze), nie udało mi się trafić w to miejsce, za to znalazłem inne - łąkę na "łysej" górze na wysokości 600 m.n.p.m.:

 

https://maps.google.pl/maps?q=49.730243 ... 1&t=h&z=17

 

Na sam szczyt da się wjechać samochodem osobowym, przy czym ostatnie kilkaset metrów jedzie się drogą polną. Na górze jest obecnie krótka trawa (max. 5 cm). Horyzont jest odsłonięty, choć miejscami obcięty przez pobliskie góry, jednak nie więcej niż na 5 stopniach.

 

Przedwczoraj niebo było tam wspaniałe. M33 była widoczna natychmiast jako eliptyczna plamka. W jej okolicy w kilka minut wypatrzyłem gwiazdy do 7.2 mag. Podejrzewam, że gdybym bardziej się przyłożył, udało by się jeszcze zobaczyć o 0.1 lub 0.2 mag słabsze. Przez Byka, Barana i Ryby ciągnęło się pasmo zodiakalne, które było widoczne dość słabo (było jednak zjawiskiem oczywistym). Z pewnością w widoczności tych słabych obiektów znacząco pomogła bardzo dobra przejrzystość powietrza.

 

Od północy niebo było delikatnie rozświetlone przez Kraków, było widać też odległą łunę od Brzeska oraz nieco bliższe od Limanowej i od Mszany Dolnej. Na wschodzie w pobliskiej wiosce około godziny trzeciej zaświeciło się kilka lamp, które trochę rozpraszały. Wtedy przestawiłem samochód tak, aby mi je zasłaniał icon_wink.gif

 

Podsumowując, miejsce jest całkiem dobre - pod względem jakości nieba nie ustępuje Koskowej Górze, na minus jest natomiast tych kilka świateł w pobliskiej miejscowości. Być może na drugiej miejscówce (tor motocrossowy) nie ma tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.