Skocz do zawartości

Kraków


Gość Astromiłośnik

Rekomendowane odpowiedzi

mgły mam nadzieję, że będą poniżej nas. Ostatniej nocy w Krakowie też miały być makabryczne mgły, a płożyły się tylko nisko w dolinkach koło domu. Założenia są takie, że spotykamy się na Orlenie w Głogoczowie o 20.30, stamtąd ok 40 minut na Koskową samochodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje krótkiej relacji, więc dopisuję. W nocy 19/20.10.2012 Koskowa Góra zachwyciła. Wszędzie nisko mgły, a na Koskowej sucho i przejrzyście, nic nie parowało, odrośniki niepotrzebne. Wysokość robi swoje. Zasięg obłędny, w kwadracie Pegaza co najmniej dwadzieścia kilka gwiazd, w tym jasności 6,5 mag też widoczne. Momentami trudno było rozpoznać gwiazdozbiory na tle mnóstwa gwiazd. Jak zwykle trochę świecił Kraków i Myślenice, ale nisko.

Było nas 6 chłopa. Dobrze się stało, bo obok podjechali lokalni imprezowicze. Dużo pokrzykiwali, ale generalnie było spokojnie. Kilka razy ktoś przejechał samochodem i trzeba się było plecami odwracać, poza tym egipskie ciemności. Na łące trochę krowich placków, trzeba było uważać, natomiast sama łąka wokół kapliczki ogromna i z fajnym zakresem widzenia. Jeżeli koledzy imprezowicze pokazywali by się czasami, może warto ich przyzwyczaić do nas, bo kilka razy w roku tam się pojawimy. Zawsze można by im pokazać Jowisza, czy kometę.

Ogólnie była to noc mgławic, pod Krakowem można tylko pomarzyć o zobaczeniu niektórych z nich, typu Helix, Iris, Rozeta, Płomień, Pacman, a tam świeciły. Dzięki chłopy za fajną nockę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Witam, jestem z okolic Krakowa. Narazie niebo obserwuje Sky Masterem 15x70 , ale w planach mam budowę Newtona 150x1500 opisanego w poradniku Pana Janusza Wilanda.

Chętnie nawiąże współpracę z osobą która może mi pomóc w szlifowaniu szkła, tzn. jakieś wskazówki, pokazowe poprawne ruchy :P Mam 29 lat, także proszę się nie obawiać, że ze mnie jakieś dziecko i wszystko trzeba będzie robić za mnie. Dobrze się czuje w sprawach majsterkowania, mam spory i wyposażony w narzędzia warsztat.

Na początek znalazłem szklarza w Krakowie u którego za 160 zł mogę kupić dwa blanki ze szkła Float o grubości 19mm.

Wiem też że LW będzie kosztowało ok 100zł (http://www.astrokrak.pl/84-lustro-paskie-eliptyczne-28mm-.html).

Wycena do proszków ze strony: http://www.korund.pl/ jeszcze nie przyszła.

 

Resztę potrzebnych elementów, albo już mam w czeluściach garażu, albo będę mógł tanio załatwić.

Czy ktoś ma może info gdzie indziej mogę kupić tańsze/lepsze materiały?

Czy ktoś z Was Krakusów :P robił już taki sprzęt?

Może jakby była pogoda odpowiednia i miałbym możliwość porównania obrazów np. z Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8" do takiego ATM'a to wiedziałbym czy decydować się na budowę czy kupić gotową Syntę.

 

 

AAAAA zapomniałem jeszcze o aluminium, z tego co znalazłem to koszt około 300zł więc w sumie z ubezpieczonymi przesyłkami już jest z 600zł a gdzie jeszcze okulary, wyciągi... Co mi doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" to dość podstawowy sprzęt, zobaczysz wiele obiektów, ale szczegóły tylko na niektórych z nich. Dobrze wyszlifowane lustro zapewne poprawi wygląd niektórych szczegółow, jednak wg mnie główne ograniczenie tego teleskopu to apertura. Nie podejrzewam zatem, abyś zobaczył więcej i lepiej niż Syntą. Ale własnych doświadczeń nie mam i tak sobie teoretyzuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz odpowiedzieć na 1 pytanie czy masz zamiar zrobić teleskop ATM ze względów finansowych czy dlatego że pasjonujesz się majsterkowaniem i wykonanie teleskopu będzie to dla ciebie frajda sama w sobie. Jeśli to finanse to w żadnym razie nie opłaca się robić teleskopów z małymi lustrami. Gotowe są znacznie tańsze niż będą cię kosztować poszczególne elementy nie wspominając o pracy którą trzeba wykonać. Myślę ,że opłacalne ATM to dopiero powyżej 12 " , ale mogę się mylić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W sumie chciałem go zrobić samemu bo liczyłem na to, że będą to podobne koszty, ale jakość mojego będzie lepsza, dodatkowo własnie lubię coś podłubać samemu.

Zorientowałem się w temacie i w sumie wiele osób twierdzi, że takiego małego lustra nie opłaca się robić samemu :/

Jakbyście mieli wybrać to który z tych dwóch:

http://www.uniwersal.eu/?p=productsMore&iProduct=52&sName=sky-watcher-skdob-8-pyrex

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1379&osCsid=b25aa9ed00f0f72da53a3bb72410f605

Chodzi mi o okulary, w którym są lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to jest ten sam teleskop i będzie mial te same okulary.

 

To dlaczego tutaj piszą że Super Ploss a tam, że Kellner? Właśnie to mnie zaciekawiło, poza tym z tego co wyczytałem to S.P. są dużo lepsze i droższe od innych okularów, a te Kelnery to taniocha jakaś i cytuje:

"Błędem jest kupowanie tanich Kellnerów o ogniskowej krótszej niż 15mm, gdyż posiadają za mało wysuniętą źrenicę wyjściową i trzeba dosłownie przyklejać do nich oko",

co dla mnie jest ważne, bo noszę okulary, a w zestawie jest obiektyw 10mm, czyli nawet bym go nie używał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś zamierzam się wybrać na parę godzin na obserwacje na północny-wschód od Krakowa - w okolice Skalbmierza. Dużo zależy jeszcze od pogody, ale na razie prognozy nie są najgorsze (choć i idealne też nie są).

Jeśli ktoś ma ochotę się dołączyć, to proszę o PW. Wyjeżdżam z Nowej Huty, prawdopodobnie około 20-21.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj za późno przeczytałem, jednak sądząc po pogodzie myślę że zrezygnowałeś, jeśli nie - życzę wielkich dziur w chmurach :)

 

Pozdrawiam

 

Nie zrezygnowałem :)

Kiedy wyjeżdżałem (około 20:00), w Krakowie padał rzęsisty deszcz. Pojechałem na północ, do Miechowa, a później odbiłem na wschód (w kierunku Skalbmierza). Po przejechaniu kilkunastu kilometrów odbiłem znów na północ i chwilę później (około 21:20) natrafiłem na miejsce w okolicach miejscowości Dosłońce, w którym można było zostawić samochód na asfalcie i na tym asfalcie rozłożyć teleskop. Oczywiście, nigdy wcześniej tam nie byłem.

 

Kiedy przyjechałem na miejsce, większość nieba była czysta. Niebo było ciemne, choć nad Krakowem (oddalonym w linii prostej o blisko 40 km) chmury były mocno podświetlone. Miałem zamiar obserwować całą noc, ale około 22:30 niebo w ciągu kilku minut z bezchmurnego stało się całkowicie zachmurzone. Czekałem jeszcze do 23:30, że się rozpogodzi, ale się nie rozpogodziło.

 

W tym dość krótkim oknie czasowym udało mi się zaobserwować 3 komety: C/2011 L4 (PANSTARRS), C/2012 S1 (ISON) i C/2012 L2 (LINEAR). Przyjrzałem się też galaktykom M51 i M101, które w 33 cm teleskopie w powiększeniu 182x prezentowały się fantastycznie z wyraźnymi ramionami spiralnymi. Zdążyłem jeszcze spojrzeć też na M13 i M92 oraz na znajdującą się w pobliżu M13 galaktykę NGC 6207 (o jasności 11.5 mag), która była widoczna bardzo wyraźnie.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Piotrek, gdybyś uderzał w Bieskid Niski to ja bardzo chętnie :)

 

Dziś na szczycie Ścieżków Groń w Beskidzie niskim szykuje się spotkanie obserwacyjne w bardzo dobrych warunkach,wszystkich chętnych zapraszamy,pod wieczór podam dokładniejsze informacje,lub szukać na forum http://www.astrokika.hekko.pl/phpbb/index.php

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, gdybyś uderzał w Bieskid Niski to ja bardzo chętnie :)

 

No, niestety, w Krakowie teraz jestem, więc w Beskid Niski mam trochę za daleko :(

 

 

Dziś na szczycie Ścieżków Groń w Beskidzie niskim szykuje się spotkanie obserwacyjne w bardzo dobrych warunkach,wszystkich chętnych zapraszamy,pod wieczór podam dokładniejsze informacje,lub szukać na forum http://www.astrokika.hekko.pl/phpbb/index.php

 

Ten szczyt jest w Beskidzie Małym, a nie Niskim - to spora różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.