Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie wczoraj warunki były słabsze niż myślałem, ale mimo to dało się z zebranego materiału coś wycisnąć. Na koniec sprawdziłem kolimację i wiem już, że SCT nie trzyma jej aż tak długo jak mi się wydawało. Wstyd się przyznać, że rok temu ostatni raz ją ustawiałem..

 

PS. Pozazdrościłem Łysemu (świetne foty!) i też obróciłem kadr by nie był taki nudny :)

jup16.04.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak od czasu do czasu wypadłoby sprawdzić czy kolimacja jest w porządku. W końcu to istotny czynnik wpływający znacząco na efekt końcowy. Teleskop wynoszę na balkon. Daleko nie mam, ale zawsze to jakieś naprężanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam siły i czasu obrobić mojego Jowisza więc wrzucam trochę nie dokończoną animację. Czy w Registaxie5 albo Castratorze da się jakoś zaznaczyć przedział klatek w aviku do obróbki żeby ominąć część nagranego materiału? Ponieważ nie wiedziałem jak to zrobić kilka klatek ma takie paski po prawej stronie bo planeta kilka razy uciekła mi z kadru.

Materiał zebrany w nocy z 10 na 11 kwietnia między 22:49 a 1:07 z balkonu na warszawskim bemowie. SCT 6'' + barlow TV 3x + QHY5IIL mono

 

JOWISZ.gif

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj warunki były słabsze niż myślałem, ale mimo to dało się z zebranego materiału coś wycisnąć. Na koniec sprawdziłem kolimację i wiem już, że SCT nie trzyma jej aż tak długo jak mi się wydawało. Wstyd się przyznać, że rok temu ostatni raz ją ustawiałem..

 

PS. Pozazdrościłem Łysemu (świetne foty!) i też obróciłem kadr by nie był taki nudny :)

 

Jak na 8" SCT to jest to bardzo dobra fotka, trochę tylko bym zmienił balans kolorów na żywszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 8" SCT to jest to bardzo dobra fotka, trochę tylko bym zmienił balans kolorów na żywszy.

 

Dzięki! Już chyba zbliżam się do granic możliwości 8". Pozostało wyłączenie diagonala, poprawa kolimacji, no i oczywiście polowanie na dobre warunki. Z Jowiszem już niestety wiele nie zdziałam, bo mi ucieka z pola widzenia balkonu.

 

Balansu do tej pory nie ruszałem, ale jeśli masz pomysł na ulepszenie, to wrzuć proszę modyfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mik, sprawdź PIPP. Tam zdaje się coś takiego było. Jest tam też fajna opcja (domyślnie włączona) wykrywania tarczy i usuwania obciętych klatek. Najlepiej po uruchomiu zaznacz na dole, że chodzi Ci o planety, a potem wskaż plik do obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki! Już chyba zbliżam się do granic możliwości 8". Pozostało wyłączenie diagonala, poprawa kolimacji, no i oczywiście polowanie na dobre warunki. Z Jowiszem już niestety wiele nie zdziałam, bo mi ucieka z pola widzenia balkonu.

 

Balansu do tej pory nie ruszałem, ale jeśli masz pomysł na ulepszenie, to wrzuć proszę modyfikację.

 

Coś w tym stylu miałem na myśli (przy okazji wywaliłem w PS podwójne krawędzie powstałe na skutek pociemnienia

brzegów stacka).

post-1962-0-76064500-1429219046a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie go doszlifowałeś. Dzięki! A możesz zdradzić czym ożywiłeś balans? Nie mam PSa, ale większość narzędzi jest podobna w edytorach grafiki.

Dla mojej percepcji zdjąłem troszkę czerwonego z Twojej wersji i teraz jest dla mnie perfekt. Tylko jak dojść do Twojej wersji? :)

minusred.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka możliwości, ja pracuję głównie w PS na warstwach, to raczej niewiele wniesie tutaj.

Generalnie są dwie opcje zmiany kolorystyki: zmiana nasycenia poszczególnymi kanałami RGB

albo zmiana (jasność i nasycenie) samego jednego wybranego kanału. Nie wiem niestety jak jest

w innych softach, ale zdaje się że na rynku są ograniczone mocno domowe edytory photoshopa do

retuszu zdjęć w to warto wchodzić.

Te nieszczęsne brzegi które w mniejszych aperturach niemal zawsze wychodzą źle trzeba po prostu wycinać,

nie naruszając oczywiście owalu planety - nic tu nie "domalowujemy" ;) - po prostu likwidujemy artefakt. Warto również

posłużyć się wielopunktowo krzywą gamma - to decyduje o nasyceniu luminacją poszczególnych partii obrazka. Bez

próbowania na własne ryzyko - ani rusz :)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przyjrzałem balansowi to aż się zdziwiłem, że dotąd tego nie zauważyłem. Skręt ku zieleni sprawiał, że Jowisz był "smutasem" :) Teraz już wiem jak ocieplić to ponure oblicze. W FasStonie można wygodnie regulować poziomami poszczególne kanały RGB. To to będę korygować na finiszu obróbki. Dopisałem sobie do procedury by nie zapomnieć :) Z brzegami dotąd albo nie było problemu, albo mi się nie chciało, ale widzę, że warto zadbać i o ten element.

Wielkie dzięki Łysy za konstruktywne uwagi i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mik, sprawdź PIPP. Tam zdaje się coś takiego było. Jest tam też fajna opcja (domyślnie włączona) wykrywania tarczy i usuwania obciętych klatek. Najlepiej po uruchomiu zaznacz na dole, że chodzi Ci o planety, a potem wskaż plik do obróbki.

 

 

Dzięki za podpowiedź. Mam PIPPa ale jeszcze nie próbowałem go używać. A w takim razie zapytam jeszcze Was doświadczonych czy lepiej robić Wavelet a potem dekonwolucje czy odwrotnie? U mnie wygląda lepiej najpierw przejechanie opcją wavelet a potem dekonwolucje.

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w sieci znalazłem (rewelacyjną technicznie) fotkę w kolorystyce, która wydaje mi się "idealna".

Jest to bardziej kwestia gustu osoby mieszającej kolory niż realnego, "rzeczywistego" koloru Jowisza

(zdjęcia z teleskopu Hubble'a, w których Jowisz ma w zasadzie barwę żółto-brązową)

 

 

post-3551-0-05343500-1384477860_thumb.png

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj była jakaś wyjątkowa stabilność. Seeing taki sobie. Podczas avikowania księżyce były prawie cały czas kropkami a nie przecinkami i rozlanymi plamami. Udało mi się nagrać 30 avików. Poniżej fotka z jednego. Całość materiału teraz się przegrywa na PC, więc do animacji i najlepszej fotki jeszcze trochę :).

 

 

 

 

Jup_20150417_203851_pipp_g3_ap140_convz.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w sieci znalazłem (rewelacyjną technicznie) fotkę w kolorystyce, która wydaje mi się "idealna".

Jest to bardziej kwestia gustu osoby mieszającej kolory niż realnego, "rzeczywistego" koloru Jowisza

(zdjęcia z teleskopu Hubble'a, w których Jowisz ma w zasadzie barwę żółto-brązową)

 

 

 

Ale piękny Jowisz :icon_rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.