Skocz do zawartości

Szkice astronomiczne


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry tekst. Nawiązując do wstępu - tej interpretacji malowideł nie znałem, a brzmi bardzo prawdopodobnie. Co do reszty - jak już mówiłem, przemawia do mnie argumentacja w postaci notatek z obserwacji i rzeczywiście, szkice są niezastąpione, jeśli chodzi o porównanie możliwości teleskopów. W obydwu przypadkach konieczna jest jednak precyzja i talent rysującego, o czym chyba jednak nie wspominasz. A może się mylę?

 

Hmmm... Czy sam spróbuję? Nie wiem, może. Powoli zaczynam się przekonywać. Poprzeglądałem trochę galerii i niektóre są naprawdę sensowne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W obydwu przypadkach konieczna jest jednak precyzja i talent rysującego, o czym chyba jednak nie wspominasz. A może się mylę?

 

Wierz mi, nie jest potrzebny jakiś większy talent. Do naszkicowania jakiejś gromady gwiazd, albo łatwiejszej mgławicy, np. M57 nie potrzeba szczególnego talentu.

Czasem sobie żartuję, że jeżeli jesteś w stanie narysować "ludzika" składającego się z okrągłej główki i pięciu patyczków, to jesteś w stanie wykonywać szkice :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osób zainteresowanych ową teorią, jakoby malunki z Lascaux były szkicami, mapą nieba, tutaj jest filmik:

 

Dzięki, obejrzałem cały. Trochę smutne, że babka ma problemy z ukończeniem badań - nawet jak szanowne gremium się nie zgadza, powinni nie robić problemów, choćby przez szacunek do włożonej w to pracy... Zresztą - nawet jak zapędza się zbyt daleko w ogólnych wnioskach, szczątkowo może mieć wiele racji. W każdym razie - mnie przekonała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek wraca. :Beer:

Krigore, od siebie dodam, że szkicowanie gromad otwartych wspaniale ćwiczy określanie odległości pomiędzy gwiazdami. Mam niesamowitą radochę, gdy porównuje szkic z mapą nieba i nie widzę istotnych różnic w położeniu gwiazd. Oczywiście tych w zasięgu sprzętu. Co do spróbowania to nie kombinuj, tylko weź jakąś sztywną podkładkę, kartkę i ołówek. Może się okazać, że masz talent do szkicowania i przybędzie kolejny "rebeliant". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Chylę czoła :notworthy: . Uwielbiam szkice, a te astronomiczne są po prostu świetne i trzeba doceniać ich twórców za zaangażowanie. Jestem nowy i dopiero decyduję się na jakiś poważniejszy sprzęt i takie szkice są dla mnie bardzo pomocne (wiem czego mogę się spodziewać gdy spojrzę w okular). Po zakupie postaram się również zacząć szkicowanie tego co zobaczę, chociażby dla własnej satysfakcji.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Bettina Forget, artystka i badaczka z Uniwersytetu Concordia w Montrealu od lat rysuje księżycowe kratery.
Chce spopularyzować kratery na Księżycu nazwane na cześć kobiet aby podkreślić cenny wkład kobiet w naukę.
Była zaskoczona gdy dowiedziała się, że spośród 1578 kraterów księżycowych, które zostały nazwane, tylko 33 uhonorowało kobiety.

 

https://www.nytimes.com/2021/04/27/science/moon-craters-women.html


Siema
p.s.
Dla chętnych z translatora:
'Ile kraterów księżycowych nazwano dla kobiet? Mniej niż byś się spodziewał.
Rysując niewielką liczbę księżycowych kraterów nazwanych imionami kobiet, artysta ma nadzieję podkreślić wkład kobiet w naukę.

Powierzchnia księżyca jest usiana kraterami, pozostałością po gwałtownych zderzeniach w czasie kosmicznym. Kilka największych jest widocznych gołym okiem, a teleskop przydomowy ujawnia setki innych. Ale włącz obserwatoria astronomiczne lub nawet sondę kosmiczną na naszego najbliższego niebiańskiego sąsiada i nagle pojawiają się miliony.

Bettina Forget, artystka i badaczka z Uniwersytetu Concordia w Montrealu, od lat rysuje księżycowe kratery. Pani Forget jest astronomem amatorem, a praktyka łączy jej zainteresowania sztuką i nauką. „Pochodzę z rodziny artystów” - powiedziała. „Musiałem walczyć o zestaw do chemii”.

Kratery na Księżycu są nazwane, zgodnie z konwencją, imieniem naukowców, inżynierów i odkrywców. Niektóre, które rysuje pani Forget, mają znane imiona: Newton, Copernicus, Einstein. Ale wielu tego nie robi. Rysowanie kraterów o nieznanych imionach skłoniło panią do zastanowienia się: kim byli ci ludzie? A ile było kobiet?

„Kiedy to pytanie zapadnie ci w pamięć, musisz wiedzieć,” powiedziała.

Pani Zapomnijcie o przeglądaniu zapisów Międzynarodowej Unii Astronomicznej, organizacji odpowiedzialnej za nadawanie oficjalnych nazw kraterom księżyca i innym obiektom na światach wokół Układu Słonecznego. Zaczęła podkreślać kratery nazwane imionami kobiet.

„Nie było wiele do podkreślenia” - powiedziała pani Forget.

Spośród 1578 kraterów księżycowych, które zostały nazwane w tamtym czasie, tylko 32 uhonorowane kobiety (33. nazwano w lutym).

„Nie spodziewałem się 50 procent. Nie jestem aż tak optymistyczna - powiedziała. „Ale 2 procent? Byłem naprawdę zszokowany ”.

Mając tak niewiele kraterów księżycowych nazwanych imionami kobiet, stanowi potężne stwierdzenie, powiedziała. „Tworzy atmosferę, w której Twoim zdaniem kobiety nie wnoszą wkładu”.'

 

arko.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.