Skocz do zawartości

Mikroskop


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Hamal - dzisiaj spróbuję z tymi kolorkami.

 

Muszę tylko jakiś statywik dorobić (opuszczanie aparatu pionowo w dół aż do momentu zetknięcia się z okularem mikroskopu) - wtedy seria zdjęć np. pantofelków.

 

A poza tym na razie nic nie kombinowałem z ciemnym polem (jednak wszystko do nadrobienia) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki odzyskają naturalne barwy.

Z tą naturalną barwą bywa rozmaicie.

Przeważnie coś mi wygląda naturalnie na monitorze a po wydrukowaniu na papierze - już naturalnie inaczej. Niestety, bez skalibrowania Z UŻYCIEM JAKICHŚ CZUJNIKÓW I WZORCÓW całego toru ŹRÓDŁO (aparat, scanner), MONITOR, DRUKARKA uzyskanie neutralnego ze względu na barwy przejścia materiału od źródła do papieru nie jest możliwe.

Może wiecie gdzie można jakoś okazjonalnie kupić tablicę McBetha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane fotki

 

Mikroskop składa się z 2 niezależnych części.

1 Stolika- jest przymocowany do podstawy i na nim są umieszczane preparaty oraz jest ustawiana ostrość.

2 Korpusu- można przemieszczać w pewnym zakresie po podstawie wraz z Tubą optyczna oraz zespolonym z nią oświetleniem dzięki czemu możemy dowolnie przemieszczać się w obrębie badanej próbki oraz mamy ją zawsze oświetloną w lini optycznej.

 

Mikroskop%20a.JPG

 

Mikroskop%20b.JPG

 

Przesłony soczewki ciemnego pola

Mikroskop%20c.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag na pytana Kolegi z Astro4U, mogą się przydac i Tubylcom :mrgreen:

 

... mam parę pytań.

1. Narazie ostrość ustawiam podnosząć i opuszczając stolik z preparatem (inaczej nie umiałem zrobić), a u Ciebie chyba przesuwa się ta część z okularami. Czy to ma jakieś znaczenie?

 

U mnie ostrość też jest regulowana stoikiem a korpus okularów jest podnoszony i opuszczany ale tylko do zgrubnego ustawienia, choć przy ciemnym polu ta opcja jest przydatna aby sie ustawić na odpowiedniej wysokości z preparatem. Całość jest zwalniana i blokowaną tym wystającym nimbusem M5 z oszlifowanym lekko gwintem aby pasował do LEGO, w klockach też odpowiednio sa umeszczone nakrętki :)

 

 

2. Jakiej mocy żarówkę zastosowałeś do podświetlania?

 

Zwykła żaróweczka od latarki zasilana regulowanym zasilaczem aby dobierać sobie jasność świecenia. Co bardzo istotne zwoje żaróweczki muszą być w osi optycznej mikroskopu i nie można tutaj odpuszczać, ja mocowałem żaróweczkę bokiem. Kiedy rozogniskowujemy jakiś obiekt znajdujący się na środku pola widzenia musi równomiernie rozchodzić się na boki

 

W ciemnym polu jest żaróweczka kryptonowa 3,6V umieszczona na odpowiedniej głębokości (zależy ona od soczewki kondensatora) .

 

 

3. Jak rozwiązałeś problem z kontrastem?

 

Hehe, sprawa jest banalnie prosta tylko zanim doszedlem co i jak siedziałem nad tym 4 dni ;D

Należy na okularach zastosować przesłony, jak na zdjęciu dla okularu 15mm jest to otwór 2,3mm a dla okularu 4mm otwór 0,8mm przy czym w drugim przypadku brzegi będę nieostre ale za to obraz na środku brzytwa i o to przecież nam chodzi pod warunkiem że przesłona będzie idealnie na środku, z dokładnością dziesiątych części milimetra. Cała sprawa wynika raczej z innego przystosowania okularków od teleskopów, choć muszę powiedzieć że obrazy Copepodów na żywo są lepsze niż na fotkach, wady obiektywu aparatu mają w tym swój udział.

Te przesłony to opcja tylko do Ciemnego pola, do światła przenikającego należy je koniecznie zdejmować

 

Obiektywy.JPG

 

4. Czy przesłony do ciemnego pola są położone na kondensorze i generalnie mógłbyś coś bliżej napisać jak to zrealizować?

 

Wszystkie przesłony ciemnego pola są przyklejone do soczewki a po jej zdjęciu i położeniu przesłony kołowej z 2mm otworkiem kondensator pracuje jako światło przenikające. Doszła ostatnio jeszcze jedna przesłona na górze soczewki bardzo poprawiająca ciemny środek, widoczna na obrazku. Po podwyższeniu żarówki i dodaniu przeslony całość pracuje jakoś tak (na podstawie obrazów z matówki) Czarne kreski to przekroje przesłon kołowych.

 

DF4.jpg

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego kombinowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem ostatnio obdarowany przez Lemarc-a dwoma obiektywami mikroskopowymi 10x i 20x

Wielkie dzięki Panie Leszku :)

w związku z powyższym postanowiłem dorobić sobie rewolwer ;D o ile można tak to nazwać. Sprawa okazała się dużo prostsza niż myślałem a efekt to dużo bardziej płynne przejście od jednego obiektywu na drugi. To na razie prototyp ( ze spasowanego brystolu, w pełni sprawny ) aby sprawdzić czy wszystko jest OK, teraz wykonam go w plastiku. Powinien również się sprawdzić z okularami teleskopowymi, tylko trzeba zmienić niektóre wymiary.

 

Całość i elementy składowe

Rewolwer.JPGRewolwer%20czesci.JPG

 

Jak tam Panowie Wasze mikroskopy? Róbta fotki i się chwalta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Świetny detal! jakiego obiektywu użyłeś?

Jestem pod wrażeniem Twojej galerii i sprzętu. Też interesuję się trochę mikrofotografią i nie wyobrażam sobie, żebym miał umiejętności coś takiego zbudować, tym bardziej nie zepsuć po kilku próbach :-D

Szacun!

Myślałeś o zrobieniu polaryzacji? Sprawa chyba banalniejsza od ciemnego pola, a efekty niezłe :)
Kilka przykładów:

11561755175_ea30417a83_c.jpg


11485192063_1647ae753b_c.jpg


11733333144_edb9be3e40_c.jpg

 

Edytowane przez Michał Kukla
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Zdjęcia przegenialne. Nie widziałem tak dobrego zdjęcia o ile się nie mylę Tardigrady (nr2) jak Twoje. Dopiero ostatnio dorobiłem prawdziwe oświetlenie z przesłoną apertury, i kondensorem, z wymiennymi przesłonami do ciemnego pola. Marzy mi się zrobienie kontrastu fazowego, albo dokupienie kiedyś DIC. Ale to co Ty pokazałeś dowodzi niezbicie że z Ciebie Artysta jest, a nie tylko miłośnik mikrofotografii.

O polaryzacji nie myślałem, teraz jednak widzę że warto się nią zainteresować :)

 

Obiektyw Genetic Pro 60x.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, to nie jest niesporczak, najprawdopodobniej larwa ochotki albo czegoś pokrewnego.

Polaryzacja naprawdę się przydaje, tym bardziej, że jest do zrobienia właściwie za darmo :-)
DIC to już grubszy wydatek, nawet zrobiony częściowo samodzielnie.

 

Połączenie polaryzacji i ciemnego pola. PZO 10x:

11796891103_f2a873b6f9_c.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam słabość do okrzemek centrycznych - super wychodzą na SEM-ie. Okrzemki centryczne to nie tylko gatunki morskie, występują również w wodach słodkich ale głownie jako formy planktonowe.

Jakbyś miał coś ciekawego to chętnie służę pomocą w oznaczeniach, metodyce preparacyjnej itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.