Skocz do zawartości

TS APO 65Q - demontaż (VIDEO)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni dyskutujemy na forum o TS APO 65Q i problemach ze zbyt ściśniętą soczewką korekcyjną. Postanowiłem wrzucić mały film instruktażowy przedstawiający budowę kwadrupletu. Sama jakość budowy i użytych materiałów może być zaskakująca, jak na chińską popularną produkcję. Wszystkie elementy są metalowe, zero plastiku. W testowanych przeze mnie egzemplarza pierścień dociskowy soczewki korekcyjnej był lekko dociśnięty - bez ryzyka "zgniatania" soczewki, w szczególności przy silnych spadkach temperatury.

 

Począwszy od dnia dzisiejszego, wszystkie sprzedawane TS APO 65Q w Astromarket.pl są sprawdzane na ew. zbyt mocno ściśniętej soczewki. Każdy kto ma problem z optyką tego TS'a może odesłać do nas teleskop i wybrać jedną z 2 opcji: zwrot kasy / regulacja.

 

Osobiście uważam, że temat jest zbyt podgrzany przez pewne brytyjskie forum. Wydaje się, że wszystkie nowe TS składane są z uwagą na ten problem, a jeżeli nawet trafi się taki egzemplarz, to nie rodzi absolutnie żadnego problemu jego usunięcie - co demonstruje, mam nadzieję, poniższy film.

 

Oczywiście nie polecam samodzielnego grzebania w teleskopach - od tego jest nasz serwis. Nie mniej - dla ciekawskich taki filmik może być przydatny.

 

A tak w ogóle, co myślicie o robieniu filmików (testy, rozbiórki, naprawy)? Przyda się?

 

 

 

Szkło ma generalnie mały współczynnik rozszerzalności cieplnej. Jeżeli cele są aluminiowe kurczą się szybciej aniżeli szkło, więc warto poluzować pierścienie dociskające soczewki do kołnierza celi. problem nasila się zimą, gdzie wszystko się kurczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło ma generalnie mały współczynnik rozszerzalności cieplnej. Jeżeli cele są aluminiowe kurczą się szybciej aniżeli szkło, więc warto poluzować pierścienie dociskające soczewki do kołnierza celi. problem nasila się zimą, gdzie wszystko się kurczy.

 

Podejrzewam, że w tym właśnie tkwił problem. Teleskopy regulowane były zapewne w temperaturze pokojowej, czyli ok. 25 stopni. Potem w polu temperatura spada do zera i pojawia się problem. Każda zaawansowana cela jest tak zbudowana, że kompensuje te zmiany temperatury nie wprowadzając naprężeń. Tak też jest w TS APO, ale tylko w pierwszej grupie soczewek, czyli triplecie. Prawdopodobnie dodatkowa cela z soczewką korekcyjną nie ma kompensacji, przynajmniej ja ich nie widziałem. Dlatego pierścień dociskowy nie może być zbyt mocno ściśnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film jest jak najbardziej przydatny i oby takich filmów instruktażowych przybywało więcej. Nie chodzi o to aby samemu grzebać ale wiedza o budowie się przydaje. Cieszy mnie profesjonalne podejście Astromarket do nabywcy, ale pewien niesmak pozostaje do TS, co oni nie wiedzą w jakich warunkach będą użytkowane teleskopy, to nie jest obiektyw fotograficzny przeznaczony do pracy studyjnej, tylko teleskop do wykorzystywania w szerokim zakresie temperatur. Ja osobiści będę z uwagą śledził dalsze informacje w tym zakresie i nie wykluczam zakupu w/w teleskopu ale muszę być przekonany o słuszności wyboru aby dawał pełną satysfakcję z użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za film !

Za minus podam jednak ten zawodzący głoś śpiewaka, nie mogłem się w ogóle skupić na czynnościach :(

Bardziej mi pasuje do Timelapsów niż do spraw technicznych, bo wyobrażam sobie jakiegoś wytatuowanego tubylca, który po przekąsce z larw Sago zabrał się za grzebanie w APO - brrr szczerbaty.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za film !

Za minus podam jednak ten zawodzący głoś śpiewaka, nie mogłem się w ogóle skupić na czynnościach :(

Bardziej mi pasuje do Timelapsów niż do spraw technicznych, bo wyobrażam sobie jakiegoś wytatuowanego tubylca, który po przekąsce z larw Sago zabrał się za grzebanie w APO - brrr szczerbaty.gif

 

JaLe - tym razem nie zgodzę się z Tobą :). Toż to przecież Deep Forest. Kapela ta towarzyszy mi od ładnych 10 lat podczas każdego focenia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... A tak w ogóle, co myślicie o robieniu filmików (testy, rozbiórki, naprawy)? Przyda się?

 

Sam posiadam tego quadzika i znajomość jego budowy/demontażu/montażu jest bezcenna ale mam pytanko jak takie gmeranie w sprzęcie ma się do gwarancji?

 

Osobiście uważam, że szczególnie użyteczne byłyby filmiki pokazujące demontaż, konserwację (z uwzględnieniem użytych materiałów/smarów), regulację oraz co najważniejsze poskładanie z powrotem w jedną całość najpopularniejszych montaży od min. EQ3-2 (tym byłbym szczególnie zainteresowany ;)) po co najmniej EQ6. Najlepiej z jakimś słownym komentarzem co do wykonywanych czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe - tym razem nie zgodzę się z Tobą :). Toż to przecież Deep Forest. Kapela ta towarzyszy mi od ładnych 10 lat podczas każdego focenia,

Do focenia, do przeglądania zdjęć i do setki innych ok. Ale przy pracy gdzie mam się skupić na serio niestety mnie powala.

Zero powtarzam zero - idealny wokal żebym kompletnie wszystko spaprał - możliwe, że tylko na mnie tak działa szczerbaty.gif, ale by się skupić potrzebuje czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam tego quadzika i znajomość jego budowy/demontażu/montażu jest bezcenna ale mam pytanko jak takie gmeranie w sprzęcie ma się do gwarancji?

Nie wyobrażam sobie pracy z teleskopami gdyby producenci zaklejali swoimi naklejkami np. śruby wszelkiego rodzaju (jak w komputerach).

Myślę że dopuki nie stłuczesz szkła to gwarancja jest dalej. :)

 

Jeśli jednak to skomplikowana i zamknięta konstrukcja jak np. maksutowy to lepiej się dowiedzieć co można rozkręcać.

 

ps.

Jak "luźno" zostawić szkło żeby nie ściskało przy -20 ale żeby też przy +30 mi nie "wypadło" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps.Jak "luźno" zostawić szkło żeby nie ściskało przy -20 ale żeby też przy +30 mi nie "wypadło" ?

 

W obiektywach fotograficznych nawet małe przesunięcie soczewki powoduje błędy w obrazowaniu na matrycę, w teleskopach myślę, że jest podobnie. Teleskopy powinny być tak zbudowane aby wytrzymywały zmiany temperatury, może zastosowanie zamiast pierścieni aluminiowych, podkładek teflonowych lub z innego materiału dawało by amortyzację na soczewkę i nie powodowało niepotrzebnych naprężeń. Nie bardzo sobie wyobrażam, że kupując TS APO 65Q mam robić przeglądy okresowe lato-zima, na lato dokręcać pierścień, a na zimę luzować. Jak to jest w podobnych tego typu teleskopach innych producentów, proszę osoby bardziej znające budowę teleskopów różnej maści o wypowiedzi na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obiektywach fotograficznych nawet małe przesunięcie soczewki powoduje błędy w obrazowaniu na matrycę, w teleskopach myślę, że jest podobnie. Teleskopy powinny być tak zbudowane aby wytrzymywały zmiany temperatury, może zastosowanie zamiast pierścieni aluminiowych, podkładek teflonowych lub z innego materiału dawało by amortyzację na soczewkę i nie powodowało niepotrzebnych naprężeń. Nie bardzo sobie wyobrażam, że kupując TS APO 65Q mam robić przeglądy okresowe lato-zima, na lato dokręcać pierścień, a na zimę luzować. Jak to jest w podobnych tego typu teleskopach innych producentów, proszę osoby bardziej znające budowę teleskopów różnej maści o wypowiedzi na ten temat.

 

 

Jak kupujesz rower to producent zaleca oliwienie łańcucha bądź wymianę smaru we wszelkich mechanizmach. Teleskopy także wymagają ingerencji niekiedy, choć byś kupił teleskop za niewiadomo jak dużą kasę niestety będziesz musiał poznać się na optyce i wielu innych gałęziach mechaniki aby robić profesjonalne zdjęcia nieba.

 

Tutaj nie chodzi o TS APO tylko o prawa fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek ma rację. Wojtek - z takim podejściem możesz od razu zapomnieć o kupowaniu sprzętu astro. Jeszcze nie doszedłeś do montażu :) w nich nawet tych za kilkadziesiąt tys. Euro trzeba robić przeglądy, regulować docisk ślimaka sezonowo, etc. W chińskich trzeba wymienić łożyska i smar, często więcej. Astrofotografia to nie jest dziedzina kanapowa - siadasz i oglądasz. To ciągła praca nad ewolucją sprzętu. Może właśnie dlatego tak rozwija i uczy. Inaczej nie byłaby wyzwaniem.

 

Refraktory są proste jak cep - co pokazuje mój filmik. Z newtonami to dopiero jest jazda.

 

PS. Przestań w każdym poście szukać analogii do tradycyjnej fotografii bo te dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, także w wymiarze sprzetowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując teleskop jestem przekonany, że kupiłem odpowiednio złożony, ustawiony, gotowy do użytkowania. Kupując zestaw Kit do samodzielnego złożenia, zgadzam się na własne składanie, regulacje itp. Chciałbym dowiedzieć się , czy producent pisze w instrukcji obsługi, abym sprzęt najpierw rozebrał, sprawdził, naoliwił itp. Ciekawy jestem czy pozostałe teleskopy TS trzeba najpierw ustawiać, regulować, czy jest to odosobniony przypadek. Proszę mnie dobrze zrozumieć nie mam zamiaru niepotrzebnie krytykować TS, nie mam w tym zakresie żadnego celu. TS APO65Q bardzo mi się podoba i parametry są odpowiednie dla moich potrzeb, ale w obecnej chwili wstrzymałem się z zakupem. Czekam na poprawę jakości. Czy za tą cenę, kupując teleskop(obojętnie jakiej firmy), muszę każdy rozbierać i naprawiać to co niechlujnie zrobili w fabryce.

Adam, z moich wcześniejszych wypowiedzi, może wnioskujesz, że ja prowadzę jakąś krucjatę przeciwko Tobie, nic bardziej mylnego. Jeżeli TS będzie bardziej przykładało się do jakości będziesz miał więcej zadowolonych klientów, w tym i mojej skromnej osoby. Postaram się już powstrzymać od wypowiadania się o jakości sprzętu, bo Tomek96 męczył mnie o wizytę w Astromarket i po moich uwagach, nie będę miał tam możliwości wstępu. (to tak żartobliwie) Wiem, że sprzęt z Chin jest taki a nie inny, ale musimy wymagać ciągłej poprawy jakości. Przykładem partactwa było składanie montażu HEQ5, o którym pisałem w innych moich postach, był tak ordynarnie skręcony, że głowica nie chodziła w ustawianiu wysokości. Gdybym odkleił osłony boczne i sam naprawiał, utracił bym gwarancję. W związku z tym musiałem dwa razy jechać po 70 km tracić czas, pieniądze i nerwy. Czy w takich przypadkach mam klaskać z zachwytu, że udało mi się kupić jakikolwiek sprzęt do astro, chyba nie, a może jestem w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze poblazliwe życzenia i oczekiwania to jedno, rzeczywistość to drugie.

Przykladajac TSa do całego rynku wypada bardzo dobrze. Mały 65Q jest ultra tani, nie ma w ogóle alternatywy. Zobacz ile kosztują kwadruplety? Pentax, Takahashi? Zobacz ile czasu na modyfikacjach FSQ spędzają często jego właściciele (wyciąg), a kosztuje blisko 30 000.

 

W sprzęcie istotny jest bilans. Nie ma nic idealnego. Problem tego TSa w kontekście tego co dostajemy za tę kasę to pikuś. Następne kwadruplety kosztują X razy wiecęj.

 

Tobie jednak odradzam zakup sprzętu z dolnej półki. Możemy zbudować Ci zestaw marzeń, w którym nic nie będziesz dotykał (przeglądy roczne w cenie). Pytanie tylko, czy chcesz wydać takie pieniądze?

 

Jeszcze chwilę temu mogłeś pomarzyć o takim sprzęcie jak heq5, eq6, apo, etc. Chiny dokonały rewolucji. Ma to swoje wady, które albo akceptujesz, albo wydajesz 10x więcej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie pracy z teleskopami gdyby producenci zaklejali swoimi naklejkami np. śruby wszelkiego rodzaju (jak w komputerach).

Myślę że dopuki nie stłuczesz szkła to gwarancja jest dalej. :)

 

Jeśli jednak to skomplikowana i zamknięta konstrukcja jak np. maksutowy to lepiej się dowiedzieć co można rozkręcać.

 

ps.

Jak "luźno" zostawić szkło żeby nie ściskało przy -20 ale żeby też przy +30 mi nie "wypadło" ?

Ile poluzować? Należy pod pierścień podłożyć oring z polwinitu i dokręcić ściskając go lekko. On zaś będzie niwelował różnice temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile poluzować? Należy pod pierścień podłożyć oring z polwinitu i dokręcić ściskając go lekko. On zaś będzie niwelował różnice temperatur.

 

Kupić o-ring z PCV będzie raczej problem.

Można też zastosować o-ring z EPDM. Natomiast na NBR trzeba uważać, bo może reagować z Izopropanolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robimy małe badania materiałów. Wszystkie sprzedawane TS APO 65Q w Astromarkecie będą już zmodyfikowane. Musimy się jeszcze upewnić, że zda to egzamin we wszystkich warunkach termicznych.

 

W tej chwili mamy na pewno 1 sztukę wskazującą na tego typu degradację gwiazdy. Jeżeli zabieg modyfikacji się powiedzie, to wtedy oficjalnie ogłosimy "koniec" problemów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Trochę odkopię temat, choć z innego powodu niż ten, dla którego był zakładany. Czy ktoś montował już do wyciągu tego maleństwa jakiś silniczek? Jestem w trakcie prac i nie chciałbym się bawić w rozkręcanie gdyby się miało okazać, że nie ma specjalnie łatwej możliwości. Oczywiście najbardziej mi zależy, żeby silnik podpiąć pod reduktor dla większej precyzji.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.