Skocz do zawartości

Kolimacja Newtona


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w ostanim czasie musiałem wyjąć LG- pierwszy raz od roku. Nie będe rozpisywał się że było brudne jak świnia ale narazie tylko powietrzem przedmuchałem więc jest troszke czyszcze. Potem wyjąłem LW tu akurat bród był na umiarkowanym stopniu. I teraz sie zaczyna bo wiadomo jak się wyjmie to wszystko się roztraja. I teraz tak mam jedną uwagę do kolimacji Hamala bo pisze że na początku ustawiamy "odległosc odbicia lustra głownego w kątowym" góra/dół (Rys. 1) a potem w strone LG lub do wylotu tuby (Rys.2) ( http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm ). Problem jest taki ze jak ustawie sobie już góra/dół to przecież jak rusze srodkowa śrubą to przesune w strone LG lub do wylotu tuby to odbicie zmieni się góra/dół i znów musze je zmienić. Ale dobra to tylko taka uwaga.

Rozpaczliwie prosze Was o pomoc w rozpoznaniu czy wszystko zrobiłem poprawnie. Znalazłem na astromaniaku rysunek ale czy wszystkie te gwiazdki potwierdzają poprawnosć tej operacji a te ruchy sa tylko spowodowane seeingiem ?

Ja widze Syriusza jak gwiazdke nr. 1 ale wydaje mi sie że seeing był do "czterech liter".

 

EDIT: dodaje jeszcze że widdziałem takie cos czyli podójne spajki ale nie wiem czy to od seeingu czy od złej kolimacji bo czasami jagby to zanikało.

kolimacja.gif

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimuj metodą "Hamala" w ten sposób:

Najpierw lustro wtórne - abyś widział w dziurce pudełka wszystkie trzy czarne "trzymajki" lustra głównego, te czarne prostokątne nakładki ze śrubkami. Każda z nich musi być widoczna w równym stopniu. Zrobisz to luzując główną śrubę trzonu lustra wtórnego (tylko odkręć delikatnie i zrób to gdy teleskop jest ustawiony poziomo, bo jak niefortunnie odkręcisz całkiem, to LW spadnie na dół na LG i a aż strach pomyśleć). Wtedy po kolei dokręcasz po troszkę śrubki kolimujące.

W drugiej kolejności kolimujesz LG. Odkręcasz śrubkę kontrującą, dokręcasz kolimacyjną, patrzysz czy poszło w dobrą stronę (LW musi być na środku, i musi być widać twoje oko), Jak poszło w dobrą stronę, to kolejno robisz to samo z następnymi.

Mam nadzieję, że się uda.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze kolimację sprawdzaj na rozogniskowanej gwieździe. Badaj obrazy przed i za ogniskiem i oceń czy pierścienie są koncentryczne. Wtedy wpływ seeingu jest znacznie mniejszy

po drugie sprawdź czy nie za mocno jest ściśnięte lustro główne oraz czy jest dokładnie w osi tuby

po trzecie sprawdź czy lustro wtórne jest w osi tuby i czy ma ustawiony offset

po czwarte sprawdź czy wyciąg jest prostopadle do tuby

jeśli wszystko jest ustawione osiowo możesz przystąpić do kolimacji metodą Hamala

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie coś pomyliłem :rolleyes: . Gdy ustawie juz LW tą środkowa śrubą to mam puścić LW ? Jagby co to trzyma je po to by się nie obracało <_< Zaraz sprubuje skolimować. Jeszcze dziś sprubuje poinformowac o efektach.

 

Ach, już wiem.

Odkręć główna śrubę LW tylko troszkę, aby cały trzon się nadal trzymał i nie będziesz musiał trzymać go w ręce. Zrób to koniecznie w poziomie, żeby Ci nie spadło, jak już mówiłem. Dokręcaj śrubki kolimacyjne co troszkę, dosłownie o 1/8 obrotu, podobnie delikatnie luzuj główną śrubę - wtedy nie będziesz musiał trzymać LW ręką. A jeśli nie jesteś pewny, czy trzon odpadnie to złap go pomiędzy ramionami pająka i stopniowo odkręcaj poszczególne śrubki - nie musisz rozkręcać wszystkich na raz, a potem wszystkich przykręcać.

Z pewnością się uda.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi kluczyk ampulowy zjechał do środka tuby do LG- na szczeście tuba była przechylona :P Dzis nie zrobie ale jak sprubuje to sie pochwale :icon_biggrin:

 

PS. Zobaczyłem dzis pierwszy raz Merkurego i jednoczesnie Jowisza Wenus i Marsa :tanczy: (zawsze chciałem użyc tego emota)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem kolimacje ale nie jestem jeszcze pewien czy jest poprawna. Czy krążki dyfrakcyjne można sprawdzac też na palnetach (np. Wenus) ?

Po za tym LW wydaje się poprawne ale według Hamala pod przykrywka z dziurką powina byc podkładka co prawda mam ale jej nie widze gdy koliminuje. Co można przykleić by było widac i na co ? Miałem kiedyś podkładke było ją widać ale odpadła ! co by było gdyby spadał na lustro :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem kolimacje ale nie jestem jeszcze pewien czy jest poprawna. Czy krążki dyfrakcyjne można sprawdzac też na palnetach (np. Wenus) ?

Po za tym LW wydaje się poprawne ale według Hamala pod przykrywka z dziurką powina byc podkładka co prawda mam ale jej nie widze gdy koliminuje. Co można przykleić by było widac i na co ? Miałem kiedyś podkładke było ją widać ale odpadła ! co by było gdyby spadał na lustro :Cry:

 

Wenus jest za jasna, najlepiej sprawdź krążki na jakiejś jaśniejszej gwieździe przy w miarę dobrym seeingu. Jeśli nie widzisz podkładki to skieruj teleskop na jakieś źródło światła pod odpowiednim kątem, chociażby na żyrandol w pokoju, zawsze coś tam oświetli wnętrze tuby i wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie prosze Was o to byście ocenili. Na drugim załączniku zaznaczyłem to czego nie jestem pewien czy jest dobrze i ewentulanie czy jest to zła odległość od LG czy coś innego ?? Prosze o odpowiedz jak najszybciej bo dzis szykuje sie pogoda (naraszcie !!! )

Zdjęcie526.jpg

kolimacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.