Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

I animacja z dzisiejszego Jupka :). Efekt nawet mnie miło zaskoczył, wiedząc, że był gęsty cirrus.

 

10 klatek, 100% i 135%.

Czas od 21.11.29 do 21.21.28.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, XnView, PhotoScape.
5832ec1f-1273-4856-ac7e-ed533af54e1c.gif
af966dff-1cd9-4ba7-85ac-3328a151aec0.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo seeing , albo kolimacja , albo ta kamera jest słaba ?

 

Ja kiedyś trafiłem na dobry seeing taki 6/10 a mimo to Jowisz wyszedł kiepski z kamery kolorowej , a innym razem przy seeingu 3/10 w b/w -RGB wynik był lepszy obie fotki robione ósemką SCT.

 

Może Wojtku jednak warto wrócić do b/w i wejść w RGB lub LRGB ?

 

 

Untitled 1.png

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, zobacz jaki Jowisz mi wyszedł przy dobrych warunkach z tej kolorowej kamerki (tam gdzieś w tym wątku jest, nie chce mi się szukać). Kolimacja też jest dobra. Miałem kamerkę mono i wiem jak jest. Teraz mam kolorową i wyciskam z niej co się da. W porównaniach też nie widzę sensu. Wiele moich fotek jest o wiele lepszych, od np teleskopu z C11, więc jaki to ma sens. Ja jestem nastawiony wyłącznie na animacje. Nie wyobrażam sobie zbierać kolor z kamerki mono np na 80 klatek i to wszystko potem składać razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do animacyjnej specjalizacji kolorowa kamera jest niezaprzeczalnie lepsza niż BW z filtrami. Dla mnie animacje Wojtka w kolorze są o klasę lepsze niż te BW. Rozdzielczość może nie dorównuje BW, ale dla mnie całościowy odbiór jest dużo lepszy. Nie muszę się niczego domyślać. GRS jest plamą a nie jakimś miejscem na plamę. Pasy mają różnicujące barwy. Biel jest biała, a nie szarawa. Może to sprawa indywidualna, ale u mnie tak to wygląda. Rozdzielczość to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzisiaj pierwszy raz odpaliłem sesję planetarną :) Do tej pory tylko ds....

Mój zestaw, którym chcę się pobawić w planety i Księżyc to Mak SW180mm, Chameleon 2.0, filterek IR pass.

Czy mógłbym prosić o jakieś linki do tutoriali co i jak powinienem obrabiać :) ?

Z góry dzięki za pomoc !

 

Przy okazji wielkie dzięki dla Adama za tw. pierwszą pomoc przy wyborze kamerki i tzw rozruch !

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stron ci u nas nie brakuje. Najszybciej to będzie przepuścić AVI przez Castrator a potem do Autostakkerta2 - największa automatyzacja procesu. Na koniec trzeba stack w czymś wyostrzyć. Mogą to być wavelety w Registax, dekonwolucja w AstraImage lub innej aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki riklaunim ! Zastosowałem się do instrukcji :) Pierw Castrator, później Autostakkert 2. Na koniec wyostrzyłem delikatnie.

Coś wyszło ;) Może bez rewelacji, no ale to pierwszy raz :) Seeing wczoraj też nie był rewelacyjny.

Mak 180/2700, Chameleon 2.0 przy pełnej rozdzielczości i 15 FPS, filtr IR pass.

 

Robiłem też sesję w połowie rozdzielczości i chyba 35 FPS. Później obrobię taką wersję.

Barlowa już nie użyłem, bo seeing się totalnie popsuł, pewnie dlatego, że Jupek był już nisko nad blokami :(

 

Wszelkie uwagi mile widziane :)

 

Edit: Załączona fotka z mniejszej rozdzielczości.

 

Pozdr

Paweł

 

 

Jowisz_11.05.2015.jpg

JUP_M_.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Spróbuj trochę mocniej wyostrzyć :) Ile klatek nagrałeś na awik? Ja nagrywałem jupka po 2 min dla luminancji, a w autostakkert wybierałem z tego ok 200-300 najlepszych klatek.

Nagrywasz w FireCapture? Na max rozdzielczości powinieneś mieć 18 fps. Ale na planety wybieraj zawsze ROI (nie bin2!), które zwiększy prędkość. Dawaj takie ROI, zeby jupek wchodził z sensownym zapasem. I nagrywaj planerki tylko w trybie 8 bit, wiecej w tym zastosowaniu nic nie daje a zwalnua kamerke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, ta kamerka nie da rady 40 fps. W ROI wyciąga 24 i przy takiej wartości sporo nią awikowałem. Przy nagraniu 2 min można z tego sporo wycisnąć, jakość nie ustępuje często szybszym kamerką.

 

A i jeszcze dodam, że mi często dobre efekty ostrzenia wychodzą w PSie, za pomocą maski wyostrzającej. Można sobie wybrać duży zakres "grubości" ostrzenia i nadaje się to do drobnego detalu Księżyca, a na innym ustawieniu jest dobrze na Jowiszu. W registaxie ciężko jest dobrze wyostrzyć "gruby" detat z większej ogniskowej na planetach.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Spróbuj trochę mocniej wyostrzyć :) Ile klatek nagrałeś na awik? Ja nagrywałem jupka po 2 min dla luminancji, a w autostakkert wybierałem z tego ok 200-300 najlepszych klatek.

Nagrywasz w FireCapture? Na max rozdzielczości powinieneś mieć 18 fps. Ale na planety wybieraj zawsze ROI (nie bin2!), które zwiększy prędkość. Dawaj takie ROI, zeby jupek wchodził z sensownym zapasem. I nagrywaj planerki tylko w trybie 8 bit, wiecej w tym zastosowaniu nic nie daje a zwalnua kamerke.

 

Dzięki Mateusz ! Nagrywałem ok 200-300 klatek. Gdzieś wyczytałem, że ze względu na rotację Jupka nie powinno się nagrywać więcej niż ca 1min :)

Tymczasem ngrywam we FlyCap2. Miałem problem ze ściągnięciem Fire Capture. Pytał mnie o jakieś hasła i usera....

Kolejnym razem wprowadzę ustawienia, o których piszesz :)

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, zastosuj przede wszystkim dekonwulację na surowym stacku (program Astraimage).

Ja na pierwszy raz ładnie wyszło. Poza tym - witamy w klubie :)

 

Dzięki :) Klub zacny !

Tymczasem wykonuję czynności w dużym stopniu na wyczucie, ale z czasem pewnie będzie lepiej ;)

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem ngrywam we FlyCap2. Miałem problem ze ściągnięciem Fire Capture. Pytał mnie o jakieś hasła i usera....

Stara śpiewka :)

 

 

!!! Protected download please read !!!

Insert firecapture as user and leave the password field empty

Taki napis tam widnieje :)

 

Dzięki Mateusz ! Nagrywałem ok 200-300 klatek. Gdzieś wyczytałem, że ze względu na rotację Jupka nie powinno się nagrywać więcej niż ca 1min :)

Jeśli chodzi o rotację, to dużo zależy od skali obrazu. Ale z tego, co zaobserwowałem, to 2 min na 5000mm ogniskowej jest jeszcze dobrą wartością. Poprawa jakości dzięki większej ilości klatek przewyższa stratę z rozmazania rotacją.

A jest jeszcze WinJupos do derotacji i można nagrywać wtedy bardzo długi, ale to na razie ciekawostka, ucz się po kolei :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okzji... Mam jakieś koło manualne 1,25", a w kole filtorwym do ST2000 XM mam filtry 1,25" Baader do deep sky. Czy te filtry mogę zastosować do planet ? Będzie ok ? :)

 

Pozdr

Paweł

Jasne, filtry LRGB do planet nie mają jakiś innych wymogów. Z tą różnicą, że zamiast L często stosuje się czerwone, pomarańczowe, czy podczerowne filtry, żeby zmniejszyć wpływ seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do sprawy, czy warto avikować kolorową kamerką. Poniżej jest fotka z 5 kwietnia, moja najlepsza z tego sezonu. Jeszcze nie miałem korektora dyspersji. Gdybym uzbierał 100 takich klatek na animację, to była by rewelacja. Ale seeingu nie można kontrolować, więc materiał jest jaki jest. A na pewno przy seeingu, z odpowiednich miejsc na ziemi, kolorowa kamerka pokazałaby jeszcze więcej.

Jup_20150405_211756_Y8castr_pipp_g3_ap146_conv.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.