Skocz do zawartości

Kraków


Gość Astromiłośnik

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie pomyślałem, że zachęcę tych którzy się wahają dziś wyjechać w poszukiwaniu nieba wolnego od paskudnego lp mini relacją z mojego wyjazdu z kumplem. Noc z piątku na sobotę była fenomenalna, dziś nie sądzę żeby było gorzej. Tak się zastanawiam, nie wiem co wy chcecie od tych Kudłaczy, że ponoć się zaświetliły, według mnie, niebo jest tam naprawdę rewelacyjne. Bez problemów znajdywałem nawet bardzo słabe M-ki moim teleskopem.

Udało mi się znaleźć na przykład M1, ta mgławica wyglądała jak obłoczek, a nie krab. :P

Było naprawdę fantastycznie, do dziś mam powidok Mgławicy w Orionie, w życiu czegoś takiego nie widziałem, coś fenomenalnego. Kolega, Astroobserwator z tego forum też się napatrzył, było też focenie, może kolega wrzuci jakieś fotki na forum. Zachęcam do skorzystania z tej pięknej pogody i wyjazdu pod ciemne niebo, warto! Wszystkim którzy dziś wyjeżdżają, życzę ciemnego nieba! :)

 

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem, że zachęcę tych którzy się wahają dziś wyjechać w poszukiwaniu nieba wolnego od paskudnego lp mini relacją z mojego wyjazdu z kumplem. Noc z piątku na sobotę była fenomenalna, dziś nie sądzę żeby było gorzej. Tak się zastanawiam, nie wiem co wy chcecie od tych Kudłaczy, że ponoć się zaświetliły, według mnie, niebo jest tam naprawdę rewelacyjne. Bez problemów znajdywałem nawet bardzo słabe M-ki moim teleskopem.

Udało mi się znaleźć na przykład M1, ta mgławica wyglądała jak obłoczek, a nie krab. :P

Było naprawdę fantastycznie, do dziś mam powidok Mgławicy w Orionie, w życiu czegoś takiego nie widziałem, coś fenomenalnego. Kolega, Astroobserwator z tego forum też się napatrzył, było też focenie, może kolega wrzuci jakieś fotki na forum. Zachęcam do skorzystania z tej pięknej pogody i wyjazdu pod ciemne niebo, warto! Wszystkim którzy dziś wyjeżdżają, życzę ciemnego nieba! :)

 

M1 to nawet spod Krk widac :) Kraba to zobaczysz dopiero na zdjeciach. Oczywiście w porównaniu z Krk niebo jest rewelacyjne, ale jednak i na Kudłacze dotarło LP, gdzie przed 10 laty było przecież znaczne lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, M1 względnie łatwo zobaczyć nawet te 10 km od Krakowa.

Ostatnie spotkanie udane, dzięki chłopy. Fajnie było poznać nowych zapaleńców. Sporo nowych obiektów zaliczonych, w tym niektóre rzeczywiście stanowiące spore wyzwanie (gromada kulista w M31, ciemne mgławice w lornecie Pawła, planetarki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dla was M1 to mały pikuś, wiem, że można ją znaleźć bliżej Krakowa, ale mi się ta sztuka jeszcze nie udała, natomiast koledze Astroobserwatorowi tak, także nie jest to niewykonalne. Tak czy inaczej, pierwszy raz udało mi się ją samodzielnie znaleźć właśnie w Kudłaczach. ^_^

A, wiem JaLe, że krab pojawia się dopiero na zdjęciach, ale próbowałem metodą zerkania wyłapać jakieś szczegóły, ale był tylko obłoczek. :P

Ostatnie noce były fantastyczne.

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą Blondas, kwestia wprawy. Ja obserwuję niebo od małego przez teleskop który mam do dzisiaj (i nie jest to super teleskop z super powiększeniem rodem tych z allegro z 200 zł), także trochę doświadczenia mam, ale przez większość tego czasu obserwowałem z balkonu, także nie mam dużej wprawy w znajdowaniu słabych DS-ów. Pamiętam, że najsłabszym obiektem jaki mi się udało znaleźć obserwując z balkonu to M57, ale to było jeszcze w latach 90-tych a w tedy w okolicy gdzie mieszkam było o wiele ciemniej. Teraz znajduję tą planetarkę na balkonie tylko dlatego, że mniej więcej pamiętam gdzie celować, bo lp dosłownie w mojej okolicy ogłupia. Teraz jakbym był mały i zaczynał moją przygodę z astro, to udało by mi się pewnie znaleźć najwyżej M13, M42..lista zamknęła by się chyba tylko na 10 obiektach, poza Księżycem i jasnymi planetami.

Na szczęście mam z kim wyjeżdżać i nabierać jeszcze większej wprawy pod prawdziwie ciemnym niebem. :)

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz problemy u siebie z M57 to generalnie zapomnij o M1 w tym miejscu. Żeby mieć znośne niebo nie trzeba jechać na Kudłacze. Są przyzwoite miejsca bliżej.

 

Nie wiem czy kiedykolwiek udało mi się ją zaobserwować z mojego balkonu, może w latach 90-tych, ale tego nie pamiętam.

może dawniej była by możliwa obserwacja M1, teraz u mnie jest to nie możliwe, więc nawet nie próbuje.

A ja wiem, że są w miarę fajne miejsca bliżej, ale po spektaklu na Kudłaczach jaki mi zgotowała M42, to mam ochotę jeździć tylko tam, a najchętniej to w ogóle pojechałbym w Bieszczady. :P

Skoro mowa o bliższych miejscówkach, widzę na mapie, że jesteś w pobliżu Krakowa, jak znasz jakieś fajnie miejscówki to zapodaj na pw, albo tutaj, bo my Astroobserwatorem szukamy jakiś alternatyw dla naszej miejscówki, będziemy wdzięczni za jakieś wskazówki gdzie jechać. :)

O, a tutaj najczęściej obserwujemy, https://maps.google.pl/?ll=50.152342,20.013077&spn=0.005616,0.009645&t=h&z=17, część nieba jest zawalona przez Kraków, ale można tam obserwować, moim zdaniem, miejscówka znośna. W razie gdyby ta była niedostępna z jakiegoś powodu, mamy dwie inne awaryjne, w tej samej miejscowości, ale tam warunki do oglądania są gorsze, nie powiem gdzie, bo nie polecam, no chyba, że ktoś poprosi.

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M1 kiedyś widzieliśmy właśnie z tej kiepskiej miejscówki w pobliżu Krakowa co podlinkowałeś, akurat tamta strona nieba jest jeszcze znośna.

 

Bo ci się farcie udało tą M-kę znaleźć, jak pojedziemy tam następnym razem, to powalczę z nią, wydawało mi się, że do niej trzeba o wiele ciemniejszego nieba, a jednak, da się. Daj jakieś fotki na forum z naszego wypadu do Kudłaczy, bo ja zdjęć nie robiłem, tylko bawiłem się w wizual. :P

 

Edit 1: Myślę co innego, a piszę co innego, poprawiłem babole. xD

 

Edit 2: Chyba nasz problem z miejscówkami się rozwiązał, wystarczyło pogrzebać na forum. Ale i tak to napiszę, interesują nas miejscówki, w miarę bliskie, ale też nie za bliskie. Najlepiej na północy od północnego Krakowa, gdzie niebo jest podobne jak na Kudłaczach, ale jest bliżej. Najlepiej północy bo mamy blisko i nie trzeba przez cały Kraków jechać. Jak ktoś z was zna takie miejscówki, to niech się wypowie w tym temacie, będziemy wdzięczni.

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesują nas miejscówki, w miarę bliskie, ale też nie za bliskie. Najlepiej na północy od północnego Krakowa, gdzie niebo jest podobne jak na Kudłaczach, ale jest bliżej. Najlepiej północy bo mamy blisko i nie trzeba przez cały Kraków jechać. Jak ktoś z was zna takie miejscówki, to niech się wypowie w tym temacie, będziemy wdzięczni.

 

Ja najczęściej jeżdżę tu:

 

https://maps.google.pl/maps?q=50.263318,20.355647&ll=50.263373,20.356035&spn=0.005315,0.009645&num=1&t=h&z=17&iwloc=near

 

lub tu:

 

https://maps.google.pl/maps?q=50.351985,20.207445&num=1&t=h&z=18

 

Obie miejscówki są niezłe - nie gorsze od Kudłaczy. Tyle, że ze względu, że są na północ od Krakowa, to łuna od miasta psuje południowe niebo (a nie północne jak w przypadku Kudłaczy).

 

Co do mgławicy M1, to jest ona obiektem dość łatwym - jej jasność całkowita to około 8.5 mag, a pod względem jasności powierzchniowej jest nieco jaśniejsza od 12 mag/(minutę kwadratową). Z tego powodu do jej dostrzeżenia wystarczy całkiem średnie niebo. Jestem pewien, że z w przejrzyste noce jest widoczna z obrzeży Krakowa w małych teleskopach.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w tym wątku jest link do mojej mapki z zaznaczonymi kilkoma miejscami. Teraz nie podam, piszę z komórki. Z bliskich miejsc to nieco na zachód od Mogilan jest kilka polan z czystym widokiem na południe.

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=212747589665905877425.0004bb2494da199af7717

nie wiem czemu nie da się całego linku kliknąć, trzeba skopiować do przeglądarki

Edytowane przez Blondas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli prognozy się nie zmienią, zamierzam nad ranem wybrać się na Koskową Górę. Oczywiście, celem głównym wyjazdu jest kometa C/2012 S1 (ISON). Ostateczną decyzję o wyjeździe zamierzam podjąć w nocy (około 2-3) po sprawdzeniu zdjęć satelitarnych. Ze względu, że kometa jest widoczna już o świcie, planuję w Krakowie być z powrotem około godziny 7:00 - 7:30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie! :szczerbaty:

Tu jedziemy:

http://bit.ly/1gYs29d

To jest taki placyk na boku wojewódzkiej 960 (między Bukowiną a Łysą Polaną).

Byłem tam rano. Absolutne rewelacja! Piękny widok i na linii widzenia ŻADNYCH świateł :)

4:30 na miejscu. Zapraszam :)

Edytowane przez Karol Wójcicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłeś tu 49°22'53.89"N 20° 7'27.22"E to się nie odzywaj :)

 

A chciałem zrobić Ci niespodziankę.

 

https://www.google.pl/maps?t=h&q=49%C2%B0+17.640'%2C+20%C2%B0+6.889'&output=classic

 

ooo taki tam widok

http://www.panoramio.com/photo/68928480?source=wapi&referrer=kh.google.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.