Skocz do zawartości

Agregat prądotwórczy


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Podepnę się pod wcale nie tak stary temat.

Mam do zasilenia trochę sprzętu i coraz bardziej zastanawiam się nad jednym z małych agregatów benzynowych.

 

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu urządzeniami? Czy AVR (automatyczna regulacja napięcia) jest ważna, jeśli wszystko będzie podpięte przez dedykowane impulsowe zasilacze sieciowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo Ci trzeba. Ja mam 40 Ah żelowy aku i ciągnie aparat, chłodzoną kamerkę guidującą, dwie grzałki i montaż przez całą nockę i zeżre co najwyżej 20 - 22 Ah. Wozisz ze sobą czajnik do kawy? :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedziemy kolejno max na urzadzenia:

2A - 2x grzalka

3A - montaz

3A - qhy z chlodzeniem

0,5A - titan bez chlodzenia

0,5A - aktywny hub usb

3A - laptop (tak mi sie wydaje)

0,6A - DreamFocuser

0,5A - AstroHub

---------> 13,1A <------------------

 

teraz tak rozsadnie schodze do 10A i przez 12h zimowej nocy aku 120Ah, to raczej nie wydaje sie zbytnio duzo.

dodam, ze jeszcze nie mierzyłem faktycznego poboru miernikiem, bo nie wiem jak :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedziemy kolejno max na urzadzenia:

2A - 2x grzalka

[...]

3A - qhy z chlodzeniem

 

 

przekieruj ciepło z chłodzenia zamiast używać grzałek - zaoszczędzisz parę amperów ^_^

 

hmmm, teraz wyobraziłem sobie piękną bezchmurną noc i grupę astronomów przy pracy ze swoimi agregatami... i mam nadzieję że ten pomysł jednak się nie przyjmie :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę polemizować, bo na innym sprzecie robiłem. Grzałki wydają się być wielkie. Ja używałem 6W do 400-tki i 3W do guidera. To łacznie mniej niż 1A. Laptop jechał na własnej baterii. Jeśli faktycznie masz 10A poboru, to 120Ah jest za mały. Kwasówki źle znoszą całkowite rozładowanie. Bardzo szybko tracą wtedy nominalną pojemność.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wszystkim akumulator ołowiowy rozładowany do 25 % wykazuje już spadek napięcia , więc liczenie że potrzebuję 12A przez 10 h to aku 120 Ah wystarczy jest fikcją. Wystarczy ci na max 6-8 godzin. Poza tym w zimie wydajność prądowa spada ze względu na obniżoną temperaturę pracy akumulatora.

Natomiast jeśli chodzi go generatory...zwykły generator nie rozwiązuje sprawy. Nasze urządzenia potrzebują do zasilania napięcia zmiennego pure sinus, inaczej pojawiające się harmoniczne MOGĄ a wypadku mojego laptopa Samsung MAJĄ wpływ na pracę urządzeń. Są oczywiście generatory pure sinus...za odpowiednią cenę.

Oprócz nieudanych prób zasilania zestawu z generatora Briggs and Straton 3kW przeprowadziłem udane próby zasilania setupu - wprawdzie nie z montażem ASA a tylko z montażem Takahashi EM-200- z inwertera samochodowego 300 W. Byłem sam na polu, więc pyrkający na wolnych obrotach silnik nikomu nie przeszkadzał. Dodatkowo miałem ciepłe pomieszczenie do siedzenia:).

Pozostawienie włączonego silnika gwarantuje możliwość powrotu do domu. Pobór prądu rzędu 10 A może spowodować że rano raczej nie odpalimy. Ktoś powie - koszty paliwa. A gdzie jest napisane że astrofotografia to tanie hobby?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje Tyson że przesadziłeś z tymi amperami.

 

Od kiedy kamera bierze 3A? Atik na tej samej matrycy ma w specyfikacji podane 0.8... No ale może qhy9 to jakaś nieudana konstrukcja, albo peltiery tyle biorą... Ale wówczas takie wartości to przy chłodzeniu 100%. Może latem jest sens zbliżyć się do 90%, ale zimą?

 

Laptop (przynajmniej mój) w spoczynku pobiera około 9W. Obsługa giudera i sekwencji zdjęć obciążeniem bym nie nazwał, dodatkowo monitor jest cały czas wyłączony.

 

Powiedzmy że peryferia to 1.5A, ale to również przesada, grzałki 2A? 24W? Co Ty grzejesz? :) Mój dewguard na lustrze wtórnym przy maksymalnym poborze prądu wymaga 3W, ale to jest teoria, w praktyce rzadko kiedy się uruchamia, a i tak działa z niepełną mocą.

 

Montaż bierze 3A podczas slew w obu osiach ;)

 

Pomysł a agregatem w mojej opinii jest z gatunku tych o wycinaniu drzew, bo kawałek nieba zasłaniają. Z jednej strony przeklinamy na kolejne lampy w okolicy zanieczyszczające ciemne niebo, ale wycinanie drzew i hałasujący silnik spalinowy są już ok. Nas nie dotyczy i nam to nie przeszkadza.

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wyczytalem wg specyfikacji APC powinien byc taki

Topologia
Technologia Double Conversion Online

 

moj natomiast jest

Topologia

Line Interactive

odpwoiedni bylby wiec ten, ale jak Wessel napisal jest drogi.

APC SMART 1000RT ONLINE http://allegro.pl/apc-smart-1000rt-online-nowe-oryginalne-aku-apc-gw-i6366076285.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tysona - jeśli lubi swój sprzęt to zdecydowanie odradzam używania taniego agregatu ... Taniej wyjdzie akumulator. Takie agregaty działają bardzo niestabilnie, przy "zachłyśnięciu" się gaźnika napięcie może skoczyć +- 30%. Kiedyś chciałem użyć takiego agregatu zamiast UPSa (podłączyłem komputer jak nie było prądu) - i od razu spaliłem zasilacz w komputerze.

 

Stosuję cały czas taki generator jako "UPS" gdy nie ma przez dłuższy czas prądu. Ale najpierw jest prostownik TRANSFORMATOROWY 24V - potem dwa akumulatory 12 V 75 AH jako bufor i potem moduł zasilacza impulsowego UPS 1500W jako zasilanie komputerów (to w firmie).

 

Co do agregatów za parę tyś to się nie wypowiadam ... Ale ogólnie - gra nie warta świeczki.

 

A - NEQ6 przy guidingu ciągnie realnie poniżej 1A (500-900 mAh) a nie 3A... 3A to może przy przeczesywaniu nieba na maksymalnych prędkościach... Kiedyś mierzyłem ... Może reszta poboru prądu też jest przeszacowana ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - przy agregatach napięcie jest z założenia sinusoidalne - to nie przetwornica impulsowa 0-1 jak w najtańszych UPSach tylko fizyczna prądnica z cewkami produkującymi sinus... Tyle że ten sinus jest bardzo zależny od prędkości niezbyt dobrego silnika napędzającego prądnicę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.